DALL-E 2 Nedir? Yazılan Yazıyı Görsele Çeviren Yapay Zeka Bir Devrin Başlangıcı Mı?

DALL-E 2 Nedir? Yazılan Yazıyı Görsele Çeviren Yapay Zeka Bir Devrin Başlangıcı Mı?
Hosting Fiyatları

DALL-E, OpenAI tarafından oluşturulmuş bir yapay zekadır. OpenAI’ye göre DALL-E, metinden görüntüler oluşturmak için kullanılan eğitimli bir sinir ağıdır. Doğal dilde ifade edilebilen çok çeşitli kavramlar için görüntüler oluşturulabilir.

DALL-E 2 Nedir?

DALL-E 2, DALL-E’nin ikinci versiyonu ve OpenAI’nin devrim niteliğindeki yeni metinden görüntü oluşturucusudur. DALL-E 2, 2022’de OpenAI tarafından piyasaya sürülmüştür. Kullanıcıların metin istemlerine dayalı görüntüler oluşturmasına olanak tanır. Kullanıcılar bu oluşturucuyu kullanarak kendi yaratıcı fikirlerini canlı resimlere dönüştürebilir.

Bunu yaparken, DALL-E 2 gerçekçi nesnelere dayalı görüntüler oluşturabilir veya gerçekte var olmayan metin girişlerini yorumlayabilir. Örneğin, gerçekçi bir sahne oluşturmak istiyorsanız, DALL-E 2 için bu sorun değildir. 

Aşağıdaki örnekteki gibi elinde bir parça peynir olan bir kedi ile Napolyon Bonapart’ın posterini oluşturmak isterseniz de, DALL-E 2 size bu konuda da yardımcı olabilir.

Kaynak: arxiv

DALL-E 2 Nasıl Çalışır?

DALL-E 2 metinden görüntüye oluşturucu, bir metin isteminden bilgi almak ve bunları çeşitli görüntülere dönüştürmek için doğal dil işleme ve yapay zeka kullanır. Bunu yaparken, DALL-E 2, tıpkı bir fotoğraf düzenleme yazılımının yaptığı gibi bir görüntüdeki çeşitli nitelikleri kontrol edebilir. Örneğin, bir görüntüdeki nesneleri veya sanatsal stilleri değiştirebilir. 

Ancak DALL-E 2, bu görüntü anlayışını kazanmayı ve uygulamayı nasıl başarır? 

Bunun cevabı aslında oldukça karmaşıktır, yine de aşağıda basitçe açıklamaya çalışalım:

Öncelikle yapay zekanın eğitilmesi gerekir. Derin öğrenme, nihai ürünü oluşturmak için yapay zekaya hangi bağlantıları yapması gerektiğini öğretmek için kullanılır. Bu öğrenme süreci için DALL-E 2, yine OpenAI tarafından geliştirilen CLIP’in (Contrastive Language-Image Pre-training) halihazırda mevcut teknolojisini kullanır. CLIP, internetteki metin-görüntü çiftlerine dayalı olarak bir görüntü için eşleşen metin açıklamalarını bulmayı başarır.

DALL-E 2’nin Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda DALL-E 2’nin en önemli özelliklerinden bazılarını bulabilirsiniz:

1. Görseller ve Metinler Arasında Bağ Artık Daha Nettir

DALL-E 2, görseller ile onları tanımlayan metin arasındaki bağlantıyı kurar. Rastgele noktalardan oluşan bir desenle başlayan ve o görüntünün belirli özelliklerini tanıdığında onu yavaş yavaş bir resme dönüştüren “difüzyon” olarak bilinen bir teknik kullanır.

2. Daha Gerçekçi ve Yüksek Çözünürlüklü Görüntüler Oluşturabilirsiniz

DALL-E’nin ilk sürümü, genellikle basit bir arka plana karşı, yalnızca AI tarafından oluşturulan görüntüleri karikatürize bir şekilde oluşturabiliyordu. Ancak karmaşık arka planlar, alan derinliği efektleri, gerçekçi gölgeler ve yansımalarla yeni DALL-E 2, fotoğraf kalitesinde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üretebilir. Bir kullanıcının DALL-E 2 ile tek yapması gereken komutları girmektir. DALL-E 2 bu tema üzerinde düzinelerce gerçekçi varyasyon üretir.

3. Düzenleme ve Rötuş Daha Kolaydır

DALL-E 2, görüntü düzenlemeyi basitleştirir. Kullanıcılar, sadece değiştirmek istedikleri görüntünün bölümünün etrafına bir kutu çizer ve yapmak istedikleri değişikliği açıklamak için doğal dilde talimatlar yazar. Basit bir açıklamaya göre fotoğrafları doğru bir şekilde düzenleyebilir ve rötuşlayabilirsiniz. AI tarafından oluşturulan görüntülerle görüntünün bir kısmını doldurabilir veya değiştirebilirsiniz.

4. Bir Görüntünün Farklı Versiyonlarını Üretmenizi Sağlar

DALL-E 2’nin bir başka büyüleyici özelliği de, aynı görüntüyü, kullanıcının düz metin olarak da tanımlayabileceği çeşitli stillerde oluşturma kapasitesidir. Kullanıcılar ayrıca girdi olarak bir resimle başlayabilir ve birden çok açı ve stile sahip versiyonlar üretebilir. Derin öğrenme yoluyla, yalnızca tek tek nesneleri anlamakla kalmaz, aynı zamanda nesneler arasındaki ilişkilerden de öğrenir.

DALL-E 2 Sektördeki Sorunları Nasıl Çözer?

  • Yaratıcılık açısından, DALL-E 2’nin AI görüntü oluşturucusu, insanların kendilerini daha önce yapamayacakları şekillerde görsel olarak ifade etmelerini sağlayabilir.
  • DALL-E 2, insanlara yapay zeka sistemlerinin dünyamızı nasıl algıladığını ve kavradığını anlamada yardımcı olur. Bu, hem kullanışlı hem de güvenli bir yapay zeka yaratmada önemli bir adımdır.
  • DALL-E 2, görüntüler oluşturan ancak diğer yaratıcı alanlarda kullanılabilen bir yapay zekadır. Çok sayıda görsel efekt içeren kısa bir filmin storyboard’unu düşünün. Bu dünya dışı fikir, DALL-E 2’nin hayal gücünüzü harekete geçirmesini sağlar. Yazarlar, konsept sanatçıları ve imalatçılar, zanaatlarını geliştirmek için daha fazla zaman harcayabilmeleri için yeni yaratıcı fikirler veya dünyalar bulabilirler.

DALL-E 2’nin Olası Dezavantajları Nelerdir?

Bu noktaya kadar, DALL-E 2 teknolojisinin nasıl ve ne amaçlar için kullanılabileceğine değindik. Bununla birlikte, bu teknolojinin dezavantajları da vardır ve kullanıcılar, tüm sorunların henüz çözülmediği gerçeğine hazırlıklı olmalıdır:

  • Fiziksel özelliklerin atanması her zaman doğru değildir. DALL-E 2, bir görüntüdeki nesnelere doğru fiziksel özellikleri atamayı her zaman başaramaz. Örneğin, mavi bir küpün üzerinde kırmızı bir küp gösteren bir görüntü oluşturmak istiyorsanız, DALL-E 2 metinden görüntü oluşturucu küplerin renklerini karıştırabilir.
  • DALL-E 2 metinden görüntü oluşturucunun şu ana kadar sahip olduğu bir diğer önemli dezavantaj, görüntülerinde anlaşılır metin oluşturamamasıdır. Örneğin, derin öğrenme kelimesiyle bir işaret oluşturmak istiyorsanız, sonuçlar aşağıdaki şekildedir:
Kaynak: Arvix
  • DALL-E 2, karmaşık sahnelerde ayrıntıları oluşturmakta ayrıca zorluk çeker. Örneğin, New York City’deki Times Meydanı’nın bir görüntüsünü oluşturmak istenirse, uygun bir görüntü oluşturulur, ancak ikonik reklam ekranlarında ayrıntılar yoktur.
Kaynak: Arvix
  • DALL-E 2’nin en büyük avantajı, yapay zekanın internetten gelen verilerle eğitilmiş olmasıdır. Fakat internet her zaman bilgi toplamak için en iyi yer değildir. Bu nedenle, DALL-E 2 tarafından oluşturulan görüntüler ön yargıya tabidir ve bazen klişeleri zorunlu kılar. Örneğin, inşaat işçilerinin görüntülerini oluşturmak isteniyorsa, yalnızca erkek işçileri içeren görüntüler oluşturulur. İnşaat işçisinden hostesliğe geçiş yapılırsa, yalnızca kadınlar görüntülenir.
Kaynak: github.com
  • DALL-E 2 hala nispeten yeni bir teknoloji olduğundan, şu ana kadar sadece İngilizce çalışır. Bu yüzden İngilizceye aşina olmayanlar metin istemleri oluşturmakta zorlanır ve programı tam potansiyeliyle kullanamaz.

DALL-E 2 Ne Gibi Tehlikelere Neden Olabilir?

Ne yazık ki, DALL-E 2 gibi yenilikçi teknolojilerin de bazı tehlikelere yol açması söz konusudur. Özellikle teknolojinin olası kötüye kullanımı, geliştiriciler için en büyük endişelerden biridir. Bu noktada DALL-E 2’nin açık kaynak teknolojisi olmadığını ve sadece geliştiricilerin daveti ile kullanılabildiğini bilmeniz gerekir. Bu harika yeni teknolojiye bir an önce sahip olmak istemenizi anlayabiliriz, ancak şu anki haliyle, kullanıcılar için bekleme listesi hala çok uzundur.

Ancak, bu uzun beklemenin bir nedeni vardır. Deep Fakes gibi mevcut teknolojiler, görüntüleri manipüle etmek için kullanılabilecek programların da kötüye kullanılabileceğini göstermiştir. Bu yüzden bu teknoloji de diğer insanlara zarar veren sahte görüntüler oluşturmak için kullanılabilir.

DALL-E 2, bu nedenle herhangi bir yanlış kullanımı önlemeye yardımcı olmak için bazı güvenlik önlemleri uygular. Giriş filtreleri, insanların belirli türde zararlı içerik (cinsel içerikli veya müstehcen görüntüler, şiddet içeren görüntüler, müstehcen siyasi görüntüler vb.) oluşturmasını önlemek için tasarlanmıştır. DALL-E 2’nin aldığı tüm metin istemleri katı kurallara uyar. DALL-E 2’nin şiddet içeren ve nefret uyandıran içerik oluşturmak için kötüye kullanılmamasını sağlamak için, AI veri tabanından tehlikeli alanlar kaldırılmıştır.

OpenAI, DALL-E 2’nin gelecekte tüm kullanıcılar için açık kaynaklı bir sürüm olarak sunulacağını duyursa da, tüm tehditler ortadan kalkana kadar dikkatli ilerlemeyi tercih ediyor.


İlgili İçerikler:

OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yen Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google’ın Yerini Alabilir mi?

Yapay Zeka vs. İnsan Tarafından Yazılan İçeriklerin Tespiti

Doğal Dil İşleme, NLP (Natural Language Processing) Nedir?

Neural Networks Nedir? Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka ile Üretilen İçerikler SEO Organik Performansı İyileştirir Mi?

Google Lens Nedir? Multisearch Sistemi İle Nasıl Kullanılır?

Multisearch (Çoklu Arama) Nedir, Nasıl Kullanılır? Google Lens ile Arama Dünyasını Yeniden Keşfedin

Text to Speech Nedir? Text to Speech Algoritması Nasıl Çalışır?

WEB 3.0 Nedir? WEB 3.0 İle İnternetin Yeni Çağı Başlıyor

Derin Öğrenme (Deep Learning) Nedir? Makine Öğrenimi ile Arasındaki Farklar

Makine Öğrenimi (Machine Learning) Nedir? Derin Öğrenme ile Arasındaki Farklar

TensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?

Google BARD: Google Yapay Zeka Güncellemeleri ve Search Ekosistemindeki Yeni AI Özellikleri

En İyi 15 ChatGPT Eklentileri

Code Interpreter Nedir? Yazılımcıların İşi Tehlikede mi?

Domain Sorgulama