Blog » Teknoloji » CYBERPUNK 2077 Oyunu Hakkında Her Şey
Teknoloji

CYBERPUNK 2077 Oyunu Hakkında Her Şey

Hosting Fiyatları

Covid-19 Pandemisi hepimizi eve bağladı ancak bunun bize sağladığı bazı avantajlar da yok değil. Evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan oyun severler bu sayede oyun konsolları ve gelişmiş oyunlara daha fazla vakit ayırma şansı buldu. Bu yazımızda size son zamanların adından en çok söz ettiren oyunu “Cyberpunk 2077” hakkında bilgiler vereceğiz. Hazırsanız başlayalım;

Cyberpunk 2077 Nedir?

Cyberpunk 2077, uzun zamandır oyun severler tarafından yayınlanması beklenen, RPG (Rol Playing Game ) rol yapma oyunu türündeki FPS ( First Person Shooter) bakış açısıyla oynanan, REDengine4 oyun motoru ile tasarlanmış distopik Night City adlı, oldukça geniş bir açık dünya evrenine sahip bir video oyunudur.

cyberpunk 2077 oyun görseli

Cyberpunk 2077 Oyununun Tanıtım Videosu

Yayıncılığını Varşova merkezli, birçok oyun sever tarafından çeşitli platformlarda sevilerek oynanan Witcher adlı oyun serisinin de yapımcısı olan CD Projekt Red‘in üstlendiği Cyberpunk 2077 2020 yılının ilk aylarında piyasaya sürülmesi beklenirken birçok platformda aynı anda çıkabilmek için birkaç tarih ertelemesiyle 10 Aralık 2020 tarihinde , Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Stadia, Xbox One, Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series S, Xbox Series X dahil olmak üzere toplam 17 platformda oynanabilecek şekilde piyasaya sürüldü.

Cyberpunk 2077 Oyununun Konusu Nedir?

Altı farklı bölgeye sahip distopik bir açık dünya olan Night City‘de ve gelecek zamanda geçen oyunda, oyuncular, oyun içinde geliştirilebilen bilgisayar korsanlığı, yüksek menzilli silah kullanımı ve yakın dövüş gibi farklı farklı yeteneklere sahip V (Vi) adlı karakteri canlandırmakta.

Daha önceki oyunlarında FPS bakış açısını tercih etmeyen CD Projekt Red yapımcıları, bu oyunda oyuncuların açık dünyanın tüm elementlerini hissedebilmeleri ve şehrin tüm detaylarını daha iyi deneyimleyebilmeleri için Cyberpunk 2077 oyununu FPS şeklinde tasarladıklarını belirtmişler.
Ayrıca oyunun tanıtımında ve videolarında bol bol görüldüğü üzere aktör Keanu Reeves de Johnny Silverhand isimli bir asker kaçağı şarkıcıyı canlandırmaktadır.

cyberpunk 2077 Keanu Reves tarafından canlandırılan karakter "Johnny Silverhand"

Cyberpunk 2077 Nasıl Oynanır?

Oyuncular Vi karakterini ister erkek ister kadın olarak, tüm vücut parçalarını ayrı ayrı, saç şeklinden dövmesine ve protezine kadar kendi istedikleri gibi şekillendirerek oyuna başlıyorlar. Oyunda ana karakter için Night City’ nin farklı bölgelerinde geçen ve farklı deneyimler ve farklı riskler barındıran 3 ayrı yol yani hikaye (Story) mevcut.

NOMAD yolunda, yasa ve kuralların olmadığı çöllerde yaşan araç düşkünü bir kaçakçı olabilir, isterseniz doğrudan şehir içinde yaşayan iyi bir şirkette iyi bir pozisyona sahip bir karakter olmak için CORPO yolunu seçebilirsiniz. Veya biraz ondan biraz bundan deneyimler içeren STREET KID yolunu seçmeniz mümkün.

Her yol kendi hikayesini barındırmakta. Karakterimiz oyunda gözündeki bir siber eklenti sayesinde ilginç bir örümcek robotu kontrol edebilecek ve doktorlar sayesinde vücuduna farklı özellik sağlayan ilave protez parçalar ekleyebilecekler.

Oyuncular, Night City dünyasını araştırıp daha fazla detayına girebilecekleri bir araştırma sistemine sahip, yani ne kadar derine gidilirse o kadar detaya ulaşacaksınız. Karakterimiz duvarlardan ve nesnelerden seken mermiler sayesinde köşeleri dönen atışlar yapabiliyor.

Farklı karakter ve hikaye seçimleri ile oyuncu dostlarımız 100 saatten fazla süren oynama süresiyle heyecanlı saatler geçirecekler.

Cyberpunk 2077 gameplay görseli

Cyberpunk2077 Neden Bu Kadar Çok Konuşulan Bir Oyun Oldu?

Gelelim oyunu ilginç kılan ve çok konuşulmasını sağlayan özelliklere; bunlardan ilki Hacker özelliği, bu özellik sayesinde birçok aracı hackleyerek çalabileceksiniz ancak asıl önemlisi, insanların beyinlerinde bulunan chipleri hackleyerek o kişinin anılarını izleyebilecek olmanız.

Bu özellik, günümüzde Elon MUSK tarafından geliştirilmekte olan Neuralink Projesi’nde olduğu gibi insanların beynine bağlanan bir çip sayesinde doğrudan internete bağlanmasıyla benzerlik içeriyor ve bu benzerlik ile gerçek hayatta Neuralink kullanacak insanların bilgisayar korsanlarının hedefi olması ihtimali çok sayıda eleştiriye konu oldu.

Bakınız https://neuralink.com/

Bakınız https://tr.wikipedia.org/wiki/Neuralink

Neuralink Çip Bağlantısı

Çıktığı anda hızlı bir şekilde benimsenen oyun Steam üzerinden gelen verilere göre rekor üzerine rekor kırıyor. Bu platforma göre Single player oyuncular arasında en çok oynan oyun oldu. Aynı anda 1 milyondan fazla kişinin oynadığı pik noktaları görülürken, oyuncu sayısının yarım milyondan daha azına düşmediği belirtiliyor.
Bu kadar zamandır geliştirilmek için çok sayıda yapımcı ve geliştiricinin ortak çalıştığı projede oynanırken meydana gelen grafik hataları da çok konuşulan diğer bir olay. Oyuncular oyuna ait grafik hatalarını sosyal medya ve diğer mecralarda bol bol paylaşmaktalar.

Oyunda Görülen Grafik Hataları ve Buglar

Ancak yapımcılar da boş durmamış ve belirtilen hatalar için bir takım düzeltmeleri ( Hotfix ) içeren güncellemeleri şimdiden paylaşmaya başladılar bile https://www.cyberpunk.net/en/news/37043/hotfix-1-04

Bu kadar konuşulan hatalara rağmen oyun çok sayıda ödül almış durumda. Oyun daha piyasaya çıkmadan Gamescom 2020 Awards’da 5 ödül birden aldı. Oyunun resmi sitesinde ise 200 üzerinde ödül aldığı bilgisi mevcut.

Oyun İçin Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Oyunu konsol haricinde kullanmak isteyen oyuncular ise bilgisayarlarında aşağıda listelenen minimum sistem gereksinimlerine sahip olmalı.

İşletim Sistemi: 64 Bit Windows 7 or 10
İşlemci:
Intel Core i5-3570K or AMD FX-8310
Bellek:
8 GB RAM
Ekran Kartı:
NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon RX 470
DirectX:
Sürüm 12
Depolama:
70 GB kullanılabilir alan
Ayrıca SSD özellikli harddiske sahipseniz bu özellik daha iyi bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir.

Linux Desteği Bulunuyor mu?

Evet, oyun steam play ile Linux tabanlı işletim sistemlerinde de oynanabilmektedir. Linux işletim sistemi hakkında detaylı bilgi almak için Linux Nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Cyberpunk2077 Oyununun Ücreti Nedir?

Gelelim oyunun fiyatına, bu sene çıkan bazı yeni oyunlara göre Cyberpunk 2077 göreceli olarak daha uygun bir fiyata sahip.

GOG.com adlı kendi orijinal platformunda 41.99 Dolar’lık bir fiyatla satışa sunulmakta. Steam platformunda ise Cyberpunk 2077 oyunu 249 TL fiyatla listeleniyor, Epic Games’te de 249 TL fiyatla sunuluyor. Oyun konsollarında ise biraz daha fazla ücret ödemek zorundasınız. XBOX‘ta Microsoft tarafından 468 TL etikete sahip ve son olarak PlayStation kullanıcısı iseniz 459 TL ödemek zorundasınız. Aşağıdaki linklerden oyuna ulaşabilirsiniz.

https://www.gog.com/game/cyberpunk_2077 https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/ https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/ https://www.xbox.com/tr-TR/games/cyberpunk-2077 https://www.playstation.com/tr-tr/games/cyberpunk-2077/

Bundan sonra yapılacak ilk iş bu kadar konuştuğumuz oyunu oynayarak gerçekten deneyimlemek. Haydi Cyberpunk2077 oynayın ve bizimle deneyimlerinizi paylaşın. Şimdiden İyi eğlenceler.

Domain Sorgulama