Nedir, Nasıl Yapılır?

Coworking Nedir? Ortak Çalışma Alanlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hosting Fiyatları

Clutch’ın yakın tarihli bir raporuna göre, çalışanların %77’si ortak çalışma alanlarından memnun olduğunu söylüyor. Bu araştırmadan da anlayacağınız gibi insanlar ortak çalışma alanlarını sevseler de, bu ortak çalışma alanlarında karşılaşılacak zorluklar olmadığı anlamına gelmez. 

Bu yüzden size bugünkü yazımızda coworking ortak çalışma alanının ne olduğundan başlayıp bu çalışma alanlarının avantajlarından dezavantajlarına kadar bütün detayları anlayacağız.

Coworking Nedir?

Coworking ya da coworking space, ortak çalışma alanı anlamına gelir. Bir home ofisin veya bir kafenin yalnızlığından uzaklaşmak isteyen çalışanlar için ekonomik bir ofis alanı sağlar. Bu paylaşımlı iş yerlerinde ortak çalışma masaları, özel konferans salonları, mutfaklar, kahve ve diğer ofislerde bulunan benzer birçok olanak mevcuttur. 

Coworking alanları ayrıca bir topluluk duygusu da sağlar. Bu yüzden kullanıcılar genellikle esnek bir çalışma alanı arayan freelance çalışanlar, girişimciler ve küçük ekiplerdir. Ortak çalışma alanlarının bu sayısız avantajları, onları birçok genç profesyonel için mükemmel bir seçim haline getirir.

Son olarak ortak çalışma alanlarında fiyatlandırma da önemli bir avantajdır. Maliyetler kullanım durumunuza göre değişiklik gösterir ve bu farklı kullanım durumlarında göre farklı üyelik planları mevcuttur. Üyelik planları özel bir alana mı yoksa ortak bir masaya mı ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak değişir.

Coworking Alanlarını Kimler Kullanır?

Coworking Alanlarını Kimler Kullanır?

Aşağıdaki listede coworking alanlarını kullanabilecek kişilerin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Start-up’lar

Ortak çalışma alanlarının esnekliği start-up’lar için oldukça çekicidir. Çünkü ortak çalışma alanları, temel ofis kiralamaları ile ilişkili önemli ücret ve yükümlülüklere sahip olmanızın önüne geçer. Ayrıca küçük grupların bölgedeki diğer kişilerle etkileşim kurmasına da izin verir. Bu alanlar aynı zamanda uygun kişileri doğru zamanda bir araya getirerek girişimcilerin girişimleri için melek yatırımcı bulmalarına da yardımcı olabilir.

2. Uzaktan Çalışanlar

Daha fazla şirket uzaktan çalışmayı benimserken, ortak çalışma alanları uzaktan çalışanlar için de çekici bir seçenek haline gelmiştir. Çünkü ortak çalışma alanları uzaktaki çalışanların evdeki dikkat dağıtıcı şeylerden uzakta çalışması ve başkalarıyla işbirliği yapması için kendilerine özel bir alan sağlar.

3. Büyük Şirketler

Büyük şirketler de ortak çalışma alanlarını benimsemeye başlayan gruplar arasına girmektedir. Çünkü bu alanlar büyük şirketlere coworking space’ler ile uydu ofisler kurmaları veya çalışanlara yoldayken çalışacakları bir yer sağlamaları için esnek bir çözüm sunar.

4. Freelance Çalışanlar

Bu ortak alanlar serbest çalışanlar için ideal bir çözümdür. Ortak çalışma alanları, freelance çalışanlara kendi saatlerini ve programlarını ayarlama özgürlüğü verir ve yalnız hissetmeden çalışma özgürlüğü verir. 

İşletmeler Ortak Çalışma Alanlarını Nasıl Verimli Kullanabilir?

İşletmelerin ortak çalışma alanlarını verimli kullandıklarından emin olmaları için öncelikle coworking alanlarında özel çalışma alanları bulunduğundan emin olmaları gerekir. Bu, dikkat dağıtıcı unsurların önlenmesine yardımcı olur ve çalışanların işlerine odaklanmasını sağlar. 

Bazı ortak çalışma alanları, daha odaklı çalışmak için kullanılabilecek özel ofisler veya toplantı odaları da sunar. Ayrıca, birçok ortak çalışma alanında, üyeler arasında işbirliğini ve ağ oluşturmayı kolaylaştırabilecek topluluk yöneticileri de bulunur.

Ortak Çalışma Alanları Çalışan Verimliliği Sağlar mı?

Ortak Çalışma Alanları Çalışan Verimliliği Sağlar mı?

Ortak çalışma alanları çalışan verimliliği söz konusu olduğunda herkese uyan bir çözüm değildir. Çünkü gerçekten verimli bir çalışma alanı yaratmak için birlikte çalışan kişilerin birkaç önemli faktörü göz önünde bulundurması gerekir.

İlk olarak, gürültü seviyeleri verimlilik üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bazı insanlar hareketli ve gürültülü bir ortamda çalışabilirken bazıları bunu dikkat dağıtıcı bulabilir. Bu yüzden ortak çalışma alanlarının farklı çalışma tarzlarına uyum sağlamak için farklı gürültü seviyelerine sahip çeşitli alanlar sunması gerekir. 

Bunun dışında ortak çalışma alanları tarafından sunulan kafe ve spor salonu gibi olanaklar olduğunda, çalışanların bu alanları bir iş yeri olarak görme olasılıkları daha yüksektir. Bu çalışanların verimliliğini artırarak olumlu bir etkiye sahip olur ve iş yerinde artan bir mutluluğa yol açar.

Yukarıdaki faktörleri karşılayan ortak çalışma alanları, yalnızca üretkenliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda topluluk ve aidiyet duygusunu da besleyen bir ortam yaratır.

Ortak Çalışma Alanlarının İşletme Maliyetine Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Ortak çalışma alanları genellikle geleneksel ofis alanlarından daha ucuz olsa da (özellikle freelance çalışanlar için), şirketler bir ofis seçerken yine de bütçelerini göz önünde bulundurmalıdır. Ortak çalışma alanları, özellikle çok fazla alana ihtiyaç duyan işletmeler için pahalı olabilir. Bu, ofis için kısıtlı bir bütçeye sahip şirketler için bir zorluktur.

Coworking Avantajları 

Coworking Avantajları 

Aşağıda coworking alanında çalışamanın bazı avantajlarını bulabilirsiniz:

1. İhtiyacınız olan tüm olanaklar

Bir ofiste çalışan herkesin kahve makinelerine, buzdolabına, yemek yemek için güzel bir yere, dinlenme için rahat bir yere, toplantılar için bir yere ve iyi masa ve sandalyelere erişmesi gerekir.

Ortak çalışma alanlarının iyi yanı, insanları burada çalışmayı sevdirmek için tasarlanmış olmalarıdır. Bu sayede kahveden şık bir çalışma masasına ya da iyi bir WiFi bağlantısına kadar ihtiyacınız olan her şeye sahip olabilirsiniz.

2. Topluluk ve ağ oluşturma

Ortak çalışma alanlarıyla ilgili bir başka harika avantaj da, farklı sektörlerden insanları bir araya getirmeyi başarabilmesidir. Bu, network oluşturmak için harika bir fırsattır.

Bir ortak çalışma alanında birkaç ayda en az 5 sektörden daha fazla insan tanıyabilirsiniz. Öte yandan, eğer kendiniz bir freelance çalışansanız, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz ve müşterilerine sizi tavsiye edebilecek birden fazla işletme sahibi ve freelance çalışan bulabilirsiniz.

3. Ofis içi avantajlar

Ortak çalışma alanlarının %94’ü yiyecek, içecek ve sosyal etkinlikler gibi ek avantajlar içerir. 

Neden mi? 

Çünkü herkes beyaz bir odadaki sıradan masa ve sandalyeleri değil, çalışmak için harika bir yer ister.

Diyelim ki küçük bir işletme sahibisiniz ve 5 çalışanınız var, bu yüzden bir ofis kiraladınız. Ancak bunu yaptıktan sonra ofis tasarımı ile ilgilenmeniz ve sürekli etkinlik düzenlemeniz gerekir. Bunu yapmak çok zahmetli olacağı ya da mümkün olmayacağı için ortak çalışma alanları harika bir seçim olabilir. 

Ortak çalışma alanı ile anlaşma yaptığınızda ise, bu tür detaylar sizin yerinize halledilir ve işe gelmeyi sizin yerinize eğlenceli hale getirirler.

4. Artan esneklik

Şirketiniz büyüyorsa, taşınmak için başka ofis alanlarına bakmanız gerekebilir. Ancak ortak çalışma alanı kullanıyorsanız, daha fazla masa istemeniz veya daha büyük bir oda için daha fazla ödeme yapmanız yeterlidir.

Coworking Dezavantajları

Aşağıda coworking alanında çalışamanın bazı dezavantajlarını bulabilirsiniz:

1. Dikkat dağıtıcı şeyler ve gürültü

Daha önce ortak çalışma alanında farklı sektörlerden birçok insanın olduğundan bahsetmiştik. Bu, sosyalleşmek ve ağ oluşturmak için harika olsa bile, aynı zamanda çok fazla gürültüye sebep olabilir. Bu da odaklanma problemlerine ve dikkatin dağılmasına da yol açabilir.

Yüksek performanslı çalışanların %58’i görevlerini tamamlamak için sessiz bir ortama ihtiyaç duyduklarını söylediği için etkinlik veya sosyalleşme anları olmadığında sessizlik teşvik edilse de, ortak çalışma alanları bunu tamamen kontrol edemez. 

2. Kısıtlı alan

Genellikle bir ofiste çalışırken paylaşılması gereken alan nedeniyle, elde edeceğiniz alanın oldukça sınırlı olması oldukça olasıdır.

Bu aynı zamanda ne tür bir ofis seçtiğinize de bağlıdır. Ortak bir masada çalışıyorsanız, o kadar fazla alana veya mahremiyete sahip olmazsınız, ancak kendi özel masanız varsa, o zaman işler farklılaşabilir. Ancak tüm bu tercihler bütçenizi artırmanıza neden olacaktır.

3. Gizlilik eksikliği

Gizlilik önemlidir çünkü özgürce düşünmenize, yaratıcı olmanıza, tuhaf rutinlerinizi veya ritüellerinizi yapmanıza ve odaklanmanıza izin verir. Yanınızda sürekli bilgisayarınızın ekranına bakmaya çalışan bir kişi varsa, bu durum sizi işinizden uzaklaştırılabilir.

4. Yetersiz ekipman

Ortak çalışma alanlarının ihtiyacınız olan kolaylıkları sağladığından bahsetmiş olsak da bu yeterli olmayabilir.

Ücretsiz kahve harika olsa da, işinizi yapmak için belirli bir WiFi hızına, birden fazla prize veya sırt problemlerinize uygun bir sandalyeye ihtiyacınız varsa, ortak çalışma alanı bunları size sunmak zorunda değildir.

İstanbul Coworking Alanları

İstanbul’da popüler olan birkaç coworking alanını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

 • Kolektif House: Kolektif House, Levent, Maslak ve Beyoğlu gibi İstanbul’un önemli noktalarında bulunan popüler bir coworking alanıdır.
 • Workinton: İstanbul’un birçok noktasında bulunan Workinton, ofis ve toplantı odası kiralama hizmeti sunmaktadır.
 • Impact Hub Istanbul: Impact Hub, global bir ağa sahip olan ve sosyal girişimciliğe odaklanan bir coworking alanıdır. Kağıthane’de bulunur.
 • Atölye: Bomontiada’da bulunan Atölye, coworking alanının yanı sıra çeşitli etkinlikler ve atölye çalışmaları düzenler.
 • Joint Idea Arnavutköy / Kanyon: Joint Idea, Arnavutköy ve Kanyon’da iki ayrı lokasyonu bulunan bir coworking alanıdır.
 • StartersHub XO: StartersHub XO, girişimcilere yönelik bir coworking alanıdır ve Şişli’de bulunur.

Ankara Coworking Alanları

Ankara’da popüler olan birkaç coworking alanını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

 • Workinton: Ankara’nın birçok noktasında bulunan Workinton, ofis ve toplantı odası kiralama hizmeti sunmaktadır.
 • Regus: Dünya genelinde birçok lokasyonu olan Regus, Ankara’da da birkaç ofise sahiptir.
 • Kolektif House Ankara: İstanbul ve İzmir’deki popüler coworking alanı Kolektif House’un Ankara şubesidir.
 • Innogate International Incubation Center: Teknoloji odaklı start-up’lar ve girişimciler için bir kuluçka merkezi olarak hizmet vermektedir.
 • ODTÜ Teknokent: ODTÜ Teknokent, özellikle teknoloji tabanlı start-up’lar ve girişimcilere hizmet vermektedir.
 • Cyberpark: Bilkent Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan Cyberpark, teknoloji tabanlı start-up’lar ve girişimciler için hizmetler sunmaktadır.

İzmir Coworking Alanları

İzmir’de popüler olan birkaç coworking alanını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

 • Originn Coworking Space: Bornova’da yer alan Originn, hem paylaşımlı çalışma alanları hem de özel ofisler sunmaktadır.
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi: Üniversite bünyesinde yer alan bu merkez, ağırlıklı olarak öğrenci ve genç girişimcilere yöneliktir.
 • Balçova Teknopark: Teknopark, özellikle teknoloji tabanlı start-up’lar ve girişimcilere hizmet vermektedir.
 • Kolektif House İzmir: İstanbul’daki popüler coworking alanı olan Kolektif House’un İzmir Çeşme şubesidir.

İlgili İçerikler:

Start-up Nedir?

12 Maddede Kendi İşini Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Limited Şirket Nedir? Nasıl Kurulur? Limited Şirket Kurma Maliyetleri

Şahıs Şirketi Nedir, Nasıl Kurulur? Bilmen Gereken Her Şey

Nasıl Para Kazanabilirsiniz: İnternetten Para Kazanmanın 26 Güvenilir Yolu

En Hızlı ve Popüler 8 Uzaktan Bağlantı Programları – Remote Desktop Uygulamaları

Uzaktan Erişim Nedir? Güvenli Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Uzaktan Çalışma Ne Demektir? Daha Verimli Çalışabilmek İçin İpuçları

Girişimcilik Nedir? Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Domain Sorgulama