Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Clubhouse Nedir? Yeni Nesil Sosyal Medya
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Clubhouse Nedir? Yeni Nesil Sosyal Medya

Hosting Fiyatları

Değerli okuyucularımız, bu yazıda son günlerin en çok konuşulan ve merakla araştırılan sosyal medya uygulaması ‘Clubhouse’ nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth tarafından kurulan, sesli sohbet amaçlı kullanılabilen, Amerikan menşeili yeni nesil sosyal medya uygulamasıdır.

2020 yılı başlarında hayatına başlayan uygulama yakın zamanda çok fazla konuşulmaya başlandı. Bir çok yatırımcıya sahip Clubhouse şimdilik bir milyar dolar gibi bir değere sahip.

Google Trend raporuna göre Clubhouse yükselen bir trende sahip ve gittikçe popüler hale geliyor. Sosyal medya tüketimi hızlandırdı ve insanlarda artık Facebook, Twitter, Instagram, Twitch gibi sosyal medya mecralarından sıkıldı. Bilgi alışverişinin daha eşitlikçi ortamda erişilebilir olmasını sağlayan Clubhouse yükselen yeni nesil sosyal medya

Son günlerde çok popüler, ancak bu popüleritesini insanların bazı duygularına yönelik manipülasyonuna borçlu diyebiliriz. Bu konuya da ileride değineceğiz.

Clubhouse Uygulaması

Clubhouse Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Öncelikle cevabın merak ve sosyal kabul olduğunu düşünüyorum. Bu kadar insanın konuştuğu ve orada olduğu bir sosyal medya mecrasının, eğer siz giremiyorsanız merak uyandırması gayet normal.    

Peki neden herkes giremiyor diye sorarsanız, uygulama beta versiyon olarak şimdilik sadece IOS cihazlarında Iphonelarda kullanılabilmekte ve sadece davetiye ve referans yöntemiyle kayıt olunabiliyor. Bu yüzden bazı platformlarda davetiye satan insanlar bile var, her hesabın iki davet kullanma şansı olduğunu da belirtelim.

Tabi davet yöntemiyle girilmesi haricinde, kayıt olmak için başvuruda bulunmanız da mümkün. Rehberinizdeki kişilere sizin kayıt olma talebiniz iletiliyor ve clubhouse kullanan biri varsa sizin talebinizi kabul etme imkanı da var. Biraz daha fazla zaman gerektiren bu yöntemi de tercih edebilirsiniz.

Clubhouse’ ın bu kadar konuşulmasının bir diğer sebebi de artık insanların yazmak, emoji atmak veya video paylaşmak haricinde, anlık sesli etkileşimde bulunmak istemesi gösterilebilir.

Clubhouse Nasıl Üye Olunur?

  1. App Store’dan ücretsiz olarak  ‘Clubhouse’ uygulamasını indirin.
App Store’dan ücretsiz olarak  ‘Clubhouse’ uygulamasını indirin.
Appstore’dan doğru Clubhouse’u indirin

Google Playstore’da aynı isimli farklı bir uygulama daha var proje yönetimi uygulaması olan bu clubhouse farklı dikkat edin.

proje yönetimi uygulaması olan bu clubhouse farklı dikkat edin
Proje Yönetim Sistemi Olan Bu Uygulama Bahsedilen Sosyal Medya Aracı Değil

2. Kendinize bir kullanıcı adı belirleyin.

Clubhouse Kulanıcı Adı Seçin
Kullanıcı Adı Oluştur

3. Cep Telefonunuza gelen SMS ( Kısa Mesaj ) ile onaylama yapın. (Her telefon numarası sadece bir üyelik için kullanılıyor)

Cep Telefonunuza gelen SMS ( Kısa Mesaj ) ile onaylama yapın - Clubhouse
Telefon numarası kayıt ekranı

4. Clubhouse sizi bekleme listesine alacak.

5. Rehberinizde kayıtlı olup sizi tanıyan başka birisi varsa ona uygulama talebiniz uyarı olarak düşecek. Sizi onaylamak isterse davetiye yollayıp üyeliğinizi onaylatabilir.

6. Eğer davet edilerek uygulama yüklerseniz davetiyeniz olduğu için hesabınız doğrudan onaylanır.

7. Hesap onayı işleminiz gerçekleşince ilgi alanları, profil bilgileri, diğer sosyal medya hesapları ekleme işlemleri yapılıyor.

ilgi alanları, profil bilgileri, diğer sosyal medya hesapları ekleme işlemleri yapılıyor.
İlgi alanlarını seç

8. En sonunda ilgi alanlarınıza yönelik sohbet odalarının listesine göre seçip dinlemeye başlayabilirsiniz.

Clubhouse Nasıl Çalışıyor?

Ses temelli çalışan bu uygulama birçok sosyal medya uygulamasından benzerlikler içeriyor ancak 18 yaşından büyük olma şartı var.  Diğer sosyal mecralar genelde 13 yaş şartı koyuyor, burada reşit olma zorunluluğu var.

Profil oluşturup diğer sosyal medya hesaplarınızı da buraya bağlayabilirsiniz. Profilde sadece kaç kişiyi takip ettiğiniz ve sizi takip edenler ve varsa diğer sosyal medya hesaplarınızın bilgisi mevcut. Ayrıca size kimin referans olduğu da görülebiliyor. Basit bir ara yüze sahip.

 Kayıt olurken ilgi alanlarınız size soruluyor ve bu seçeneklere göre, sohbet odaları listeleniyor. Uygulamada kimisinin konuşmacı veya moderatör, kimisinin de dinleyici olduğu sesli sohbet odalarından istediğinizi seçip girebilirsiniz.

Odada bulunan moderatör ve konuşmacılar oda sohbet konusuyla ilgili bir şeyler anlatıyorlar. Dinleyicilerden konuşmak isteyen varsa el kaldırarak söz isteyebiliyor. El kaldırma tuşuna basarak söz isteyebilirsiniz. Hiçbir şey söylemeden de odadan ayrılmak mümkün.

Clubhouse Drop-in Audio

Ayrıca, sizi tanıyıp size doğrudan söz verilebilir. Konuşup konuşmamak size kalmış. Ortamdan sessizce ayrıl diye bir buton da var.  

Diğer sosyal medya hesaplarınız gibi profilinizde daha önce katıldığınız veya konuştuğunuz oda kayıtları bulunmuyor. Paylaşımlarınız da olmayacak, sadece kişisel bilgilerinizi içeren bilgiler mevcut.

Twitter’daki gibi kişileri takip etme imkanınız var. Aynı şekilde sizi önceden veya buradaki sohbetlerinizden tanıyan insanlar da takip etmeye başlayabilirler.

Clubhouse Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Şu anda meraktan veya öncülük ederek avantaj sağlamak arzusundan olsa gerek genelde sosyal medya fenomenleri, influencerlar tarafından çok tercih ediliyor. Tabi bu uygulama sadece ses temelli olduğu için görsellikleriyle ün kazananların bu mecrada başarıları görece daha az olabilir.

Odalarda birçok ünlüyle karşılaşmak mümkün. Hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda ünlü bu uygulamayı kullanıyor. Kişiler gerçek adlarıyla üyelik sağladıkları için farklı sıkıntılara yol açar mı ileride hep beraber göreceğiz.

Ünlüler demişken, Şubat ayı başında Elon MUSK da Twitter’dan bir Clubhouse sohbet odasına katılım sağlayacağını duyurmuş ve bu durum çok konuşulmuştu.  

Clubhouse Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Sesli etkileşim birtakım riskler de içeriyor tabi. Malum dilin kemiği yok, program esnasında ters bir şeyler söyleyerek tepki çekmek mümkün. Konuşulanların kayıt edilmemesi gerekiyor.

Programı tasarlayanlar size ses kaydı yapılmayacağına dair garanti veriyor. Odalarda konuşulanlar güvenlik amaçlı geçici olarak kayıt edilip sonrasında siliniyor. Kayıt girişimleri tespit ediliyor ve bu durumun önüne geçiliyor. Tabi biz de uygulamayı oluşturanların yalancısıyız, kararı kendiniz verin.

Sosyal medyada en çok karşılaşılan problem fikir ayrılıkları. Ancak bu uygulamada sıkıntı yaşamanız durumunda o kişiyi engelleyebiliyorsunuz.

Böyle durumlarda uygulama engellediğiniz kişinin girdiği sohbet odasını akışta göstermiyor. Aynı şekilde o kişi de sizin girdiğiniz odalara aynı anda giriş yapamıyor. Sizi karşılaştırmadan sessizce işi çözmüş oluyorlar.

Bir odada en fazla 5000 kullanıcı olabiliyor. Bu şekilde bir kısıtlama yapılmış. Ancak 5000 kişinin olduğu yerde konuşmacı olmak söz istemek söz alabilmek sorun olacaktır muhtemelen.

Bir odayı oluşturan kişi odayı kapatırsa odada kalanlar da çıkmak zorunda kalıyor, bu da ayrı bir sorun, belki siz sohbete devam etmek isteyeceksiniz değil mi?

Kendiniz de bir konu belirleyip ister herkese açık (Open), isterseniz sadece arkadaş listenizle (Social) veya kapalı (Closed) grup oluşturarak sizin belirlediğiniz kişilerle sohbet edebilirsiniz.

Clubhouse'ta sohbet odası oluşturma
Clubhouse’ta sohbet odası oluşturma

Programda bir de takvim uygulaması var. Belirlenen bir tarihte ve belirli bir saatte oda kurmak da mümkün. Konuşmacılar, odayı açan kişi veya konuya göre takip edebilme imkanı sunan bu uygulama da iyi bir özellik aslında.

Anlık oluşan odalar sonrasında kapanıyor demiştik. Ancak sürekli açık olan konular da oluşturulabiliyor, buna ‘Club’ sistemi deniyor. İlgi alanınızdaki bir ‘Club’’ı takip etmeye başlayınca orada oluşacak yeni sohbetler size uyarı olarak bildiriliyor. Burada sistem kullanım süresine göre ödüller veriyor diyebiliriz. Aktif ve yoğun kullanıcılar Club açabiliyor.

Club oluşturmak sohbet odası oluşturmaktan çok daha zor. Bunu da uygulamayı çok kullanan kişiler yapabiliyor. Haftada en az 3 sohbet oluşturmak vs gibi bir takım şartları karşılamanız gerek. İşte sizi bağlayacak olan diğer biz özellik daha.

Uygulamadan şuan ki durumda hesap silme özelliği yok. Hesap oluştururken bu durumu gözden geçirmekte fayda var. Ayrıca telefon numarası temelli kayıt oluşturulduğu için telefon numarasının başkalarına geçmesi durumunda hesaba nasıl ulaşım sağlanır merak konusu.

Clubhouse İnsanın Hangi Duygularına Hitap Ediyor?

Clubhouse’un başlangıç aşamasında merak ve sosyal bir gruba ait olabilme arzusu şeklinde dürtüler oluşturduğu kesin. Herkes bu konu üzerinde duruyor zaten, bunu da kısıtlı olma durumu ve davet sistemi sayesinde yapıyor. Bu pasif yöntem de gayet etkili olmuş gibi duruyor.

İçeri girene kadar bu şekilde etkilere neden olan uygulama içine girince de bağımlılık yapma potansiyeline sahip. Bu aşamada bir şeyler kaçırma dürtüsü tetikleniyor. Bu kadar kısıtlı olmasına rağmen haftalık 2 milyon aktif kullanıcıya sahip ve 12 saat gibi uzun süreler kullanıldığı raporlanmış.

 İnsanlar içerideki sohbet odalarında neler oluyor duygusuyla uzun süreler uygulamada kalıyor. Dikkat edin bağımlılık yapmasın.

Clubhouse bağımlılık yapabilir
Clubhouse bağımlılık yapabilir

Ses temelli bir uygulama olduğu için radyo veya podcast dinler gibi sohbeti takip edebiliyorsunuz. Radyo programına telefonla bağlanmaya benzer şekilde söz alabiliyor olmak da insanları cezbediyor sanırım.

Pandemi döneminde insanların sosyallikten uzak kalması karşılıklı sohbet ihtiyacını arttırdı. İnsanlar konuşmak istiyor. Konuşarak sosyalleşecek ortamlardan uzak olmamız bu tarz dijital mecralara meyletmemize neden olabilir.

Sesli olarak ve canlı etkileşim insanları cezbeden önemli bir özellik. Çekingenler sadece dinleyici olarak katılacak bu da bir gerçek. Ama bu mecrada da, kullanıcılar ileride bir takım yazılı olmayan kurallar oluşturacaktır bence.

Gelecekte IOS harici Android telefonlarda da kullanılabileceğini düşündüğüm uygulama daha da yaygınlaşacak gibi duruyor. Oluşturulan hesap adları o yüzden değerli olacaktır. İsim seçenekleri azalmadan hesap oluşturmanız avantaj sağlayabilir.

Belki tam tersi bir şekilde popüleritesini kaybedebilir. Ancak şu bir gerçek şu anda çok konuşuluyor ve yıllar önce Facebook ve İnstagram bu kadar fazla konuşulan diğer uygulamalardı. Kullanım amacı İnstagram gibi değişerek evrimleşecektir diye düşünüyorum.

Clubhouse ülkemizde nasıl yankı uyandıracak, bekleyelim görelim. Bu arada iyi sohbetler…

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments