Canva Nedir? Canva ile İşiniz İçin Harika Tasarımlar Geliştirin

Canva Nedir? Canva ile İşiniz İçin Harika Tasarımlar Geliştirin
Hosting Fiyatları

İnsanlar sosyal medya ve gerçek hayatta birçok alanda kendilerini sosyal medya paylaşımları, görsel tasarımlar, broşürler ve afişler ile ifade etmeye ve anlatmaya çalışıyor.

Kullanımı zor ve çok gelişmiş programlarla uğraşmak yerine, küçük ve kolay kullanıma sahip bir uygulamayla havalı tasarımlar yapmak ister misiniz? Canva uygulaması bu açıdan harika bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde özellikle işletmeler reklam çalışmalarını, bireyler ise sosyal medya gönderilerini bir reklam ajansına yaptırmak yerine kolayca “Canva” ile yapabiliyorlar. “Canva nedir nasıl kullanılır?”, “Canva ile nasıl tasarım geliştirilir?” hakkında bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz. 

Canva Nedir?

Canva, resim, görsel, poster veya sosyal medya paylaşımı oluşturmak için kullanılan web tabanlı ve sürükle bırak mantığıyla çalışan, kullanıcı dostu ücretsiz bir grafik oluşturma platformudur.

Ücretli olan Canva Pro‘da çok sayıda, çeşitli tasarım ve grafik imkanları ile karşımıza çıkan “Canva” ücretsiz versiyonunda da gayet kapsamlı özellikler ve grafik oluşturma araçları sunuyor. Ayrıca Canva’yı isterseniz Türkçe isterseniz İngilizce kullanabilirsiniz, Türkçe desteği size kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır.

Canva Nedir?

Pratik kullanıma sahip olan Canva ile tasarım oluşturmak ve paylaşmak gayet basit. Öncelikle ücretsiz bir şekilde nasıl Canva hesabı açılır ondan bahsedelim.

Ücretsiz Canva Hesabı Nasıl Açılır? 

Canva web tabanlı bir platform ancak isterseniz aplikasyon olarak akıllı telefonlarınıza veya tabletlerine de yükleyebilirsiniz. İster uygulamadan isterseniz, ya da web tarayıcınızdan resmi canva web sitesi’ne giderek ücretsiz üyelik oluşturmak mümkün. 

Üyelik üç farklı yöntemle gerçekleşebiliyor. 

 • Google Hesabı
 • Facebook Hesabı
 • E-Posta Hesabı
Ücretsiz Canva Hesabı Nasıl Açılır?
Canva üyelik oluşturma seçenekleri

İstediğiniz herhangi birini kullanabilirsiniz, Google veya Facebook hesabıyla üyelik oluşturmak oldukça pratik. 

Canva İle Nasıl Tasarım Oluşturulur?

Bu seçeneklerden biriyle üyelik oluşturduktan sonra hemen kullanabiliyorsunuz. Canva ana menüsünde tüm kullanım araçlarını bulabiliyorsunuz. Ana hesabınız açıldığında sağ üst köşede tasarım oluşturun butonuna basarak, tasarım menüsüne açılıyor.

Canva İle Nasıl Tasarım Oluşturulur?
 • Sunum
 • Logo
 • Afiş
 • İnfografik
 • Özgeçmiş
 • İnstagram Gönderisi
 • El ilanı
 • Broşür

v.b bir sürü seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan herhangi birini seçebilir veya kendinize özel boyutta tasarım oluşturabilirsiniz.

Web tarayıcınızda oluşturduğunuz bir çalışma telefonunuza yüklediğiniz canva uygulamasından da ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirip oradan farklı aktarma metodlarına ihtiyacınız yoktur. Aynı şekilde telefonda yaptığınız bir çalışmayı bilgisayarınızdan açtığınızda da görebiliyorsunuz.

Oluşturulan tasarımların paylaşımında ciddi kolaylık sağlayan bir özellik olduğu için çok seveceğinize eminim.

Canva İle Harika Tasarımlar Oluşturun

Canva tasarım ekranı açıldığında sol tarafta menü ortada çalışma alanınız gösterilir. Soldaki menüden size sunulan şablonlar üzerinden veya sıfırdan başlayabilirsiniz veya arkaplan, metin, görsel, ses, video, ikon gibi elemanları seçtiğinizde doğrudan çalışma alanınıza aktarmış oluyorsunuz. 

Canva kullanırken bahsettiğimiz her bir elemanı tasarımınıza ekleyip, boyutunu değiştirip, hiza ve eğimini değiştirmek  istediğiniz görseli oluşturmak çok kolaydır.

Canva tasarım menüsünde şablonlar ve başka neler var, bunları nasıl kullanırız biraz da ondan bahsedelim.

Canva İle Harika Tasarımlar Oluşturun

Şablonlar

Şablonlar içinde çok sayıda seçenek karşımıza çıkıyor. Hazır şablonlardan gruplanarak sunulan seçenekleri araştırarak beğendiğiniz bir tanesini mouse ile tutup ortadaki çalıştırma alanına sürükleyip bırakmanız yeterli.

Hazır tasarımlar liste halinde sunuluyor ancak arama çubuğuna tasarımınızın konusu ile ilgili kelimeler girerek daha fazla seçeneğe ulaşabilirsiniz.

Özetle şablon ile gelen hazır tasarım içindeki tüm parçaların yerini değiştirebilir silebilir, başka elemanlar ekleyebilirsiniz, kullanımı gayet pratiktir ve üzerinde çalışmak da oldukça kolaydır.

Yüklemeler

Masaüstünüzde daha önceden hazırlanmış medya dosyaları (görsel, video veya ses) varsa buradan seçip hesabınıza yükleme yapabiliyorsunuz. Bu da size Canva’nın sunduğu tasarım medyalarından daha farklı medya dosyalarıyla çalışma fırsatı veriyor. Kendi hazırladığınız ücretsiz görsel video veya ses dosyalarını tasarımlarınızda kolayca kullanabilirsiniz.

Fotoğraf

Tasarıma ister canvanın veri tabanında bulunan fotoğraflardan, isterseniz kendinizin yüklediği fotoğrafları ekleyebilirsiniz. Veri tabanında birçok ücretsiz görsel var, ancak bazıları ücretli olarak sunuluyor. Ücret vermek istemezseniz bu görselleri üzerlerinde Canva filigranıyla kullanmanız mümkün tabi ancak pek profesyonel görünmediği de açık. 

Ayrıca Canva Pro üyeliği aldığınız zaman bu görselleri kolayca kullanabilirsiniz. Ücretli olan tasarım elemanlarını ayırt etmek çok kolay, görselin üzerine mouse imleci ile geldiğinizde ücretsiz olduğu görünüyor ayrıca taç şeklinde bir ibare görüyorsanız ücretli bir görsel olduğunu anlayabilirsiniz.

Bileşenler

Metin, tasarımınızın en önemli elemanlarından biridir. Metin menüsünden istediğiniz şekil, renk ve formatta metin bulabilirsiniz. Ayrıca hazır şablon metinlerden size uygun olanı da seçebilirsiniz. Çok fazla seçenek var merak etmeyin, hemen ücretli pro üyeliklere yönelmenize gerek kalmıyor. 

Birçok hazır mesaj, ileti veya bildiri formatında metin dosyaları hazırlanmış siz sadece kendinize göre uyarlayarak tasarımınızın herhangi bir yerine ekleyebilirsiniz. Hizalamak gayet kolay, yan yatırmak ters çevirmek ve büyütüp küçültmek oldukça pratik bir şekilde yapılabiliyor.

Rengini değiştirmek isterseniz de üst çubukta renk butonuna basarak rengi değiştirmeniz mümkün.

Ses

Bir sosyal medya paylaşımı yapmak için veya ses dosyası, müzik eklemek de gayet kolay. Ücretsiz seçenekler arasından ekleyebileceğiniz ses dosyaları arka planda çalıyor. Ses dosyasının hangi kısmının seçileceğini de kolayca belirleyebiliyorsunuz.

Video

Yine bir video dosyası yükleyebilir veya hazır video dosyalarından birini tasarımınıza sürükle bırak yaparak ekleyebilirsiniz. Bu videoları arkaplan yapabilir veya sayfanın herhangi bir yerinde dönmesini sağlayabilirsiniz.

Arka Plan

Arka plan, tasarımınızı daha çarpıcı hale getirebilecek ancak bazen de ilgiyi dağıtarak anlatmak istediğiniz mesajı engelleyebilecek bir tasarım elemanıdır. Canva arka planları oldukça fazla sayıda ve amacınıza yönelik birini bulmak çok kolay. Arka planlardan ücretsiz olanları seçerek tasarımınızı güzelleştirebilirsiniz.

Klasörler

Klasörler tasarımlarınızı, satın aldığınız görsel veya diğer elemanları gruplayıp saklayabileceğiniz bir alan sunuyor. Bu sekmeye gelerek yeni klasörler oluşturabilir ve her tasarımı birbirinden ayırabilirsiniz.

Daha Fazla

Canva aynı zamanda birçok platformla uyumlu çalışıyor. Diğer platformlardaki bileşenleri buraya taşıyabilir bir youtube videosunu gömebilirsiniz.

Tasarımlarınıza ekleme yapabileceğiniz entegre diğer uygulama ve platformlar;

 • Pexels
 • Pixabay
 • Google Maps
 • Facebook
 • GIPHY
 • Google Drive 
 • Dropbox
 • Instagram
 • Youtube
 • Flickr
 • Bitmoji

gibi birçok seçenekler var. Bahsettiğimiz tüm bu platformlardan bileşen eklemek gayet kolaydır. Halihazırda kullandığınız platformları Canva menüsüne doğrudan ilişkilendirebilirsiniz.

Tasarımlarınızı İndirin veya Paylaşın

Tasarımınızı bitirdiğinizi düşünüyorsanız, Sağ üstte paylaş butonuna gelerek, şablon kullanma, tasarımı düzenleme veya sadece görüntüleme yapabilmesi için başkalarıyla paylaşabilirsiniz. 

İsterseniz doğrudan indirebilirsiniz veya sağ üst köşedeki “…” üç nokta üzerine tıklayarak, daha fazla doğrudan paylaşma seçeneğini görebilirsiniz. Tasarımınızı İnstagram, Facebook, Google Drive, mail gibi seçeneklerden biri ile doğrudan paylaşın.

Canva Size Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Bireysel veya iş için oluşturacağınız bu tasarımlar size birçok açıdan katkıda bulunacaktır. 

 • Böyle tasarımlar ile oluşturulacak sosyal medya postları daha çok dikkat çeker.
 • İşletmenizde müşterilerinize iletmek istediğiniz mesajları daha akılda kalıcı bir şekilde ulaştırabilirsiniz. İnsanlar söylediklerinizin sadece küçük bir kısmını dinler ve algılar, eğer bu tarz görseller ile mesajınızı desteklerseniz daha çok algı yaratma şansınız vardır.
 • Günümüzde birçok İşletme reklam çalışmalarını sosyal medyadan gerçekleştiriyor. Etkili sosyal medya paylaşımlarını kolay ve hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Broşür veya afiş oluşturabilirsiniz. Canva’nın en büyük avantajlarından biri de baskı aşamasında da kaliteli görseller edinebilmektir. 
 • Küçük bir kitleye ulaşmak isterken matbaada binlerce broşür bastırmak yerine kendi oluşturduğunuz broşürü daha az maliyetle ve etkilemek istediğiniz kitleye kolayca dağıtabilirsiniz.  
Canva Pro Üyelik Tutarı

Canva’yı çok sevdim sürekli kullanırım diyorsanız ömür boyu ücretsiz kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla kontrol ve bileşene ulaşmak istiyorsanız Canva Pro üyeliğini de alabilirsiniz. Aylık 9.90 $ fiyat ile tüm özelliklerini kullanabilirsiniz ayrıca 30 günlük ücretsiz deneme ile Canva Pro’nun size neler kazandırabileceğini görebilirsiniz. Canva, kendi tasarımlarınızla istediğiniz zaman istediğiniz konuda veya platform için paylaşım yapma şansı tanıyor. Şimdiden iyi eğlenceler…

Domain Sorgulama