Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz? 

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz? 
Hosting Fiyatları

İnternette blog yazarak nasıl para kazanacağınızı anlatan binlerce makale var, ancak gerçekten blog yazarak para kazanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey blogunuzu sürekli geliştirmek ve onu bir hobi olarak görmemektir.

Karlı Bir Blog Konusu Nasıl Seçilir?

Size para kazandıracak karlı bir blog konusu bulmak ister misiniz? Cevabınız evetse, her şeyden önce tutkunuzun ne olduğunu bulun. Ancak en karlı ve para kazandıran blogun anahtarı, hakkında yazmak için karlı bir niş bulmaktır.

1. Konuşmaktan zevk aldığınız bir konu seçin

Konu ilgi alanlarınızdan biri olduğunda blog yazmak daha eğlenceli bir hale gelir. Aksi takdirde üst düzey bir hevesle bile başlasanız aylar içinde blog yazmayı bırakacaksınız.

Konunuz, işiniz, hobiniz veya yaşam tarzınızla ilgili olabilir, ancak sizi heyecanlandıran bir konu olmalıdır.

2. Pazar araştırması yapın

Yazmak için hevesli olduğunuz konuyu buldunuz… Şimdi sırada konunuzun pazar boyutuna bakmak var. Pazarı araştırmak için piyasada küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Öncelikle konunuzun hedef kitlesini ve rekabeti bilmenizi sağlayacak Google Trendler’de konunuzu arayın (Size bu konuyla ilgilenen kişi sayısını gösterecektir). Grafik istikrarlı veya artan bir eğilim gösteriyorsa, bu, blogunuza trafik çekeceği anlamına gelir.

3. Daha küçük bir niş seçin

İlgilendiğiniz konuyu Google’de arayın ve bunun için arama sonuçlarını bulun. Büyük bir rekabeti varsa arama sonuçları için büyük bir sayı görürsünüz. Bu rekabete girmemek için daha küçük bir niş seçin.

4. Karlı olduğundan emin olun

Artık düşük rekabete sahip bir niş seçtiğinize göre, şimdi seçtiğiniz nişin karlı olup olmadığını öğrenin. Herhangi bir işletmenin veya markanın aynı anahtar kelimelerin reklamını yapıp yapmadığını bulmak için bunu kolayca test edebilirsiniz. İnsanlar, hedeflenen anahtar kelimeler için AdWords’e para harcıyorsa ve ürünlerinin reklamını yapıyorsa, bu, seçtiğiniz nişin doğru olduğu anlamına gelir.

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Neye ihtiyacınız Var?

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Neye ihtiyacınız Var?

Artık nişinizi araştırıp karar verdiğinize göre, blogunuzu açmak ve para kazanmak için tüm unsurları bir araya getirebilirsiniz.

1. Bir blog açın

Blog yazarak para kazanmayı planladığınıza göre bir blog açmanız geriyor. Bir WordPress sitesi başlatarak ya da ücretsiz bir blog platformu kullanarak blogunuzu açabilirsiniz.

2. Etkileyici içerikler oluşturun

Artık blogunuzu açtığınıza göre, okuyucularınız için blog yazıları yazmaya başlayabilirsiniz. İnternette aynı konuda milyonlarca blog yazısı olduğu için, blog yazınızın dikkat çekmesi için harika bir içeriğe sahip olmanız gerekir.

3. Kitle oluşturun

Hedef kitleniz içeriğinizle ilgileniyorsa, paranın nereden geleceği konusunda endişelenmenize gerek yok, kendi kendine gelecektir. Bu nedenle kitlenizi bulmak için daha fazla çaba gösterin. İçeriğinizi SEO, sosyal medya veya ücretli reklamlarla tanıtın.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz? 

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Yukarıda blog oluşturmanın ve hedef kitleyi çekmenin temel adımlarından bahsettik. Şimdi asıl konumuza gelelim ve blogdan para kazanma yöntemlerini inceleyelim.

1. Affiliate marketing

Affiliate marketing, performansa dayalı bir pazarlama türüdür ve blogunuzdan önemli ölçüde para kazanmanıza yardımcı olur. Bu gelir modelinde, işletme sahipleri blog yazarlarını, reklam çalışmaları yoluyla şirkete yeni bir müşteri getirdikleri için ödüllendirir. Örneğin, siz blogunuzda A markasının B ürünü ile ilgili bir yazı yazdıysanız ve herhangi bir ziyaretçi bunu sizin sitenizde görüp, linkten markanın sitesine yönlendirildiyse, bu blog yazarına para kazandırır.

2. Reklam

AdSense: Blog web sitenizde görüntülenen Tıklama Başına Maliyetli (TBM) reklamları içerir ve herhangi biri bu reklamlara tıkladığında ödeme alırsınız. Daha hızlı bir yoldan daha istikrarlı bir gelir istiyorsanız, trafiği Google Adsense üzerinde kullanabilirsiniz. Blogunuz iyi bir trafiğe sahipse, bu reklamlar yüksek dönüşümler sağlayabilir.

CPM Reklamları: Blog trafiği iyiyse tıpkı CPC reklamları gibi CPM reklamları da sabit ve iyi bir gelir sağlar. Herhangi bir kodlama gerektirmez ve kurulumu kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey reklam hesabına kaydolmak ve bunu blogunuza eklemektir. Bununla birlikte, bin gösterim başına çok düşük ücretler kazandırır. Bu nedenle iyi para kazanmak için çok fazla trafik oluşturmanız gerekir.

Doğrudan reklamcılık: Üçüncü tarafları reklam anlaşmalarınız için çalışmaya dahil etmek yerine daha fazla gelir elde etmek için doğrudan işletmelerle çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Ancak bu seçeneği kullanabilmeniz için sitenizin iyi bir trafiğe ihtiyacı olacak. 

3. Sponsorlu gönderiler

Bir blog yazarı olarak sponsorlu gönderilerle iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu şekilde bir marka ile anlaştığınızda, yazınızı reklam verenin taleplerine göre yayınlamanız gerekebilir ya da hizmetleri veya ürünleri anlatan bir içerik yazmanız gerekebilir. Gönderinin türüne göre alacağınız miktar değişir. Sponsorlu gönderi yazma kuralları ülkeden ülkeye değişebilir.

4. Blog sponsorluğu

Etkili bloglar genellikle şirketler tarafından desteklenir. Altbilgi / üstbilgi veya kenar çubuğunda size sponsor olan şirket veya markanın adını belirtmeniz veya blog boyunca çapraz markalama yapmanız gerekir. Şirketlerin size sponsor olmak isteyebilmesi için nişinize tam hakim olmalısınız.

5. Çevrimiçi kurslar ve atölyeler

Çevrimiçi kurs ve atölyelerin yüksek gelir potansiyeli var, ancak sınırlı kaynaklara sahip bir blog yazarlarıysanız bu potansiyelden tam olarak yararlanamayabilirsiniz. Bilginize gerçekten güvendiğiniz bir konuda yazıyorsanız, işte o zaman işler değişir.

6. Kitaplar ve e-kitaplar

Çevrimiçi eğitim veya danışma hizmetleri sunuyorsanız, materyali bir e-kitap biçiminde hazırlayabilir ve düşük bir ücret karşılığında satabilirsiniz. Bu, blog para kazanmanın etkili bir yoludur.

7. Danışmanlık / Koçluk

Yeni blog yazarlarına koçluk yapmak için hizmetlerinizi genişletebilirsiniz. “Blog yazarak nasıl para kazanabilirim?” sorusunu her zaman alacaksınız. Sizi takip edenlere blog yazarak nasıl karlı bir iş kurduğunuzu her zaman öğretebilirsiniz.

8. Hizmet satmak

Şirketler genellikle yetenekli ve yetkin yazarların bloglarında içerik yayınlıyor. Siz de bu konuda kendinizi geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, yazı yazmaktan düzenlemeye kadar hizmetlerinizi satabilirsiniz.

9. Youtube kanalı

Blogunuzla birlikte bir Youtube kanalı da başlatabilir ve Youtube video blogu yaparak para kazanabilirsiniz. Web sitenizin hedef kitlesine Youtube’daki video blogunuzu takip etmelerini önerin. Bu, kesinlikle web sitesi kitlesinin katılımını artıracak ve Youtube kanalınızdan ekstra para kazanmanızı sağlayacaktır.

Blog Yazarları Ne Kadar Kazanır?

Aslında bu sorunun cevabı çok net değil. Çünkü bazı blog yazarları hiçbir şey kazanmazken bazıları ise hizmetlerine ve işini yapmak için ne kadar çok çalıştığına bağlı olarak ayda 100 bin TL’ den fazla kazanabilir. 

Bir Blogger Tam Olarak Ne Yapar?

Bloggerlar, web sitelerinde ve web sayfalarında içerik yazar, tanıtır, yayınlar ve düzenler. Spesifik fikirler ortaya koyar, bu fikirleri düzenler ve içerikleri okuyucular için pazarlar. Temel hedef, hedef kitle için ilginç ve ilgi çekici içerik oluşturmaktır. Özellikle de amaç, blog içeriğinden para kazanmaksa…

Blog Yazarak Para Kazanmak Ne Kadar Sürer?

Bu planınıza bağlı olarak değişir. Doğru şeylere odaklanır ve blogunuza gerçek bir işletme gibi davranırsanız, hızla gelir elde edebilirsiniz. 3 veya 6 ay sabit, haftada en az 30- 40 saat çalışırsanız, bu, yarı zamanlı gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Ancak tam zamanlı profesyonel bir blog yazarıysanız, en az bir yıl içinde iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Blog Yazarak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Haftada 3 kez stratejik bir içerik yayınlarsanız, ilk yıl yaklaşık 1.000-10.000 TL, ikinci yıl ise 10.000-30.000 TL para kazanabilirsiniz ve ardından kazancınız katlanarak büyür. Kazanacağınız para, çaba ve zamanla ilişkilidir. İngilizce yazarsanız, bu paraların dolar olacağını da aklınızın bir köşesinde tutsanız iyi edersiniz.

Ücretsiz Bir Blog Platformunda Başlayıp Yine De Para Kazanabilir Miyim?

Bir blog platformu yerine kendi web sitenizde işe koyulmanız daha iyi bir seçenektir. Çünkü en kötü senaryoda bile kendi web sitenizde yeterince trafik sağlarsanız, Google AdSense üzerinden para kazanabilirsiniz. Medium ya da başka bir platform üzerinden bunu yapmanız mümkün değildir.

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Ekstra İpuçları

Blogunuz için içerik yazmaktan keyif almak, blogunuzun organik olarak sizin için para üretmesine izin vermek anlamına gelir.

Peki yukarıda anlattıklarımızın dışında blog yazarak para kazanmak için neler yapmanız gerekir?

  • Başka bir blog yazarını kopyalamak yerine nişiniz üzerine yazmanın ve düşünmenin benzersiz bir yolunu bulun.
  • Blog yazarken çalışma kombinasyonlarının sonsuz olduğunu unutmayın. Bunu yapmanın zor ve hızlı bir kuralı yoktur, bu nedenle gelirinizi diğer blog yazarlarıyla karşılaştırmayın çünkü herkes kendi benzersiz kombinasyonlarını kullanır. Siz kendinizinkini geliştirin.
  • Başarınız içeriğinize bağlıdır. Başka bir yol yok, bu yüzden standarda odaklanmayın.
  • Gelir akışları için çeşitlendirmeyi benimseyin ve bunu yapmanın farklı yollarını yönetin.

Yukarıdaki blog yazarak nasıl para kazanabileceğinizi sizinle paylaşmaya çalıştık. Siz blog yazarak para kazanan bir yazar mısınız yoksa yeni bir blog yazarı mı olacaksınız? Eğer blog yazarak para kazanıyorsanız, yorum bölümünde bize blogunuz için uyguladığınız taktikleri yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.


İlgili İçerikler:

Nasıl Para Kazanabilirsiniz: İnternetten Para Kazanmanın 26 Güvenilir Yolu

İnternet Üzerinden Dolar Kazanma Yöntemleri

Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz? 

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? (2022 Güncel)

En İyi 15 Satış Ortaklığı Sitesi

E-ticaret’e Nasıl Başlanır?

Girişimcilik Nedir? Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri

Trendyol’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

12 Maddede Kendi İşini Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Pasif Gelir Kaynakları: Yatarken Para Kazandıracak Benzersiz 15 Fikir

Domain Sorgulama