Blog » Teknoloji » Blockchain Teknolojisi Nedir?
Teknoloji

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Hosting Fiyatları
Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bitcoin’i daha önce duyduysanız ya da kripto para birimleriyle ilgileniyorsanız, muhtemelen blockchain’i de duymuşsunuzdur. Ancak blockchain sadece sanal para alışverişi ile ilgili değildir, bundan çok daha fazlasını sunar. Blockchain, hemen hemen her çevrimiçi işletmeye katkıda bulunma potansiyeline sahip gelişmiş bir teknolojidir.

O halde bu teknoloji ile ilgili en temel soruyu sorarak işe başlayalım. Blockchain teknolojisinin gerçekte ne olduğuna değinelim.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir?

En basit haliyle blockchain, insanların Bitcoin gibi kripto para birimleri göndermesine ve almasına izin veren bir teknolojidir. Ancak, blockchain bir ödeme sisteminden çok daha fazlasıdır. Satoshi Nakamoto dünyanın ilk kripto para birimini (Bitcoin) yarattığında, aynı zamanda blockchain olarak bilinen inanılmaz bir protokol oluşturdu.

Blockchain’in en ilginç kısmı, hiçbir kişinin veya otoritenin bu teknoloji üzerinde kontrol sahibi olmamasıdır. Bunun yerine işlemler, çevrimiçi topluluk tarafından doğrulanır ve onaylanır. Protokol şeffaflık, hız ve güvenlik gibi birçok faydaya sahiptir.

Blockchain teknolojisi herhangi bir sektör için de uygulama potansiyeline sahip olduğundan sadece finansal işlemlerle alakalı değildir.

Blockchain merkeziyetçi olmadığından, herkes aynı verilere erişebilir (şirketler tarafından kullanılan özel bir blockchain olmadığı sürece). Bu, bir işlem işlenir ve onaylanır onaylanmaz, herkesin görmesi için blockchain’de göründüğü anlamına gelir.

Bu, şirket muhasebecisinin hesap bakiyeleriyle birlikte gerçekleşen her işlemi görüntüleyebildiği gerçek bir muhasebe defterine çok benzer. Ancak, Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirleri herkese açık olduğundan, herkes işlem verilerini görüntüleyebilir.

Blockchain’i Kimler Kullanır?

Blockchain'i Kimler Kullanır?

Artık blockchain’in temel tanımını bildiğinize göre, şimdi de potansiyel kullanıcılarına derinlemesine bakalım.

Hassas veriler için güvenlik ve korumaya odaklanan çeşitli endüstrilerden bazı şirketler, blockchain teknolojisine oldukça fazla güveniyor. Bu endüstrileri aşağıda görebilirsiniz.

 • Kripto para 
 • Lojistik ve nakliye
 • Ticaret platformları
 • Sağlık hizmetleri
 • Finansal hizmetler
 • Ödeme ağ geçitleri
 • Daha ilginci ise, bazı hükümetlerin (İngiltere, ABD, Estonya, İsviçre, Gürcistan vb) daha iyi kamu hizmetleri oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanmasıdır.

Bitcoin Blockchain’le Aynı Şey Mi?

Bitcoin Blockchain'le Aynı Şey Mi?

Basitçe söylemek gerekirse, bitcoin ve blockchain aynı şey değildir.

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Çevrimiçi bir şey satın almak istediğinizde kullandığınız elektronik bir varlıktır. Yatırımcılar kripto para eğilimlerini dikkatle izler, böylece onları düşükken satın alıp yüksek fiyata satarak kar elde ederler.

Bitcoin ayrıca şu anda kullanılmakta olan tek kripto para birimi türü değildir. Ethereum, Litecoin vb. birçok kripto para birimi vardır.

Buna karşılık, blockchain bir tür kripto para birimi değildir. Blockchain, çevrimiçi gerçekleşen işlemleri kaydetmek için kullanılan elektronik bir defterdir. Bu işlemlerden bazıları bitcoin içerir, ancak diğerleri farklı kripto para birimi varyantlarına sahip olabilir.

Bununla birlikte, blockchain bitcoin veya herhangi bir kripto para birimine ihtiyaç duymaz.

Blockchain’in Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Blockchain'in Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Yukarıda, kripto paralar olmasa bile blockchain’in faydalı olmaya devam edebileceğini belirttik, ancak teknoloji tam olarak ne için kullanılacak? Sonuç olarak, bol miktarda veri depolayabilen ve yüksek düzeyde güvenli kalabilen bir teknolojiniz varsa, oldukça kullanışlı olabilir.

1. Uluslararası Ödemeler

Bankaların günlük olarak uluslararası ödemeler göndermesi trilyon dolarla ölçülebilen bir iştir. Bu ödemelerin çoğu Belçika merkezli SWIFT adlı üçüncü bir tarafça ele alınmaktadır. SWIFT, 1970’lerin başında uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için kuruldu, ancak sistem yavaş, pahalı ve verimsizdir.

Neden mi?

Çünkü bankalar birbirleriyle doğrudan işlem yapamazlar. Bunun yerine, SWIFT kullanmak zorundalar. Bununla birlikte, blockchain teknolojisini kullanarak, bankalar birbirleriyle iş yapabilirler. Bu, iki kuruluş arasında üçüncü taraf aracı olmadığı anlamına gelir. İşlemler artık günler sürmez ve çok fazla paraya mal olmaz. Ripple blockchain tam olarak bu amaç için tasarlandı, protokollerini test eden 100’den fazla farklı bankası var.

2. Seçimler

Seçim sahtekarlığı ile ilgili haberleri kaç kez duydunuz? Ne yazık ki, bu her ülkede seçim zamanı olur, fakat blockchain teknolojisi sorunu çözebilir.

Birincisi, daha önce gerçekleşen her bir işlem görüntülenebildiğinden, bir siyasi partinin oyları değiştirmesi veya kaldırması imkansızdır. Unutmayın, blockchain sadece finansal işlemler için değildir, veri olarak kabul edilen her şeyi işleyebilir.

İşlemler sahte olduğu için blockchain seçimler için mükemmel olurdu, yani hiç kimse seçmenin gerçek dünya kimliğini bilemezdi. Bir vatandaşın kimliği yalnızca bireysel kullanıcının erişebileceği özel bir anahtara bağlanabilir ve bu vatandaşın sadece bir kez oy vermesi sağlanabilir.

3. Tedarik zinciri

Tedarik zinciri, malların menşe noktalarından nihai varış yerlerine nasıl taşındığıdır. Örneğin portakal suyunu ele alalım. Tedarik zinciri, portakalın yetiştirildiği yerde başlar, meyve suyuna dönüştürülmek için bir fabrikaya gidebilir, daha sonra depoya ve son olarak süpermarkete gidebilir.

Şu anda, tedarik zincirinin her bir parçası kendi merkezi sistemlerini kullandığından, yolculuğun her bir aşamasını izlemek çok zordur. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi kullanılarak, tüm tedarik zinciri süreci herkes tarafından görülebilir.

Her şey aynı ağa bağlanabileceğinden, bu, merkezi sunucuları kullanmaktan çok daha verimli, şeffaf ve güvenli olacaktır. Dahası, ağ asla düşmeyecek ve sahtekarlığa karşı dayanıklı olacaktır.

4. Kumar

Online kumar endüstrisi her yıl milyarlarca dolarla ölçülebilen bir iştir. Blackjack, rulet ve slot makineleri gibi geleneksel casino oyunlarının hepsine eviniz rahatlığında ulaşmanızı sağlar.

Ancak, online kumarhaneler normalde oyun verilerini merkezi sunucularında kapalı kapılar ardında tuttuğundan, kumarhanelerin gerçekten adil oynadığına dair hiçbir garanti yoktur.

Blockchain teknolojisini kullanarak, oyun sonuçları bağımsız olarak doğrulanabilir. Bu, sistem ve verilerin tamamen şeffaf olacağı anlamına gelir. Sistem aynı zamanda ulusal piyangolar için de kullanılabilir.

5. Sigorta

Sigorta endüstrisi, neredeyse hayatınızdaki her şeyi kapsar. Ev, otomobil, evcil hayvan, sağlık, tatil veya telefon… Bunların hepsi sigortalı olabilir.

Sorun şu ki, sektörde üçüncü taraf aracılar hakimdir, bu da pahalı ve çok yavaş bir sürece sebep olur. Bununla birlikte, blockchain protokolü, bir kişinin üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan sigorta işlemlerini yapmasına izin verecektir.

Tüm bunlar, blockchain gibi şeffaf, hızlı ve güvenli bir ekosistemde yapılabilir.

Blockchain Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Blockchain Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gördüğünüz gibi, blockchain neredeyse her sektörde birçok iş operasyonunda kullanılabileceğinden, önümüzdeki birkaç yıl içinde iş stratejinizde düşünmeye değer bir kavram. İşletmeler önümüzdeki süreçte kesinlikle daha iyi güvenlik, yüksek düzeyde şeffaflık ve blockchain’in sunabileceği diğer faydaları göz ardı edemeyecek.

Şimdi blockchain kullanmanın en önemli avantajlarına bakalım: 

1. Daha sıkı güvenlik

Birçok işletme iç ve dış süreçlerini dijitalleştirdiği zaman, güvenliğin pek çok durumda ve çok farklı düzeylerde sağlanması gerekir. Ödemeler, sözleşmeler, dosyalar, belgeler, veriler; bilgisayar korsanlarının, hırsızların ve hatta hileli rekabetin hedefi olabilir. Şifreleme, birlikte çalıştığınız her paydaşın her zaman güvende olmasını sağlar.

2. Daha hızlı ve daha ucuz işlemler

İşlemlerinizin hızını artırmak istiyorsanız, blockchain en iyi seçimdir. Neredeyse gerçek zamanlı deneyim sunar ve ödemeler, sözleşmeler, dosya paylaşımı, depolama ve analiz için eksiksiz bir sistem sağlayabilir. Uluslararası müşteriler ve ortaklarla iş yapıyorsanız, zaman gerçekten önemlidir ve blockchain ile dijital kaynak alışverişi göz açıp kapayıncaya kadar yapılabilir.

3. Verim

Toplanan tüm verileri otomatikleştirip organize edebilen ve aracı olmadan ilgili tüm taraflara erişim sağlayabilen sağlam bir sistemdir. Bu, işletmeniz için bir verimlilik artışı sağlayacaktır.

4. Şeffaflık

Tüm kayıtlar tek bir yerde tutulur, böylece operasyonlarınızı takip edebilir ve nerede iyi çalıştıklarını, nerede iyileştirmeye ihtiyaç duyduklarını görebilirsiniz. Bu şekilde başarısızlıklar ve olası sahtekarlıklar da önlenebilir. Dürüst B2B ilişkileri sunmak isteyen herkes için en iyi çalışma şekli budur.

Blockchain Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Blockchain Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Tıpkı her teknolojinin olduğu gibi, blockchain kullanımıyla bağlantılı da olumsuzlar var.

Bu teknolojinin en önemli dezavantajlarından biri ise doğal kaynak israfıdır.

Doğal kaynak israfı nedir?

Blockchain, verilerinizi uygun maliyetli bir şekilde koruyabilir fakat çok fazla miktarda elektrik gerektirir. Sadece Bitcoin gibi bazı kripto para birimleri şu anda yılda en az 66.7 terawatt saat elektrik tüketir.

Blockchain’in ayrıca zaman içinde çok büyük miktarda depolama alanı gerektirdiğinden bahsetmeye gerek yok bile. Bitcoin tek başına kurulum için en az 200 GB sabit disk depolama alanına ihtiyaç duyar.

Blockchain’in Geleceği

Blockchain'in Geleceği

Giderek daha fazla şirketin blockchain teknolojisini kullanmaya başlaması bekleniyor, ancak bunun ötesinde izlemeye değer başka eğilimler de var.

1. Blockchain’in benimsenmesi büyüyecek

Walmart, IBM ve Amazon gibi büyük markalar blockchain teknolojisinden yararlanmanın yollarını araştırıyor.

2. Seri girişimciler devreye girecek

Seri girişimciler zaten blockchain alanına girdiler ve daha fazla girişimci bunu yapmaya devam edecek.

3. Uygulamalar bu teknoloji üzerine inşa edilecek

Kuruluşlar, blockchain teknolojisi üzerine uygulamalar geliştirecek.

4. Blockchain tanımlama için kullanılacak

Kişisel tanımlama da dahil olmak üzere blockchain güvenliğini artırmak için kullanılacak.

5. Blockchain IoT’yi güçlendirecek

Blockchain teknolojisi; uygulamaların güvenli olmasını sağlayıp, riski azaltarak, maliyetleri düşürerek ve işlemleri hızlandırarak Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) geliştirecek.

6. Blockchain yapay zekayı hızlandıracak

Blockchain ile veriler daha güvenilir ve daha hızlı bir şekilde doğrulanabilir, bu da yapay zekanın büyük verilere erişmesini mümkün kılar.

7. Blockchain alanındaki iş gücü büyüyecek 

Yapılan araştırmalara göre, blockchain ile ilgili işler günümüz işgücü piyasasında en hızlı büyüyen ikinci iş.

Blockchain Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli İstatistikler

Blockchain Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli İstatistikler

Blockchain sadece 10 yıl içinde çeşitli endüstriler üzerinde böyle bir etki yaratabildiyse, yakın gelecekte blockchain’in nasıl görüneceğini, iş dünyası ve sıradan kullanıcılar üzerinde nasıl bir etkisi olacağını hayal edin.

Hayal gücünüze biraz daha yardımcı olmak için, blockchain’in gücünü ve potansiyelini anlamanızı sağlayacak en ilginç blockchain istatistiklerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Statista’ya göre, 2018’de dünya çapında blokchain çözümlerine 1,5 milyar dolar yatırım yapıldı. 2022 yılına kadar, bu teknolojiye yapılan yatırımların 11,7 milyar dolara kadar yükselmesi bekleniyor.
 • Finans sektörü şu anda blockchain’in dünya çapındaki pazar değerinin %60’ından fazlasını oluşturmaktadır. (Statista)
 • Blockchain kullanan işlemlerin maliyeti, geleneksel ekonomideki işlem maliyetlerinden milyonlarca kat daha ucuzdur. (Etherscan, Reddit)
 • Blockchain, yatırım bankalarının altyapı maliyetlerini %30 oranında azaltabilir. (Accenture Consulting)
 • Gıda ve tarım pazarlarındaki blockchain küresel pazar değerinin 2028 yılına kadar 1.4 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. (BIS Research)
 • 2025 yılına kadar küresel sağlık hizmetleri pazarının blockchain harcamalarının 5.61 milyar doları bulması bekleniyor. (BIS Research)

Artık blockchain sadece bitcoin ile ilgili olmadığını biliyorsunuz, bu teknoloji hala oldukça yeni bir teknoloji olarak kabul edilse de, çeşitli iş alanlarında çok çeşitli kullanımlara sahip. Blockchain’i ilk kez duyuyor olsanız da, zaten biliyor olsanız da, gelecekte küresel işletmelerin dünyasını değiştirebilecek bir teknoloji olacağı kesindir.

Domain Sorgulama