Blog » Teknoloji » Bitcoin Nedir? Blockchain Teknolojisi Finansal Ekosistemi Değiştirir Mi?
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Bitcoin Nedir? Blockchain Teknolojisi Finansal Ekosistemi Değiştirir Mi?

Hosting Fiyatları

Bitcoin, herhangi bir ülke, hazine veya merkez bankası tarafından kontrol edilmeyen dijital bir para birimidir (‘kripto para birimi‘ olarak da adlandırılır). 2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma adıyla anonim bir geliştirici tarafından oluşturulan Bitcoin, 2013’te değerindeki artıştan sonra ana akıma girmiştir.

Bitcoin fiziksel bir para birimi olarak mevcut olmasa da (bu da herhangi bir gerçek madeni para veya banknot olmadığı anlamına gelir), Bitcoin ödemelerini kabul eden kişilerden veya şirketlerden ürün satın almak veya satmak için Bitcoin kullanabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Çalışır? 

Bitcoin, ‘blockchain‘ adlı bir sistem kullanarak çalışır. Blockchain, gerçekleşen her Bitcoin işlemine erişimi olan bir bilgisayar ağıdır. Bir Bitcoin işlemi her tamamlandığında, tüm ağ bu bilgilerle güncellenir, böylece ağdaki kullanıcılar tarafından doğrulanabilir. Ağdaki işlem bilgileri, işlem verilerini güvende tutan ve herkesin kime ait olduğunu izlemesini engelleyen kriptografi kullanılarak kodlanır. Doğrulandıktan sonra, işlem bilgileri önceden onaylanmış işlemler zincirine eklenir.

Blockchain Nedir? 

Blockchain Nedir?

Blockchain, verilerin dağıtık ağ üzerinde saklandığı, birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu bir işlem kayıt defterini ifade eder.  Teknoloji, Bitcoin’e ve finansal hizmetler endüstrilerine özel değildir. Kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. İlaç, moda gibi sektörler ve hatta BM gibi insani yardım kuruluşları tarafından benimsenmeye başlamıştır.

Yeni Bitcoin Nasıl Oluşturulur? 

Bir kişi çevrimiçi olarak her Bitcoin işlemi yaptığında, P2P ağı yeni bilgilerle güncellenir. Bitcoin ‘madencileri’ olarak adlandırılan insanlar, bu yeni bilgileri bloklar halinde düzenlemek için karmaşık matematiksel denklemleri çözer. Belirli bir denklemi çözen ilk madenci, yeni oluşturulan Bitcoin ile ödüllendirilir. En fazla 21 milyon Bitcoin oluşturulabilir ve Haziran 2017 itibariyle dolaşımda 16.366.275 tane Bitcoin vardı. Şu anki oluşturma hızında, 21 milyonuncu bitcoin yapılana kadar 2140 olacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’i Nereden Satın Alabilirim? 

Bitcoin, çevrimiçi kripto para birimi borsaları aracılığıyla satın alınabilir. Kripto para birimi değişimi, insanların kripto para birimlerini satın almaları veya satmaları için bir hizmettir. Coinbase, Coinfloor, Kraken ve Bittylicious dahil olmak üzere bir dizi borsa mevcuttur.

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin almak için önce özel bir Bitcoin cüzdanı kurmanız gerekir. Bir Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’inizi harcamanıza, almanıza ve depolamanıza izin veren genel ve özel anahtarlarınızı içerir. Her biri farklı seviyelerde güvenlik, anonimlik ve kripto para biriminiz üzerinde kontrol sunan birkaç Bitcoin cüzdanı türü vardır.

1. Web cüzdanları

Web cüzdanları, web tarayıcınız aracılığıyla Bitcoin göndermenize, almanıza ve depolamanıza izin verir. Bunlar genellikle hesabınızla ilişkili özel anahtarların güvenliğini yöneten bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından barındırılır.

2. Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanları kişisel bilgisayarınıza indirilebilirsiniz. Cüzdanınızın yönetimi ve güvenliği konusunda size tam sorumluluk verirler.

3. Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, bir uygulamayı indirerek cep telefonunuzdan Bitcoin işlemleri yapmanızı sağlar.

4. Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin’inizi saklamanın çevrimdışı bir yoludur. Genellikle kağıt veya plastik olmak üzere fiziksel formda bulunurlar ve genel ve özel anahtarlarınızın basılı bir versiyonunu içerirler. Ancak kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, Bitcoin yatırımınızın tamamını kaybedersiniz.

5. Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, Bitcoin depolamak için özel olarak tasarlanmıştır. İşlem yapabilmeniz için bilgisayarınıza bağlanabilen dijital cihazlar şeklinde gelirler.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mıyım? 

Bitcoin son derece riskli bir yatırımdır. Yalnızca finansal olarak donanımlıysanız ve Bitcoin’e yatırdığınız parayı kaybetmeye razıysanız, yatırım yapmayı düşünmelisiniz. Bittabi, Bitcoin yatırımı yapmak paranızı kaybedeciğiniz anlamına gelmez. Bitcoin’in değeri değişkendir ve fiyatının günlük olarak yaklaşık %10 veya daha fazla dalgalandığının görülmesi yaygındır. Bunun da ötesinde, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, Financial Services Compensation Scheme (FSCS) tarafından korunmaz. Normalde FSCS, kötü bir yatırım tavsiyesi aldıysanız veya yasal düzenlemelere tabi bir yatırım şirketi iflas ederse ve paranızı iade edemezse, Nisan 2019’dan itibaren 85.000 £ değerine varan yatırımları telafi edeceğini bildirmiştir. Bitcoin yatırımınızda bir şeyler ters giderse, her şeyi kaybedersiniz. Buna rağmen bireysel yatırımcılardan tutun da globalde bilinirliğini oluşturmuş büyük markalar da yatırımlarını Bitcoin gibi blok zincirine yapmaktadır.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Bitcoin'e Yatırım Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç risk vardır. 

1. Telafi Edilemez Yatırım Kaybı

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri şu anda Financial Conduct Authority (FCA) tarafından düzenlenmemektedir. Ayrıca FSCS’den temin edilebilecek herhangi bir tazminatı da yoktur. Bu nedenle işler ters giderse, tüm yatırımınızı kaybedersiniz. Bu aynı zamanda cüzdanınızı kaybederseniz veya cüzdanınız çalınırsa, paranızı geri almanın bir yolu olmadığını bilmeniz gerekir. 

2. Fiyat Dalgalanması 

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin değeri önemli ölçüde değişebilir. Örneğin 2017’nin sonuna doğru Bitcoin değerinin üçte birini kaybetti ve bir günde 2.000 $ düştü. 

3. Siber Saldırılar 

Bitcoin borsaları, yatırımınızın telafi edilemez bir şekilde kaybetmenize yol açabilecek saldırılara karşı savunmasızdır. 

4. Şirketlerin Bitcon’i Kabul Etmeyi Bırakması

Şirketler Bitcoin’i kabul etmeyi bırakırsa, kaçınılmaz olarak değer kaybedecek ve değersiz hale gelecektir. 

5. Tüketicilerin Bitcon’i Kabul Etmeyi Bırakması

Benzer şekilde, tüketiciler Bitcoin’i kabul etmeyi bırakırsa, yeni bir kripto para birimine geçerseya da sadece dijital para birimlerini yalnız bırakırsa, Bitcoin de değer kaybedecektir.

Bitcoin Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

Son zamanlarda bir dizi kripto para birimi dolandırıcılığı ortaya çıktı. Suçlular, insanları Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaları için kandırmak için ünlü fotoğraflarını kullanmaya başladı. Yalnızca Mart ayında, ünlü fotoğraflarını kullanarak yapılan Bitcoin dolandırıcılığı yüzünden 34.000 £ ‘dan fazla kaybeden 21 mağdur bildirildi. 

Dolandırıcılar, insanları bu yatırımlar için kandırmak için genellikle Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformları kullanıyor.

Bitcoin’e Alternatifleri Nelerdir?

Bitcoin en çok tanınan kripto para birimi olsa da, bir dizi başka dijital para birimi de mevcuttur. Bunlar aşağıdakileri içerir: 

  • Ethereum
  • Litecoin
  • Zcash
  • Dash
  • Ripple

Tüm kripto para birimleri benzer riskler taşır ve yalnızca satın almaya karar verdiğiniz şeyi kaybedecek mali kapasiteye sahipseniz yatırım yapılmalıdır.

Bitcoin Hacklenebilir Mi? 

Blockchain sistemi çok güvenlidir. Bu, insanların Bitcoin cüzdanlarına girmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, kripto para birimi borsaları, Bitcoin’in büyük ölçekte çalınmasına neden olan siber saldırıların kurbanı olmuştur. Örneğin, 2013 yılında, Mt. Gox saldırıya uğradı ve 850.000’den fazla Bitcoin (yaklaşık 473 milyon dolar değerinde) çalındı. Mt. Hack sırasında tüm Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %80’inden sorumlu olan Gox, daha sonra iflas başvurusunda bulundu. Son zamanlarda bir başka büyük kripto para borsası olan Coincheck hacklendi ve çeşitli kripto para birimlerinde 500 milyon doların üzerinde çalındı.

Blockchain Teknolojisi Finansal Ekosistemi Değiştir Mi?

Blockchain Teknolojisi Finansal Ekosistemi Değiştir Mi?

Kripto para birimleri ve bunların altında yatan blockchain teknolojisi, internetin ortaya çıkmasından sonraki en büyük şey olarak lanse ediliyor. Bu teknolojilerin büyük bir etkiye sahip olmasının muhtemel olduğu alanlardan biri de finans sektörü.

Distributed ledger technology – dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) bir biçimi olan blok zinciri, köklü finansal kurumları dönüştürerek; daha düşük maliyetler, işlemlerin daha hızlı yürütülmesi, iyileştirilmiş şeffaflık, işlemlerin denetlenebilirliği ve diğer faydalar getirme potansiyeline sahiptir. Kripto para birimleri, merkezi bir otorite olmaksızın yeni bir yerel dijital varlık sınıfı vaadini taşır.

Peki bu teknolojik gelişmeler sektördeki çeşitli oyuncular ve son kullanıcılar için ne anlama geliyor? 

Blok zincirler, neredeyse her finansal hizmet işlevinin altında yatan geleneksel kurumsal veri tabanlarında gerçekleşen işlemlere dayanan herhangi bir ticari faaliyetin yerini alma potansiyeline sahiptir. Düşük şeffaflığa ve sınırlı izlenebilirliğe sahip herhangi bir finansal işlem, blok zinciri uygulamaları tarafından kesintiye uğrayabilir. Bu nedenle DLT, hem büyük bir fırsat hem de yıkıcı bir tehdittir.

Yukarıda sizinle Bitcoin’in ne olduğunu, ne işe yaradığını vb. birçok şeyi paylaştık. Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz farklı şeyler varsa, yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama