Bing Chat: Web İçin Yardımcı Pilotunuzla Tanışın, Yapay Zeka Destekli Bing ve Microsoft Edge

Bing Chat: Web İçin Yardımcı Pilotunuzla Tanışın, Yapay Zeka Destekli Bing ve Microsoft Edge
Hosting Fiyatları

Microsoft’un Bing’i de, ChatGPT gibi OpenAI tarafından desteklenen bir yapay zeka sohbet robotudur. Bing Chat, kullanıcıların internetten en uygun sonuçlarla bağlantı kurmasına yardımcı olur. 

Yazının ilerleyen bölümlerinde Microsoft Bing Chat’in detaylarına değineceğiz, fakat öncesinde bazı yapay zeka istatistiklerine göz atalım.

Yapay Zeka İstatistikleri

Üzerinde fazla düşünmesek de, günlük faaliyetlerimizin çoğu büyük ölçüde yapay zekadan etkilenir. Çoğumuz zaten AI destekli akıllı telefonlarımızı hemen hemen her zaman yanımızda bulundururuz veya Alexa/Google Home’un beğenilerine güveniriz. Günlük hayatımızın büyük bir kısmı yapay zekadan doğrudan etkilendiğinden, size bu sektör ve uygulamalar ile nereye gideceğimiz hakkında fikir verecek bazı temel yapay zeka istatistikleri hazırladık.

Aşağıdaki listede bu istatistiklere ulaşabilirsiniz:

1. Kuruluşların ve şirketlerin %37’si iş yerinde yapay zeka kullanır. Bu, özellikle 2015’te kuruluşların yalnızca %10’unun iş yerlerinde yapay zeka kullandığını belirttiği düşünüldüğünde, büyük bir gelişmedir. (Gartner)

2. Tüketicilerin yalnızca %33’ü yapay zeka kullandığını söylüyor. Tüketicilerin sadece üçte biri yapay zeka kullandığını belirtirken gerçek bundan oldukça farklıdır. Yapay zeka ile ilgili ilginç gerçeklerden biri, insanların %77’sinin onu öyle ya da böyle kullanması ama farkında bile olmamalarıdır. (Pega)

3. En iyi işletmelerin %91,5’inin yapay zeka pazarında yatırımları vardır. Önde gelen işletmelerin büyük çoğunluğu geçmişte yapay zeka pazarına yatırım yaptıklarını veya şu anda devam eden yatırımları olduğunu söylüyor. Önde gelen 10 işletmeden dokuzunun piyasada devam eden bir yatırımı var ve bunların çoğu finansal hizmetler ve sağlık sektöründen gelir. (Business Wire)

4. İş liderlerinin %72’si yapay zekayı bir “iş avantajı” olarak görüyor. (IBM, VentureBeat)

5. Müşterilerin %62’si kişisel verilerini yapay zekaya sunmaya isteklidir. Mümkün olan en iyi deneyimi elde etmek için müşterilerin %60’ından fazlası verilerini AI ile paylaşacaklarını belirtiyor. (Salesforce)

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, en basit haliyle bir sohbet robotudur ve web sitelerindeki canlı sohbet widget’larında etkileşimde bulunmaya alışkın olduklarınızdan çok da farklı değildir. Temel fark, ChatGPT’nin yanıtlarını formüle etmek için yararlandığı verilerin kapsamı ve yanıtlarını yapılandırma şeklidir. Doğal dil işlemesi sayesinde, önceki sohbet robotu yinelemelerinden çok daha fazla konuşmaya dayalıdır. 

İlgili İçerik: OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yen Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google’ın Yerini Alabilir mi?

Google BARD Nedir?

Bard, ChatGPT’ye benzer şekilde çalışan bir Google yapay zeka sohbet robotudur. Kullanıcılar chatbot ile konuşarak bilgi alabilirler. Chatbot, Google’ın Language Model for Dialogue Application’ın (LaMDA) basit bir sürümünü kullanır. Pichai’ye göre Bard, sadece birkaç kullanıcı tarafından test edilir, ancak yakında herkesin kullanımına sunulacak. Tech Insider’ın yakın tarihli bir raporuna göre, Google çalışanları şimdiden Bard’ın Big Bard adlı üstün bir sürümünü dahili olarak test ediyor. Chatbot’un yeni sürümü, kendisini daha akıllı yapan daha büyük parametreler kullandığı için daha insan benzeri yanıtlar sağlıyor.

Bing Chat Yeni Bing Versiyonundaki Yenilikler

Microsoft, Bing Chat’teki sorunları gidermek ve botu iyileştirmek için Bing Chat’i güncellemeye devam ediyor. En son güncelleme, Bing Chat ile konuşmayı kolaylaştırabilecek bir özellik sağlıyor ve bazı yeni raporlara göre, bu, oldukça kullanışlı olabilir.

Microsoft’un Bing Chat’i oldukça akıllıdır, içeriği anlayabilir, geçmiş konuşmaları hatırlar ve internete tam erişime sahiptir. Bu, aynı modeli temel almasına rağmen onu OpenAI’nin ChatGPT’sinden çok daha üstün kılar.

Bing Chat’ten bir sonraki seyahatiniz için bir seyahat programı planlamasını veya sıkıcı bir mali raporu özetleyip başka bir şeyle karşılaştırmasını isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, Bing Chat şu anda beta sürümünde olduğu ve dünya çapında sayısız kullanıcı tarafından test edildiği için eğitildiği olağan sorgu kapsamının dışında kalan her türden farklı sorular da alır. 

Yeni ton değiştirme özelliği, yapay zeka sohbet robotunun sorgulara yanıt verme şeklini etkiler. Yaratıcı, dengeli ve hassas ton arasında seçim yapabilirsiniz. Bot, varsayılan olarak dengeli modda çalışır.

Yaratıcı modu açmak, Bing Chat’in daha yaratıcı ve orijinal olmasını sağlar. Bunun geçmişte olduğu gibi tekrar kabus gibi konuşmalara yol açıp açmayacağını söylemek zordur, bu daha fazla test gerektirecek. 

Microsoft, Bing Chat’i tanıtmaya ve ürünleriyle daha fazla entegre etmeye devam etmektedir, bu nedenle bazı aksaklıkları mümkün olan en kısa sürede gidermek önemlidir. En son Windows 11 güncellemesi, görev çubuğuna Bing Chat’i eklediği için yazılım beta sürümünden çıkıp herkesin kullanımına sunulduğunda çok daha fazla kullanıcıya ulaşacaktır.

Bing Chat Herkese Açık mı?

Bing Chat başlangıçta sadece bir bekleme listesi olarak piyasaya sürüldü, ancak artık bing.com/new adresinde yaygın olarak kullanılıyor ve Microsoft Edge’in yeni sürümünün indirilmesini gerektiriyor.

Bing Chat Bekleme Listesine Nasıl Katılabilirsiniz?

Bing Chat Bekleme Listesine Nasıl Katılabilirsiniz?

Microsoft’un Bing AI bekleme listesine katılmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

  • bing.com/new’e tıklayın
  • E-posta ve şifrenizi girerek kaydolun, Microsoft hesabınız yoksa, “Bir hesap oluştur”a tıklayın
  • E-posta adresinizi girin ve 8 harfli bir şifre oluşturun, E-posta’nızı doğrulayın ve Bing’de oturum açın
  • “Join the Waitlist – Bekleme Listesine Katılın” yazan büyük mavi butona tıklayın.
  • Son olarak Microsoft’un erişim talebinizi kabul etmesini beklemeniz gerekir. Kabul edildikten sonra bir e-posta alacaksınız.

Bing Chat’i Telefonunuzda Kullanın

Bing Chat’i akıllı telefonunuzda Edge ve Bing uygulaması aracılığıyla da kullanabilirsiniz. Bir mobil cihazdan kullandığınızda, Bing Chat’i soruları sormak ve sözlü yanıtlar almak için sesinizle kullanabilirsiniz. Konuşmadan önce mikrofon butonuna dokunmanız gerekse de, bu neredeyse Bing Chat’i akıllı bir hoparlörde yapmak gibidir.

Bing Chat'i Telefonunuzda Kullanın
Kaynak: geekwire

Bing Chat mi, ChatGPT mi Daha Başarılı ve Doğru Cevaplar Veriyor?

Bing Chat mi, ChatGPT mi Daha Başarılı ve Doğru Cevaplar Veriyor?

Bing Chat, ChatGPT’den daha doğru olma potansiyeline sahiptir çünkü daha yeni bilgilerden yararlanır ve birden çok bilgi kaynağına dayanır.

ChatGPT, dil modelinden tekil bir veri kaynağına dayalıdır, bu nedenle daha yeni bilgilere erişimi yoktur ve doğruluğunu doğrulamak için yanıtlarına çapraz referans veremez.

Bing Chat, GPT-4’ü temel aldığından, teorik olarak ChatGPT’den biraz daha güçlü ve ayrıntılıdır. 

Bing Chat’in ayrıca “daha fazla bilgi” önerilerinde bulunduğu diğer ilginç bir özelliği de vardır. Bu, sadece bilgileri görüntülemenin daha etik ve şeffaf bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda size daha sonra doğru bir arama motoru gibi gidecek bir yer sağlar.

Bing Chat, ChatGPT ile Aynı Mı?

Hayır, Bing Chat ve ChatGPT aynı şey değildir.

Bing Chat, Bing arama motoruna tümleşik bir sohbet özelliğidir ve kullanıcıların “Bing Concierge” adlı sanal bir asistandan soru sormasına ve yardım almasına olanak tanır. Sanal asistan, kullanıcılara sorularına hızlı ve ilgili yanıtlar sağlamak için tasarlanmıştır.

Öte yandan, ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve çok çeşitli istemlere ve sorulara insan benzeri yanıtlar üretebilen büyük bir dil modelidir. ChatGPT, belirli bir platforma veya uygulamaya özgü değildir ve çeşitli sohbet robotlarına ve konuşmalı yapay zeka sistemlerine entegre edilebilir.

Bing Chat ve ChatGPT, kullanıcılara faydalı bilgi ve yardım sağlama konusunda benzer amaçlara sahip olsa da, farklı özellik ve yeteneklere sahip farklı teknolojilerdir.

Bing Chat Ücretli Mi?

Şu an itibariyle, Microsoft’un yeni Bing AI’sı için herhangi bir maliyetten söz edilmedi. Ancak Bing, bekleme listesinde milyonlarca insan olduğu için şimdilik sadece sınırlı erişimi vardır. Önümüzdeki aylarda muhtemelen Bing, geniş çapta herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunulacaktır.

Bing Chat Arama Sonuçlarına Entegre Edilecek Mi?

Bing’in botları arama sonuçlarına entegre ettiği söyleniyor ve entegrasyonun 10-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen yıllık Microsoft geliştirici konferansında duyurulması bekleniyor.

Kaynaklar, Microsoft konferansında “Chatbots on Bing.com” adlı bir oturumun olması gerçeğine dayanarak Bing’in yeni arama botlarıyla ilgili haberlerin doğrulandığını söylüyor.

Bing arama sonuçlarına Chat altyapısının entegre edilmeye başlanması yeni testlerle başlandı.

SEO Süreçlerinde ve İçerik Üretiminde Bing Chat Nasıl Kullanılabilir?

Bing Chat, SEO ve içerik üretimi için birkaç yönden faydalı bir araç olabilir. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Anahtar kelime araştırması

İşletmeniz veya sektörünüzle ilgili sorular sormak için Bing Chat’i kullanarak, hedef kitlenizin kullandığı dil ve ifadeler hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu bilgiler daha sonra anahtar kelime araştırmanızı bilgilendirmek ve içeriğinizi alakalı arama sorguları için optimize etmenize yardımcı olmak için kullanılabilir.

2. İçerik fikri

Bing Chat, içerik konuları için fikir üretmek için de kullanılabilir. Sanal asistana sektörünüz veya nişinizle ilgili sorular sorarak, kitlenizin sahip olduğu ortak soruları veya sorunlu noktaları ele alan blog gönderileri, videolar veya diğer içerik türleri için fikirler bulabilirsiniz.

3. İçerik optimizasyonu

Bing Chat, içeriğinizin etkinliğini test etmek için de kullanılabilir. İçerik konunuzla ilgili sanal asistana sorular sorarak, içeriğinizin sık sorulan soruları ne kadar iyi yanıtladığını görebilir ve ortak sorunlu noktaları ele alabilirsiniz. Bu, kitlenizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olabilir.


İlgili İçerikler:

GPT-3 Nedir? Derin Öğrenmede Yapay Zeka Teknolojileri, GPT-4 Nedir? GPT-3 vs. GPT-4 Arasındaki Farklar, GPT-4 Artık Görselleri de İşleyebiliyor

DALL-E 2 Nedir? Yazılan Yazıyı Görsele Çeviren Yapay Zeka Bir Devrin Başlangıcı Mı?

Derin Öğrenme (Deep Learning) Nedir? Makine Öğrenimi ile Arasındaki Farklar, Makine Öğrenimi (Machine Learning) Nedir? Derin Öğrenme ile Arasındaki Farklar

Yapay Zeka vs. İnsan Tarafından Yazılan İçeriklerin Tespiti

Doğal Dil İşleme, NLP (Natural Language Processing) Nedir?

Neural Networks Nedir? Nasıl Çalışır?

WEB 3.0 Nedir? WEB 3.0 İle İnternetin Yeni Çağı Başlıyor

Yapay Zeka ile Üretilen İçerikler SEO Organik Performansı İyileştirir Mi?

BERT Algoritması Nedir? Yapay Zekanın Search Ekosistemindeki Hakimiyeti, Örneklerle BERT Algoritması

Google BARD: Google Yapay Zeka Güncellemeleri ve Search Ekosistemindeki Yeni AI Özellikleri

En İyi 15 ChatGPT Eklentileri

Code Interpreter Nedir? Yazılımcıların İşi Tehlikede mi?

Yapay Zeka (AI) ile En İyi İçerik Nasıl Üretilir?

Domain Sorgulama