Blog » Teknoloji » Artırılmış Gerçeklik Nedir? Mutlaka Denemeniz Gereken 8 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması
Teknoloji

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Mutlaka Denemeniz Gereken 8 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Hosting Fiyatları

Artırılmış Gerçeklik” yani “Augmented Reality”, insanların dijital içeriği (görüntüler, sesler, metin) gerçek dünya ortamının üzerine yerleştirmesine olanak tanıyan bir teknolojidir. 2016 yılında Pokémon Go oyununun dünyaya yayılması ile birlikte büyük ilgi gören AR, o zamandan bu yana giderek daha popüler hale geldi. Apple, 2017 yılında ARKit platformunu tanıttı ve Google, o yıl içinde web API prototiplerini piyasaya sürdü. Örneklerden de anlayacağınız gibi, AR artık günlük yaşamın bir parçası olmanın eşiğinde. 

Hala AR’nin tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 

Bu yazıda, önemli uygulamalarına odaklanarak AR’nin ne olduğuna detaylıca değineceğiz.

Haydi başlayalım!

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Artırılmış gerçeklik; bir telefon, tablet veya kulaklık aracılığıyla fiziki dünya ortamına etkileşimli ve dijital öğeler ekler. Bu, kullanıcıya, sanal nesnenin fiziksel dünyada kendileriyle birlikte var olduğu görünümünü verir.

AR, genellikle oyunlarda kullanılır, oyunculara daha gerçekçi bir deneyim sunar ve daha fazla duyuyu meşgul eder. Ancak alışveriş deneyiminde de oldukça fazla kullanılır.

Aslında AR’nin ne olduğunu anlarken, ne olmadığını anlamak da önemlidir.

AR, sanal gerçeklik (VR) gibi tamamen sürükleyici bir deneyim değildir. Sanal gerçeklik, kullanıcıları özel ekipmanlarla tamamen dijital bir dünyaya çekerken, AR, çevrelerindeki fiziksel dünya ile etkileşime girmeye devam etmelerine izin verir. 

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar

Aynı madalyonun iki yüzü olmasına rağmen, bu iki teknoloji iki farklı devrimi temsil eder. Sanal gerçeklik, sıfırdan sanal bir dünya yaratmanıza izin verirken, artırılmış gerçeklik fiziki ortamınıza sanal öğeler (grafik veya görüntü biçiminde ek bilgiler) ekler.

AR, kullanıcının dijital olarak artırılmış veya bir şekilde geliştirilmiş gerçek dünyayı deneyimlemesini sağlar. Öte yandan VR, kullanıcıyı bu gerçek dünya deneyiminden çıkarır ve tamamen simüle edilmiş bir deneyimle değiştirir.

VR cihazları fiziksel dünyayı tamamen görünmez hale getirir. AR yetenekleri sağlayan akıllı gözlüklerdeki lens ise şeffaftır.

Yaygın Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları

Son yıllarda neredeyse her endüstri, süreçleri ve sonuçları iyileştirmek için AR teknolojisini kullanmaya başladı.

AR’nin yaygın kullanım alanlarından bazılarını aşağıda sizin için listeledik.

1. Eğitim ve öğretim

Artırılmış gerçeklik, öğrencilere ek bilgi sağlayan ve karmaşık konuları açıklamaya yardımcı olan görsel ve diğer duyusal bileşenlerle mevcut ders akışını geliştirebilir. AR destekli akıllı gözlük ve kulaklıklar, yaygın olarak kullanılabilir hale geldikçe, artırılmış gerçeklik yoluyla eğitim potansiyeli daha da muazzam hale gelebilir.

2. Eğlence

AR, yıllardır eğlence sektöründe kullanılıyor. Yakın zamanda Real Estate grubunun, COVID-19 salgını dolayısıyla dünya çapındaki karantinalar nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığı canlı şovların yerini alacak AR destekli bir tur düzenlemesi, AR’nin eğlence sektöründe nasıl kullanıldığına en iyi örneklerden biridir.

3. Oyun

Günümüzde düzinelerce oyun AR unsurları içeriyor. AR oyunlarının popülaritesi şaşırtıcı değil, çünkü oyun, birçok insanın AR ve VR yetenekleri için gördüğü en bariz erken uygulamalardan biridir.

4. Satış

Artırılmış gerçeklik uygulamaları aracılığıyla satın almadan önce çeşitli ürünleri sanal olarak denemeniz mümkün. Örneğin, Sephora’nın uygulaması, AR ile yüzünüzde kozmetikleri görüntülemenizi sağlar; IKEA, mobilyaları evinizde görme şansı sunar; boya markaları, duvarlarınızdaki renkleri sanal olarak görmenizi sağlar. Bu uygulamalar pandemi öncesi mağaza içi deneyimleri iyileştirmeye veya yoğun alışveriş yapanlar için hayatı biraz daha kolaylaştırmaya olanak sağladı. Şimdi, birçok markanın evlerinde sıkışmış müşterilere satış yapmasını mümkün kılıyor.

5. Emlak

Artırılmış gerçeklik ile koltuğunuzun rahatlığında ticari bir binayı veya konutu gezebilirsiniz. AR ayrıca alıcıların karar verme süreçlerine yardımcı olmak için yüzeyleri ve mobilyaları değiştirmelerine de olanak tanır.

AR uygulamaları sağlık hizmetleri, üretim, kamu hizmetleri, telekomünikasyon, eğitim ve kamu güvenliği gibi yeni sektörlere  de yayılmaya devam ediyor.

Bugün, artırılmış gerçeklik deneyimlerinin çoğu akıllı telefonlarla mümkün. Ancak, daha gelişmiş AR cihazlarının (Apple’ın AR gözlükleri veya Microsoft’un Hololens’i gibi) geliştirilmesi, daha da fazla uygulamaya kapı açabilir.

Mutlaka Denemeniz Gereken 8 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

1. Houzz

iOS, 4.7Android, 4.6

Ev eşyaları ve mobilya satanlar için harika bir platform olan Houzz, iç mekan tasarımı planlamak için en iyi AR uygulamalarından biridir. Bir ev geliştirme uygulaması olan Houzz, kullanıcıların uygulama içi ürünlere göz atmasına ve satın almasına olanak tanır.

“View in My Room – Odamda Görüntüle” özelliği, ürünleri kullanıcının evinin bir fotoğrafına yerleştirmek için AR teknolojisini kullanır. 3D teknolojisini kullanıldığı için ortaya çıkan görüntü gerçeğe benzer. Hatta ürünün farklı aydınlatma koşullarında nasıl görüneceğini bile görebilirsiniz. 

Houzz

2. IKEA Place

iOS 4.7

IKEA Place de, ev dekorasyonuna odaklanan AR uygulamalarından biridir. Alışveriş yapanlara ürünlerini evlerinde görme şansı verir.

Bu uygulama, hangi öğelerin nereye en uygun olduğunu görmek için evinizin tüm kat planını dikkate alarak daha büyük resme odaklanır. Kolay sürükle ve bırak işlevi ve farklı renkleri görme seçeneği sayesinde IKEA deneyiminin keyfini çıkarmanızı sağlar. 

IKEA Place

3. YouCam Makeup

iOS 4.8Android 4.6

YouCam, kozmetik alışverişi yapanların tonlarca büyük markanın makyaj malzemelerini AR teknolojisiyle test etmelerine olanak tanır.

YouCam Makeup

4. GIPHY World

iOS 4.6  – Android 4.2

GIPHY World, animasyonlu GIF’leri ve AR’yi birleştirerek fotoğrafları ve videoları 3D grafikler için tuvallere dönüştürür (Snapchat’ın yaptığı gibi).

Sosyal medya içeriğinize daha fazla kişilik katmak istiyorsanız, GIPHY World’ü deneyebilirsiniz.

GIPHY World

5. Google Lens

Android 4.5

Yalnızca Android kullanıcıları için kullanımda olan uygulama, arama deneyimini geliştirmenize fayda sağlar. Metin tabanlı bir sorgu yazmak yerine, uygulamayı açarak hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz konuyu hedeflemeniz gerekir. Google Lens, nesneyi tanımlar, ne olduğunu ve size nesneyi nereden satın alacağınızı söyleyecektir (eğer çevrimiçi satılık bir ürünse).

Google Lens

6. Augment

iOS 4.7Android 4.1

Mobilya ve ev eşyaları dünyasına geri dönersek, bir başka en iyi AR uygulaması Augment’tır. Yalnız bu uygulamadaki fark, Augment’in e-ticaret mağazası sahiplerini hedeflemesidir. 

Ürünlerinin artırılmış görüntülerini oluşturmak için uygulamayı kullanan e-ticaret mağazası sahipleri, daha sonra; mobil uygulamanız, web siteniz, yüz yüze etkinleştirme veya başka bir kanal aracılığıyla, kendi AR deneyiminiz için hazırlanır.

Augment

7. Amikasa

iOS 3.2

Amikasa, yalnızca iOS’ta kullanılabilen ev mobilyası AR uygulamalarından biridir. Tek bir mağazaya veya markaya odaklanmak yerine Amikasa’da, web’in her yerinden ürünleri bir araya getirebilirsiniz. Böylece alışveriş yapan kişiler her mağazayı veya web sitesini ziyaret etmeden uyumlu bir oda oluşturabilir.

Kullanıcılar, uygulamadan hiç çıkmadan ürün satın alabilirler. Unutmayın, daha fazla kanal, daha fazla dönüşüm fırsatı demektir. Ev eşyaları satıyorsanız, eşyalarınızı Amikasa’da listelemeye değer olabilir.

Amikasa

8. Wanna Kicks

iOS 4.6

Bir başka iOS’a özel AR uygulaması olan Wanna Kicks’in kapsamı oldukça dardır. Spor ayakkabı sevenler için özel olarak tasarlanan Wanna Kicks, ayakkabının sanal versiyonlarını ayağınıza getirir. Böylece onları giyecek olsaydınız gerçekte neye benzediklerini görebilirsiniz. Hem de her açıdan.

Wanna Kicks

AR, tüketicilere bir satın alma işlemi yapmadan önce ürünleri araştırmak ve onlarla etkileşimde bulunmak için yeni ve çok boyutlu bir yol sunuyor. Bu liste, mevcut en iyi artırılmış gerçeklik uygulamalarından sadece 8 tanesidir. Fakat çok daha fazlası var!

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments