Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Arduino Nedir, Ne İşe Yarar? Başarılı 5 Arduino Projesi
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Arduino Nedir, Ne İşe Yarar? Başarılı 5 Arduino Projesi

Hosting Fiyatları

Donanımla ilgilenen herkes Arduino Projesi’ni ve donanım dünyası için olumlu yansımalarını duymuştur, ancak Arduino’nun ne olduğunu, onunla neler yapılabileceğini veya Arduino Projesi’nin tam olarak ne anlama geldiğini çok az kişi bilir.  

Bu yüzden bugün bu yazıda, Arduino ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Haydi başlayalım!

Arduino Nedir?

Arduino, elektronik projeleri oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, hem fiziksel olarak programlanabilir bir devre kartından (genellikle mikrodenetleyici olarak anılır) hem de bir yazılım parçasından veya bilgisayarınızda çalışan, bilgisayar kodunu fiziksel karta yazmak ve yüklemek için kullanılan IDE’den (Integrated Development Environment – Entegre Geliştirme Ortamı) oluşur.

Arduino platformu, yeni başlayanlar arasında oldukça popülerdir. Çünkü önceki programlanabilir devre kartlarının çoğundan farklı olarak, Arduino’nun karta yeni kod yüklemek için ayrı bir donanım parçasına (programlayıcı adı verilir) ihtiyacı yoktur. Bunun için sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz. 

Ek olarak, Arduino IDE, programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran basitleştirilmiş bir C++ sürümü kullanır. Arduino ayrıca, mikro denetleyicinin işlevlerini daha erişilebilir bir pakete ayıran standart bir form faktörü de sağlar.

Uno, Arduino ailesindeki en popüler board’lardan biridir ve yeni başlayanlar için harika bir seçimdir.

Arduino Ne İşe Yarar? Neden Tercih Edilmelidir?

Basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılan Arduino’nun, yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcıların da yararlanabileceği kadar esnektir. 

Mac, Windows ve Linux üzerinde çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler Arduino’yu düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini kanıtlamak veya programlama ve robotik ile başlamak için kullanır. Tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler oluşturur, müzisyenler ve sanatçılar Arduino’yu kurulumlar ve yeni müzik aletleriyle denemeler için kullanır. 

Arduino, yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Herkes (çocuklar, sanatçılar, programcılar) kitin adım adım talimatlarını izleyerek veya Arduino topluluğunun diğer üyeleriyle çevrimiçi olarak fikirlerini paylaşarak Arduino’yu kullanmaya başlayabilir.

Fiziksel bilgi işlem için birçok başka mikrodenetleyici ve mikrodenetleyici platformu mevcuttur. Örneğin, Parallax Basic Stamp, Netmedia’nın BX-24’ü, Phidgets, MIT’nin Handyboard’u ve daha pek çoğu benzer işlevsellik sunar. Tüm bu araçlar, mikrodenetleyici programlamanın karmaşık ayrıntılarını alır ve kullanımı kolay bir pakette toplar. Arduino mikrodenetleyicilerle çalışma sürecini basitleştirir, ancak öğretmenler, öğrenciler ve ilgili amatörler için diğer sistemlere göre bazı avantajlar sağlar:

1. Ucuzdur

Arduino kartları, diğer mikrodenetleyici platformlarına kıyasla nispeten ucuzdur. Arduino modülünün en ucuz versiyonu elle monte edilebilir ve önceden monte edilmiş Arduino modülleri bile 50$’dan daha ucuza mal olur.

2. Çapraz platform

Arduino Yazılımı (IDE), Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Çoğu mikrodenetleyici sistemi Windows ile sınırlıdır.

3. Basit, net programlama ortamı

Arduino Yazılımı’nın (IDE), yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır, ancak ileri düzey kullanıcıların da yararlanabileceği kadar esnektir. Öğretmenler için, uygun bir şekilde Processing programlama ortamına dayanır. Bu nedenle bu ortamda programlamayı öğrenen öğrenciler, Arduino IDE’nin nasıl çalıştığına aşina olur.

4. Açık kaynak ve genişletilebilir yazılım 

Arduino yazılımı, deneyimli programcılar tarafından genişletilebilen açık kaynaklı araçlar olarak yayınlanır. Dil, C++ kitaplıkları aracılığıyla genişletilebilir ve teknik ayrıntıları anlamak isteyen kişiler, Arduino’dan temel aldığı AVR C programlama diline geçiş yapabilir. Benzer şekilde, isterseniz AVR-C kodunu doğrudan Arduino programlarınıza ekleyebilirsiniz.

5. Açık kaynak ve genişletilebilir donanım 

Arduino kartlarının planları Creative Commons lisansı altında yayınlanır, böylece deneyimli devre tasarımcıları modülün kendi versiyonlarını oluşturarak onu genişletebilir ve geliştirebilir. Nispeten deneyimsiz kullanıcılar bile nasıl çalıştığını anlamak ve paradan tasarruf etmek için modülün breadboard (devre tahtası) sürümünü oluşturabilir.

En Popüler Arduino Türleri Nelerdir?

Arduino bir dizi farklı prototipten oluşur ve plakaların her birinin onu diğerlerinden ayıran bir özelliği vardır. Bunlar arasında aşağıdakileri bulabilirsiniz:

1. Arduino UNO

Konfor derecesi nedeniyle, yeni başlayanlar için bir başlangıç kiti ile birlikte en popüler modeldir.

Program kodlarının çoğunu saklamak için 32Kb hafızanın yanı sıra 16 tip dijital giriş ve çıkışa sahiptir.

2. Arduino Nano

UNO’nun en küçük versiyonu olarak kabul edilir. Sınırlı alana sahip projeler için mükemmeldir. Önceki plaka tipiyle aynı özelliklere sahiptir. 

3. Arduino Mega

UNO’nun bir üst modeli olarak bilinir, çünkü onunla tamamen uyumludur. Kalkanları veya genişletmeleri bağlamak için pimler aynı konumuna sahiptir.

Başarılı 5 Arduino Projesi

1. Bluetooth Kontrollü Araba

İlk bakışta zorlu bir proje gibi görünen bu projeyi inşa etmek ve kurmak karmaşık değildir. Eski bir DVD kutusu, uzaktan kumandalı arabanız için şasi görevi görecektir. Step (adım) motorlarını ve tekerlekleri kasaya monte edip, her şeyi bir Arduino Uno’ya bağlayarak telefonunuzda bir uygulama kurabilir ve güvenli sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Yapan kişi: Saman Fernando

Bluetooth Kontrollü Araba Saman Fernando

2. Osiloskop

Bir osiloskop, elektrik akımını görsel bir grafik olarak “görmenize” yardımcı olur. Bir Arduino Micro veya Leonardo, timsah klipsi, bir devre tahtası ve bir monitör kullanarak, elektrik akımını saniyede 50.000 örnekle görselleştirmeye başlayabilirsiniz. Projeyi inşa etmek kolay ve eğlencelidir.

Yapan kişi: Bram Mylemans

Osiloskop Bram Mylemans

3. Lego Atari Makinesi

Bu eğlenceli retro oyun projesi, şimdiye kadar gördüğünüz en küçük arcade kabinine beş yönlü bir joystick, bir LED ekran, bir hoparlör ve iki düğme yerleştiriyor. Oyunlar, Arduino Slimboy çalıştıran bir Arduino Nano R3 kullanıyor. 

Yapan kişi: Marco Conforti Donati

Lego Atari Makinesi Marco Conforti Donati

4. Speedometer

Tenis topunuzun, köpeğinizin veya arabanızın gerçekten ne kadar hızlı gittiğini bilmek ister misiniz? Bir Arduino Nano ve bir ultrasonik sensör alın ve bu küçük hız ölçüm cihazını yapın. Hareket eden bir cismin mesafesini 1 saniyelik zaman diliminde ölçer ve ardından cismin hareketini cm/s olarak hesaplar.

Yapan kişi: Mircemk

Speedometer Mircemk

5. Televizyon Kumandası

Uzaktan kumandanız çalışmıyorsa ve bir mühendisseniz, ucuz bir tane kumanda almak yerine kendiniz tasarlayıp inşa edebilirsiniz. Minimal lehimleme deneyimi, 3D baskılı kasa ve biraz kablolama ile Stegabetti’nin yaptıklarını takip edebilir ve kendi kızılötesi uzaktan kumandanızı oluşturabilirsiniz.

Yapan kişi: Stegabetti

Televizyon Kumandası Stegabetti

Özetlemek gerekirse, Arduino, Windows, Mac, Linux OS’de çalışan diğer mikrodenetleyici ve geliştirme ortamı ile karşılaştırıldığında ucuz bir çözümdür. Bu platform açık kaynaklıdır ve öğrencilerin pilot projeler geliştirmeleri ve yeni teknolojiler geliştirmeleri için iyi bir platform sağlar.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments