Blog » Dijital Pazarlama » Anahtar Kelime Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? Startup/KOBİ

Anahtar Kelime Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Hosting Fiyatları

Günlük yaşamımızda internet ile hepimiz haşır neşir oluyoruz ve bu yazımızda internet kullanımı yaparken en çok duyduğumuz ve herkes tarafından sık sık kullanılan terimlerden birisi olan “anahtar kelime” kavramı hakkında bilgiler vereceğiz. Ancak öncelikle anahtar kelime kavramı hakkında kısaca bilgiler verelim.

Anahtar Kelime Nedir?

anahtar kelime nedir

Anahtar kelime, internet üzerindeki sitelerin, yazıların, videoların, görsellerin ilişkilendirildiği, bir veya birden fazla kelimeye sahip olabilen terimleridir. İnsanlar arama motorunda bir terim ararken internet üzerinde bu konuyla en alakalı içeriğe ulaşmak isterler. İnternet sayfası üzerinde girilen anahtar kelimeler sayesinde, kullanıcılara en alakalı içerikler arama motorları aracılığıyla gösterilir.

Anahtar kelime kavramı hayatımıza, arama motorlarının yükselişe geçmesiyle beraber sık sık kullanılmaya ve günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olmaya başlamıştır. Google gibi arama motorları, internet sitelerini dizine ekleyerek bu kayıtları kendi veritabanlarında tutmaktadır. Arama motoru aracılığıyla bir bilgiye, bir sayfaya ulaşmak isteyen tüm kullanıcılar arama kısmına bir “anahtar kelime” girerek aramasını tamamlar.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, bir konu hakkında kullanıcıların en çok hangi terimleri araştırdığını ve hangi anahtar kelimeler ile etkileşime girdiğini anlamaya yarayan bir işlemdir. Bu sayede siz de yayınladığınız site ve yazının konusu ne olursa olsun, en popüler anahtar kelimelerin içermesini sağlayarak kullanıcılar tarafından farkedilerek, sitenize trafik çekebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime araştırması, en etkili SEO optimizasyonları yöntemlerinden birisidir.

Anahtar Kelime Kavramı ve SEO İlişkisi

anahtar kelime

Bildiğiniz gibi SEO optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorları kriterleri ve internet sitesi ile etkileşimde bulunan kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak amacıyla yapılan birtakım işlemlerdir. Günümüzde internet trafiğinin yaklaşık %90’ı Google üzerinden yönlendirildiğini düşündüğümüzde SEO optimizasyonu oldukça önemlidir. Google aramalarında yükselmek isteyen kullanıcıların internet siteleri için doğru anahtar kelimelerini seçmesi gerekmektedir. Yanlış seçilen anahtar kelimeler kullanıcılar tarafından yeterince aranmayacak ve sitenizin görünürlüğü azalacaktır. Sitenizi en doğru anahtar kelimeler ile donatarak daha fazla trafik elde edebilir ve daha fazla kişiyi sitenize çekebilirsiniz.

En Etkili Anahtar Kelime Araçları

Google Adwords

Google Adwords, Google firmasının ücretli reklam servisidir. Burada kişiler, arama, görüntülü ve video reklamlar oluşturabilir, reklamlarını göstermek isteyen kitleleri seçerek internet sitesine trafik çekebilirler. Adwords içerisinde bulunan “Anahtar Kelime Planlayıcı” servisi ile yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz yada aklınızdaki anahtar kelimelerin aranma hacimlerini ve rekabet düzeylerini görebilirsiniz. Üstelik ülke ve bölgeye göre aranma hacimlerine ayrı ayrı ulaşarak hedeflediğiniz kitlenin en çok etkileşimde bulunduğu anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Google Adwords kullanımı için aktif bir hesabınız olmalıdır. Aşağıdaki link üzerinden Google Adwords sitesine ulaşabilirsiniz.

Google Adwords : https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/

Semrush

Semrush, SEO optimizasyonu, backlink takibi, trafik raporları ve rakip analizi konularında başarılı bir uygulamadır. İçerisinde bulunan anahtar kelime bulma aracı ile dünya üzerindeki tüm lokasyonlarda yapılan popüler aramaları listeleyebilirsiniz. Ücretli olan bu uygulama, ücretsiz olarakta kısıtlı olarak kullanım imkanı sunmaktadır.

Semrush : https://www.semrush.com/

Keyword Tool

Keyword Tool aracı ile dilediğiniz anahtar kelime bilgisine, aranma hacimlerine ve rekabet oranlarına hızlıca ulaşabilirsiniz. Ücretsiz sürümde aynı Semrush uygulamasında olduğu gibi kısıtlı bir veri gösterilmektedir.

Keyword Tool : https://keywordtool.io/

WordTracker

WordTracker uygulaması da diğer uygulamalar gibi aramalarınızı rekabete, aranma hacimlerine, ülkeye göre ve arama motoruna göre sıralayarak size güncel aranma rakamlarını sunmaktadır. Ancak bu uygulama da ücretsiz sürümde sadece sınırlı sayıda bilgiyi size göstermektedir. Birçok arama motorundan bilgileri size güncel ve hızlı bir şekilde iletir. İlişkili anahtar kelime fikirleri ile yeni anahtar kelimeler keşfetmenizi sağlar.

WordTracker : https://www.wordtracker.com/

Ahrefs

İnternet sitesi ölçüm ve rakip analizi raporlamasında kullanılan birçok uygulama ve araçlara sahip olan Ahrefs ile anahtar kelime aracı ile sonuçlara çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimeler konusunda size kelime öbeği eşleştirme, arama önerileri, bölgesel arama raporları, yeni keşfedilen ve yükselişte olan anahtar kelimeler konusunda yardım ederek, doğru adımlar atmanızı sağlar. Maalesef böyle bir uygulamanın ücretsiz versiyonu bulunmamaktadır.

Ahrefs : https://ahrefs.com/tr/

Domain Sorgulama
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
göksel partal
göksel partal
14 Ocak 2020 14:34

Kaleminize sağlık faydalı bir paylaşım bilgilerimi tazelemiş oldum teşekkürler

Anonim
Anonim
14 Eylül 2020 15:42

Visitor Rating: 5 Stars