AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

amp nedir kapak görseli
Hosting Fiyatları

Google tarafından kullanımı desteklenen, açık kaynak kodlu bir yazılım olan ve piyasada “Google AMP” adıyla bilinen bu teknoloji; “accelerated mobile pages” teriminin kısaltılması ile isimlendirilmiştir. Dilimize ise “hızlandırılmış mobil sayfalar” ifadesi ile çevrilebilir.

AMP Nedir?

Aslına bakarsanız Google AMP; Facebook ve Apple’a Google tarafından verilen güzel (aslında tokat gibi) bir cevaptır J. Apple 16 Eylül 2015 tarihinde (IOS 9 sürümü ile), Facebook ise Mayıs 2015 tarihinde, internet üzerinde daha hızlı surf yapabilme olanağı sağlamak için; “Apple News” (Apple Haberler) ve “Facebook Instant Articles” (Facebook Anlık Makaleler) isimli ürünleri yayınladı.

Apple’ın da, Facebook’un da tam olarak yaptığı büyük içerik üreticilerin siteleri ile anlaşarak (örneğin, The New York Times gibi); onların sitelerini daha hızlı gezilebilir hale getirebilmekti. Aslına bakarsanız bu konuda oldukça da başarılı oldular.

amp nedir

Bu alandaki başarıyı ve talebi fark eden Google hiç vakit kaybetmeden, bu iki dünya devine rakip olarak Google AMP teknolojisini icat etti. Google AMP teknolojisini farklı kılan ise söz konusu teknolojinin isteyen herkes tarafından kullanılabilir olması idi. Yani ziyaretçilerinize daha hızlı bir gezinme deneyimi sunmak için The New York Times olma zorunluluğunuz bulunmuyordu.

Kısaca özetlemek gerekirse Google AMP için; yapı olarak HTML kodlama diline benzeyen, tüm web site sahiplerinin kullanımına açık olan ve Google tarafından desteklenen teknolojik ürün tanımını yapmak mümkündür.

AMP Ne İşe Yarar?

Paket servisi yapan restoranların dahi lezzetinden çok hızı ile övündüğü bir dünyada yaşıyoruz.  University of Missouri İşletme Fakültesi tarafından 2018 yılında yapılan araştırma sonuçları da bu tezimizi doğrular nitelikte. Zira araştırmaya dahil olan deneklerin %96’sı; bir restoran seçerken lezzetinden ziyade servis hızına dikkat ettiklerini dile getiriyor.

İşte Google AMP’de tam bu işe yarıyor. Ortalama lezzette ama hızlı yemekler servis ediyor. Yani görsel tatminden, göz alıcı grafiklerden uzak, fakat hızlı gezilebilir web siteleri ile süratli bir internet deneyimi sağlıyor. Ayrıca mobil uyumlu sitelerde dahi sıklıkla görülen grafiksel hataları da sıfıra indiriyor. Bu sayede yanlışlıkla yapılan tıklamaların da önüne geçilmiş oluyor.

AMP Kullanan Siteler Neden Hızlıdır?

Google AMP kullanan web sitelerin hızlı olmasının en önemli nedeni; Google tarafından doğrulanmış olan AMP sayfalarının, Google önbelleğinde barındırılmasıdır. Bu sayede AMP teknolojisi ile hazırlanan siteler, kendi sunucularında değil de Google’a ait sunuculardan çağırılır. Ayrıca Google farklı bir CDN sistemi ile ziyaretçiye en yakın fiziksel sunucudan veri iletimi sağlar. Dolayısı ile Google AMP ile hazırlanan sayfalar; barındırıldıkları sunucunun hız problemlerinden de etkilenmezler.

amp ile site hızlandırma

Bu sistemde yayınlanan sitelerin hızlı yüklenmesi ve ziyaret edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de daha evvel de belirttiğimiz gibi; grafik anlamda basit oluşudur. Okunabilir içeriğe daha çok yoğunlaştığı için gereksiz grafik dosyaları yüklemez.

WordPress Sitelere Nasıl AMP Kurulur?

WordPress alt yapısı kullanan sitelerin AMP versiyonlarını yayınlamak için herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmemektedir. AMP ve WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar isimli iki eklentiyi kurmanızla birlikte, sayfalarınızı AMP formatında da yayınlayabilmektesiniz. Ayrıca eklentileri sadece “tek tık” yaparak Google Analytics hesabınıza da bağlayabilirsiniz.

Eğer sitenizde SEO eklentisi olarak en popüler olanlardan birini, yani Yoast SEO kullanmayı tercih ediyorsanız; Glue for Yoast SEO & AMP isimli eklentiyle, Yoast’ı AMP sayfalarınızda da kullanmaya devam edebilirsiniz.

AMP Site ile Reklam Gösterimi Yapılabilir mi?

Web sitesinden reklam göstererek gelir elde etmek webmasterların ortak sorusu “AMP sitelerde nasıl reklam gösterebilirim?” şeklindeydi. Zira birkaç yıl evveline kadar AMP sitelerde Google Adsense gibi popüler reklam borsalarına ait reklamların görüntülenmesi konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Şuanda WordPress kullanan web sitelerinde, Ad Inserter aslı eklenti sayesinde de, AMP sayfalarınız içerisinde desteklenen reklam çeşitlerini gösterebilmektesiniz.

Kullanıcı arayüzü oldukça basit olan bu eklenti, Google Adsense başta olmak üzere birçok reklam platformuna ait reklam kodlarını kullanmanıza izin vermektedir. Ayrıca kodlama bilginiz olması halinde, AMP üzerinden reklam kodlarınızı manuel olarak da yerleştirebilmeniz mümkündür.

AMP Kullanmanın Diğer Faydaları

Google AMP kullanmanın en önemli faydalarından birisi de, Google’ın mobil arama sonuçlarında AMP kullanan siteler tanıdığı pozitif ayrımcılıktır. Evet, doğru anladınız. Hemen hemen aynı kaliteye sahip iki siteden AMP teknolojisini tercih eden sayfalar, arama sonuçlarında öncelikli olarak listelenir. Bu durum da daha fazla ziyaretçi, prestij ve dolayısı ile para anlamına gelir.

amp kullanımının faydaları

Eğer hala sitenizin AMP sürümü yayında değilse, bir an evvel bu sorunu halletmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her geçen gün mobil cihazlarla yapılan web site ziyaretleri, masaüstü cihazlarla yapılan ziyaretlere oranla artış göstermektedir. Belki de hitlerinizin artmaması ya da düşüş göstermesinin tek sebebi AMP sayfalarınızın olmayışıdır.

Eğer siteniz WordPress alt yapısı kullanmıyorsa; hemen bir WordPress Hosting paketi alarak sayfalarınızı çağın teknolojisine uygun hale getirebilirsiniz. Mevcut sitenizi WordPress’e taşımak için teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.

Domain Sorgulama