Blog » Teknoloji » 5G Nedir? İletişim Teknolojisinde Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?
Teknoloji

5G Nedir? İletişim Teknolojisinde Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Hosting Fiyatları
5G Nedir, İletişim Teknolojisinde Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

5G, son birkaç yıldır teknoloji dünyasının en çok konuşulan terimlerinden biridir. Yeni nesil hücresel teknoloji olarak sunduğu daha yüksek hız ve daha düşük gecikme süreleriyle; telefonunuzdan evdeki internete, sürücüsüz arabalara ve uzaktan ameliyat gibi alanlara kadar her şeyi değiştirmeyi vaat eder.

Şu anda kullandığımız 4G LTE, gerçekten hızlı mobil internet sunarak, sosyal medyayı ve akış hizmetleri gibi bir dizi uygulamayı telefonlarınızda ve tabletlerinizde kullanmayı mümkün kılmıştır. Fakat 4G ağların hızları kullanıcılar için yeterli değil. Bu nedenle akıllı cihazları ultra akıllı cihazlara dönüştürecek bir teknoloji olan 5G ortaya çıkmıştır.

Güncel 5g Haritası
Ookla 5g Haritası: https://www.speedtest.net/ookla-5g-map

5G Nedir?

Beşinci nesil kablosuz teknolojinin kısaltması olan 5G, 2018’in sonlarında kullanıma sunulan önceki kablosuz hücresel ağ standartlarının evrimleşmiş halidir.

Her nesil, veri aktarımındaki hızları artırmak ve daha geniş bir kullanım yelpazesine izin vermek için teknoloji, altyapı ve operasyonlarda değişiklikler yapmıştır. Önceki dört standarttan üçü gibi (1G tek başına analog standarttır), 5G de, dijital bilgileri iletmek için kullanılan elektromanyetik frekans aralıklarını tanımlar.

5G’nin yeni işletim yöntemleri ve kodlama sistemleri olduğu için önceki standartlarla uyumsuzdur. Bu, dünyadaki bireysel ağların, bu değişiklikleri karşılamak için teknolojilerini kademeli olarak güncelleyeceği anlamına gelir.

4G ve 5G Arasındaki Fark Nedir?

4G ve 5G Arasındaki Fark Nedir?

4G ile 5G arasındaki en büyük fark, eskisi tarafından kullanılan yeni teknolojilerdir. Bunlar, radyo frekanslarını, spektrum paylaşım taşıyıcılarını ve bant genişliği blok boyutlarını içerir. Ancak bunlar, 4G müşterilerine kıyasla 5G için daha yüksek veri hızları ve daha düşük gecikme süresi gibi pratik iyileştirmeler sağlar.

Örneğin, 5G kullanıcıları 50Mbps’nin üzerindeki veri hızlarını deneyimlerken, 4G LTE-A müşterileri ortalama 20Mbps civarındaki hızları kullanır. Benzer şekilde, 5G 10 ms’nin altında bir gecikme yaşarken, 4G müşterileri düzenli olarak 50 ms veya daha fazlasını deneyimlemektedir. Bununla birlikte, herhangi bir ağdaki kesin hızlar ve gecikme, operatörünüz tarafından dağıtılan 5G veya 4G ağ türü de dahil olmak üzere birçok değişkene bağlıdır.

Sonuç olarak, 5G’nin 4G LTE’den daha hızlı olması ve daha düşük gecikme süresi sunması, oyun oynama gibi gerçek zamanlı uygulamalar için önemlidir. Yeni radyo teknolojileri içerdiğinden, 5G’nin avantajlarını almak yeni donanım gerektirir. 5G akıllı telefonlar 4G LTE ağlarında hala gayet iyi çalışıyor, ancak bir 4G telefon, 5G ağlarının daha yüksek veri hızlarından yararlanamaz.

5G Ne Kadar Hızlı?

5G Ne Kadar Hızlı?

Teorik maksimum hızlar ile tüketicilerin elde ettikleri hızlar arasında her zaman bir fark vardır. 5G ile ağ bant genişliği 10 Gbps’ye kadar çıkabilir, ancak tüketiciler için bu muhtemelen 50Mbps ila 100Mbps hız anlamına gelir. Yine de bu, yakındaki bir mmWave erişim noktası ile düşük yoğunluklu alanlarda kesinlikle daha yüksek olabilir. Fakat kısa mesafelerde bile düzensiz kapsama alanı nedeniyle, oldukça değişken 5G hızları yaşanabilir.

Peki 5G, 4G’den ne kadar hızlıdır?

Bu, özel ağınıza, sinyal gücünüze ve hatta telefonunuzun içindeki modeme bağlıdır. Farklı telefon modemlerinin farklı maksimum hızları vardır. Halihazırda çok hızlı 4G LTE ağları da var ve 5G mmWave görüş alanıyla çok değişken olabilir. Bu yüzden kesin hız karşılaştırmaları yapmak zordur.

Genel olarak konuşursak, 5G, mevcut 4G ağlardan 5 kat ila 10 kat daha hızlıdır. Gelecekte 5G, 20 kat daha hızlı olabilir. Birinci nesil 4G LTE ağlarındaki müşteriler tipik olarak 10Mbps hızları görürler, daha gelişmiş LTE-A ve Gigabit LTE ağları ise, hızların 20Mbps’ye yükseldiğini görebilir.

İnternet Kullanıcıları İçin 5G’nin Önemi Nedir?

İnternet Kullanıcıları İçin 5G'nin Önemi Nedir?

Kullanıcılar 5G sayesinde mobil internetin çok daha erişilebilir ve hızlı olmasını bekleyebilir. Hız ve kullanılabilirlik, gerçek zamanlı bilgi alışverişi yapabilen bağlantılı araçlarla yol güvenliğini artırır, bu da sürücülerin olaylardan kaçınmak ve daha güvenli sürüş için önündeki yolu “görebileceği” anlamına gelir.

5G sayesinde sürücüler ve yayalar, şehir içi ulaşımı çok daha akıllı ve verimli bir şekilde yönetebilecek. Bu şekilde yollardaki tıkanıklık önemli ölçüde azalacak.

5G Güvenli Midir?

Çoğu büyük mobil ağ şu an bir ölçüde 5G desteği sağlasa da, 5G’ye erişebileceğiniz alanlar şu anda kentsel merkezler gibi kilit noktalarla sınırlı. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde bu önemli ölçüde değişecek.

2023’e kadar 1.01 milyar 5G bağlantısı olacak, bu da 2019-2023 arasındaki beş yıllık dönemde %217,2’lik bir yıllık büyüme oranı anlamına geliyor.

Olumlu yönlerine rağmen, 5G teknolojisinin kullanımıyla ilgili endişeler var. Bu yüzden konuyla alakalı en önemli sorulardan biri de: 5G güvenli midir?

5G tamamen güvenlidir. 5G radyo kuleleri, mevcut 4G, WiFi ve diğer kablosuz teknolojilerle aynı güvenlik düzenlemelerine tabidir. 6GHz altı 5G, mevcut ağlarla kabaca aynı bölgede kalır, ancak daha yüksek frekanslı mmWave (kansere neden olan iyonlaştırıcı radyasyondan çok daha düşük frekanslarda çalışır) mevcut katı maruz kalma sınırlarına uymak zorundadır.

5G’den En Çok Yararlanacak Sektörler

5G’den En Çok Yararlanacak Sektörler

Danışmanlık firması McKinsey, 5G’nin 2025 yılına kadar 11 milyar dolar değerinde iş yaratacağını söylüyor.

Yeni teknolojiyle ilişkili faktörlerin kombinasyonu, artan verimlilik, maliyet tasarrufu ve yıkıcı çözümlerin ortaya çıkması, yeni işletmelerin önünü açacak.

Daha hızlı ve daha istikrarlı bağlantılar, ekipleri aynı anda birkaç konumdan bağlayabilecek ve uzaktan çalışmayı destekleyecek.

Fabrikalar, verimliliği ve güvenliği artırmak için otomatik süreçler ve birbirine bağlı makineler kullanılarak yükseltilecek.

Güvenilir ve sorunsuz bağlantılar, çalışanların çevre güvenliğini izlemesini ve ekipmanı uzaktan çalıştırmasını sağlayacak.

5G, inşaat işleri, madencilik, acil servisler vb. tehlikeli mesleklere gerekli güvenliği sağlayacak.

Tarımsal gıda endüstrisi, uzaktan izlenen sensörler aracılığıyla mahsul sürdürülebilirliğini iyileştirebilecek.

Yeni ağlar ayrıca 3 boyutlu video ve holografik arama ile iletişimde ileriye doğru atılımı destekleyecek.

Büyük miktarda verinin kullanılabilirliği ve bunları hızlı bir şekilde paylaşma yeteneği, işletmelere bunları iyileştirme ve düzene sokma, büyümeyi genişletme, tasarrufları artırma ve müşteri deneyimini iyileştirme eylemlerine ilişkin içgörüler sağlayacak.

Bilim kurgu gibi geliyor, ama bunların hepsi 5G sayesinde gerçekleşecek.

Sektörlere Göre 5G’nin Avantajları

5G Empowering Vertical Industries’in yaptığı bir çalışmaya göre, yeni cihazlar ve hizmetler bir dizi stratejik sektöre fayda sağlayacak:

1. İmalat

Bağlı nesneler arasında değiş tokuş edilen bilgiye dayalı yeni üretim ve organizasyonel modeller oluşacak.

2. Otomotiv endüstrisi

Otonom ve kooperatif araçlar minimum gecikme ile yollarda güvenle seyahat edebilecek.

3. Enerji

Endüstrilere ve evlere çok daha verimli, sürdürülebilir dağıtım için akıllı ağlar sağlanacak.

4. Eğlence ve medya

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sayesinde mobil trafiğin toplam %75’i video biçiminde olacak.

5. E-sağlık ve M-Sağlık

Kişiselleştirilmiş hizmetler, sanal hastaneler, sağlık merkezleri ve robotlar tarafından gerçekleştirilen uzaktan ameliyat vb. sağlık sektöründe çok ciddi gelişmeler yaşanmasını sağlayacak.

5G Teknolojisi Sağlık Sistemine Nasıl Yardımcı Olacak?

5G teknolojisi; uzaktan izleme, evde bakım, uzak bölgelerdeki hastaların ihtiyaçlarını karşılama vb. çok çeşitli sağlık uygulamalarında sağlık sektörüne yardımcı olacak.

Uzaktan sağlık uygulamaları, yüksek kaliteli videoyu gerçek zamanlı olarak destekleyebilen, ağ işlemlerini son derece düşük gecikmeyle ve büyük güvenilirlikle gerçekleştirebilen bir ağ gerektirir. Bu da 5G sayesinde mümkündür. Bu gelişme sağlandığında, sağlık sektörü ölçülemeyecek şekilde gelişecek ve kırsal alanlarda da gelişmiş tıbbi hizmetlerden yararlanılacak. Ayrıca, özel ameliyatların fiyatları önemli ölçüde düşecek ve maddi gücü sınırlı olanların acil ve pahalı ameliyatlardan faydalanması da mümkün olacak.

Sağlık sistemleri bu teknolojiyi kullandığında, hastalar genellikle daha erken tedavi alabilecek ve sahada bulunmayan uzmanlara erişilebilecek. 

5G ayrıca doktorların ve diğer personelin etkili bir şekilde işbirliği yapmasına da izin verecek. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve diğer görüntüleme makineleri genellikle uzman değerlendirmesi için hızlı bir şekilde gönderilmesi gereken çok büyük dosyalardır. 4G teknolojisinde iletim uzun sürebilir veya dosya boyutu nedeniyle hiç gönderilemeyebilir. Bu, hastanın tedavi için daha da uzun süre beklemesi ve doktorların aynı süre içinde daha az hasta görmesi anlamına gelir. Yüksek hızlı 5G ağları, hem erişim hem de bakım kalitesini iyileştirebilecek büyük tıbbi görüntü veri dosyalarının hızlı ve güvenilir bir şekilde iletilmesine yardımcı olacak.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, internet bağlantılı cihazları kullanarak hastaları izleyebilecek ve kişiselleştirilmiş iyileştirme için kullanılabilecek verileri toplayabilecek. Vücuda takılan uzaktan izleme ekipmanı, hastaların sağlıklarına katılımını artıracak. Ek olarak, bu tür ekipmanların hastane maliyetlerini düşürmesi de bekleniyor.

Dahası, sağlık hizmeti sağlayıcıları çoğu zaman cep telefonlarına bol miktarda veri yüklemek zorundadır. 5G ağlarına geçen sağlık çalışanları, bu sayede yapay zekayı kullanabilecek ve gerekli tüm veritabanlarına bulundukları yerden erişebilecekler.

Tüm bu teknolojileri 5G ağları üzerinden çalıştırmak, sağlık hizmetleri kalitesini, hasta sağlığı iyileştirmesini ve bakım maliyetini de düşürecek. 5G ağları, yalnızca hastaların durumuna yanıt vermek yerine, doktorlara daha kişisel ve önleyici bakım sağlama yeteneği de sağlayacak.

Şu anda, kullandığımız internet hızı evler ve ofisler için fazlasıyla yeterli, ancak endüstriyel iş yerlerinde artan cihaz sayısı bu ağları zorluyor. IoT cihazları sürekli olarak günlük hayata entegre edildiği ve evlerde internete bağlı cihazların sayısı arttığı için kullanıcılar çok yakın zamanda veri miktarını ve aynı anda bağlanan cihazların sayısını idare edemeyen internet hızlarıyla baş başa kalacak. 5G gibi teknolojiler, yüksek hız, düşük gecikmeli bağlantı ve uzun menzilli ağ hücreleri arasında dolaşma özelliği sunarak 5G’yi kullanıcılar için ideal bir alternatif haline getirecek.

Domain Sorgulama