Bilgisayarda Windows kullanıcılarının sık yaşadığı hatalardan biri de “xc00007b” hatasıdır. Zaman zaman yüklediğimiz yeni programlar ve bazı uygulamalar Windows sistem dosyalarında bozulma veya uyumsuzluğa yol açabilir. Windows işletim sisteminizi sürekli güncel tutmak bu sorunları yaşama ihtimalinizi azaltır.

xc00007b hatası çoğunlukla ekran kartı sürücüleri nedeniyle ortaya çıkıyor, ekran kartınızın sürücülerini güncelleyin. Ayrıca daha başka sebepler de aynı hataya yol açabilmektedir. Ekran kartınızın özelliklerini nasıl öğreneceğinize dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda oyuncuların sık karşılaştığı “xc00007b” problemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Ekran kartı kaynaklı ve görüntü işleme ile ilgili olan “xc00007b” hatasının çeşitli çözümleri var, aşağıdaki yönergeleri takip ederek siz de deneyebilirsiniz.

 Bazen bilgisayarı yeniden başlatmak çözüm olmaktadır ancak olmadıysa diğer adımları takip etmeye devam edin.

Uygulamayı Yönetici Modunda Çalıştırmak

 • Çalışırken hata mesajını aldığınız uygulamayı sağ tıklayarak işe başlıyoruz. Uygulamanın “.exe” dosyasını bulun kısayol üzerinden işlem yapamayabilirsiniz.
 • Uyumluluk” sekmesine gelerek aşağıda bulunan “Bu programı yönetici modunda çalıştır “ seçeneğini tıklayalım.
 • Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır.” butonuna basalım.
 • Açılan pencerede “Önerilen ayarları deneyin.” butonuna basın.
 • Programın uyumluluk ayarlarını sına sayfasında “Programı sına” butonuna basın.
 • Program açılmayı deneyecek sorun düzeldiyse “İleri” diyerek “ Evet bu ayarları bu program için kaydet” i seçerek kaydediyoruz.
 • Çözülmediyse diğer seçeneklerle tekrar deneyelim.

Programı Tekrar Yükleyin

İşlemler çözüm olmadıysa sorun çıkaran programı bilgisayarımızdan kaldırıp tekrar yükleyelim. Sorun hala devam ediyorsa diğer adıma geçiyoruz.

Microsoft Visual C++ Redistributable Yeniden Yüklemek

 • Bilgisayarımızın Denetim masası>Programlar ve Özellikler menüsünde bulunan yüklü uygulama listesinden eski versiyonlarını kaldıralım.
 • Daha sonra Microsoft’un ilgili sayfasına giderek linkten sizin işletim sisteminize en uygun dosyayı indirin.
 • İndirdiğiniz uygulamayı yükleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Sorun çözülmüş olmalıdır.

Microsoft .NET Framework Güncellemesi

Yine .NET Framework dosyalarının bozulması da benzer sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple bilgisayarınızdan Denetim Masasından Microsoft .NET Framework paketlerine ulaşarak kaldırın.

 

Microsoft’un resmi sitesinden işletim sisteminize uygun son versiyonu indirerek yükleyin. Sonrasında bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatın.

DirectX Versiyon Güncelleme

 DirectX, uygulamaların ses ve görüntü performanlarını artıran bir eklentidir. Versiyonu öğrenmenin kısayolu “Windows”+ “R” tuşlarına aynı anda basarak “dxdiag” yazarak tamam butonuna basın.

Açılan pencerede bilgisayarınız ve DirectX versiyonunuz ve ekran kartı detaylarınız ekrana gelecek.

Bu uygulama bir sorun olunca tespit etmeye de yarıyor ayrıca. Microsoft DirectX için bir güncelleme linki paylaşmıyor update serverlerı ile son güncellemeler yükleniyor diyorlar.

Bir daha benzer sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız bu adımlardan sonra işletim sisteminizin güncellemesini sürekli kontrol edin. Güncel kalmak sizi birçok problemden kurtaracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir