WordPress.org üzerinde, tema mağazalarında 50.000’den fazla wordpress teması bulunmaktadır. Ücretli, Pro lisanslı, ücretsiz olarak her kategoride sunulan temalar arasında doğru temayı seçmek temayı yüklemek kadar kolay olmayabilir. Bu yazımızda WordPress websitesi için doğru temayı bulma üzerine öneriler bulacaksınız.

İlgili İçerik: ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

Doğru tema seçmek neden önemlidir?

WordPress teması web sitenizin görünen yüzüdür. Tema, arka planda çalışan bir çok fonksiyonu, web sitenizi ziyaret eden ziyaretçiye göstermeden çalışmasını sağlar. Bir yandan tasarımın nasıl olmasını gerektiğini belirlerken diğer taraftan kod parçalarının nasıl çalışmasını gerektiğini belirler. Tüm bunlar web sitesinin performansını, erişilebilirliğini, arama motoru görünürlüğüne (SEO) etki eder. Bu açıdan doğru tema seçmek önemlidir.

WordPress websitesi için doğru tema bulma – 9 fikir

  1. İhtiyaçlarınızı belirleyin

WordPress web sitesi için ihtiyaçlarınızı belirleyin. Web sitesini yayınlama amacınızı ve websitesi içeriğinde ne olması gerektiğine karar verin. Örneğin, “bir e-ticaret sitesi mi olacak”, “site içerisinde video yayınlanacak mı” gibi sorular sorarak bir liste oluşturun.

Diğer bir konu ise web sitesi için ayrılmış bir bütçe var mı? Temaya karar vermeden önce tema seçimi için bir bütçe ayırdıysanız ücretli temalar üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Eğer bir bütçe yoksa ya da ilerleyen süreçte düşünüyorsanız ilk etapta tema seçiminde ücretli temalarda seçim yapmanıza gerek olmayacaktır.

Eğer ihtiyaçlarınızı belirlemede zorlanıyorsanız, aynı sektörde ve içerikte yayın yapan WordPress siteleri inceleyebilirsiniz. Web sitelerini internet tarayıcısında ziyaret ettiğinizde boş bir alana sağ tıklayarak “Sayfa kaynağını göster” seçeneği ile kaynak kodda tema bağlantıları üzerinden hangi temayı kullandığını görebilirsiniz.

İlgili İçerik: En İyi 10 WordPress Teması

  1. Hitap edilen kitleye göre belirleyin.

WordPress temalarda kullanılan renkler, yazı tipleri, kayan yazalar, animasyonlar web sitesinin görünümünü zenginleştirirken site performansını olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca kullanılan renkler, yazı tipleri herkes için çekici gelmeyebilir. Bu durumları dikkate alarak hitap edilen kitleye göre uygun renkler, yazı tipi kullanan temaları tercih edebilirsiniz.

  1. Mobile duyarlı olmasını seçin.

Bugün internet erişimlerinin %55’i mobil cihazlar üzerinden geliyor. Seçeceğiniz wordpress teması mobile duyarlı değilse web sitenize mobil cihazlardan gelen ziyaretçiler siteden memnun ayrılmayabilir. Bu da web sitesine tekrar dönme oranını düşürecektir.

Google Mart 2020’de yayınladığı duyuruda “Tüm web için mobil öncelikli dizine ekleme” Eylül 2020’den itibaren “mobil-öncelikli dizine ekleme” teknolojisine geçeceğini belirtti. Yani arama sonuçlarında mobil tasarımı olan web siteleri arama sonuçlarında öne çıkaracağını gösteriyor. Bu açından seçeceğiniz wordpress temasının mobile duyarlı olması wordpress web sitesi için doğru temayı bulma işlemi için önem arz etmekte.

  1. Esnek ve kolay dizayn edilebilir olmasını önemseyin.

Bazı temalar değişiklik yapılırken çok fazla seçenek sunmayabiliyor. Değişen zaman içerisinde tema üzerinde bazı değişiklikler yapmak istediğinizde bu durum sizi engelleyebiliyor. Seçeceğiniz temanın esnek bir yapıda olması, kolay dizayn edilebilir olması web sitenize özel hale getirmenizi sağlayacaktır.

İstediğiniz renklerde, yazı tiplerinde, tasarımda tema bulmak kolay olmayabilir. Eğer esnek ve kolay dizayn edilebilir olması, web sitesinde zaman içerisinde değiştirebilme imkanı bulmanızı sağlayacağı gibi zamansız ve değişime açık bir web sitesine sahip olacaksınız.

  1. Güncel olmasına dikkat edin.

Bir yazılımın ömür boyu güncelleme alıyor olması çok önemli bir parametredir. Sürekli güncelleme almayan bir wordpress teması, gelişen teknolojiyle uyumsuz hale gelecektir, tema kodlarındaki bug’ların çözüme kavuşmamasına neden olacaktır, zaman içerisinde kod tarafında tespit edilen güvenlik açıkların açık kalmasına sebep olacaktır. Web sitesi performansı ve güvenliği açısından sürekli wordpgüncelleme almayan wordpress teması doğru bir tema olmayacaktır.

  1. WordPress versiyonu ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Seçeceğiniz wordpress teması wordpress versiyonu ile uyumlu olmaması web sitesinin yayınlanma aşamasında bazı sorunlara neden olabilir. WordPress websitesi için doğru tema bulma sırasında wordpress versiyonu ile uyumluolmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Uyumlu olmadığında wordpress çekirdek yazılıma yeni bir versiyon geldiğinde güncelleme sonrası web sitesinde hatalar alacaksınız, tekrar bir alt wordpress versiyonuna düşürmek için işlem yapmak zorunda kalacaksınız. Bu da zamanla performans ve güvenlik sorunları oluşturacaktır.

  1. PHP versiyonu ile uyumlu olmasına dikkat edin.

PHP her geçen yeni bir versiyon için çalışma yaparken mevcut bazı versiyonlarda güncelleme yapıyor. Şu an PHP 7.4 için güncellemeyi sonlandırmış durumda. WordPress teması yeni çıkan güncel PHP versiyonlar ile uyumlu olmaması performans ve güvenlik sorunlarına neden olacaktır. Olası bir sunucu değişikliğinde geçeceğiniz yeni bir barındırma alanında güncel olmayan PHP sürümleri yoksa web siteniz çalışmayacaktır.

  1. Nasıl destek verdiğini öğrenin.

Öncelikle seçeceğiniz temanın dokümantasyonu olmalı. Tema kurulumu, ayarların nasıl yapıldığı gibi konuların anlatıldığı dokümanların bulunması çok önemli bir seçenektir. Diğer bir destek ise e-posta ile ya da forum üzerinden sorduğunuz sorulara yanıt veriyorlar olmalı. Bazı tema geliştiricilerinin bunu ücretli olarak yaptıklarını unutmayın. Temayı seçmeden öncewordpress.org üzerinden veya tema üreticisinin resmi web sitesinden iletişime geçip bilgi almanız faydalı olacaktır.

  1. Kullanıcı yorumlarını okuyun.

Kullanıcı yorumları temayı kullanıp deneyimleyen kullanıcılara ait olmasından dolayı size bir fikir verebilir. Özellikle 3 yıldız ve altı yorumlarda verilen olumsuz yorumlar tema kullanımında daha sonra karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında önceden bilginiz olmasını sağlar, tercihinize yön verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir