Slider, web sitenizde ürünlerinizi, görsellerinizi en iyi şekilde sergilemenizi sağlayan bir araçtır. Webs sitenizde kaydırmalı olarak resimleri göstermenize yarayan slider, geçmişten bu yana sıkça kullanılan bir  web tasarım öğesidir. Bu yazımızda wordpress slider ekleme adımlarını inceleyeceğiz.

Wordress Slider nedir?

Bir ziyaretçi web sitesine girdiğinde karşısında kayan resimler görmesi, ziyaretçiyi sitede tutma süresini artıracaktır. Slider, bu şekilde kayan resimleri göstererek web sitesinde bir hareket katmış olur. WordPress slider ise bu kaydırıcı aracının wordpress web sitesine eklenmesidir.

Bir çok wordpress slider ekleme için ücretli ve ücretsiz eklentiler bulunuyor. Ekleyeceğiniz kaydırıcının ayarlarına göre fare ile tıklanarak, otomatik oynatarak ve bunun gibi programlanabilen özelliklere göre bir sonraki slayta geçiş yapabiliyorsunuz. Statik veya dinamik yapıda istediğiniz şekilde bir sonraki slayta geçmesini sağlayabiliyorsunuz.

Ana sayfada kullanılan sliderlarda genellikle web sitesine en son eklenen içerikleri ziyaretçilere göstermek için tercih edilibiliyor. Örneğin haber sitelerinde son dakika girilen haberleri kaydırıcıda birinci slaytta görebiliyoruz. Aynı şekilde e-ticaret sitelerinde güncel kampanyalara ana sayfadaki slider üzerinden çabucak ulaşabiliyoruz.

WordPress web sitesine slider nasıl eklenir?

WordPress bloklar ile slider ekleme

WordPress sayfa ekle veya yazı ekle alanındaki Bloklar bölümünden “slider” diye aratarak tercihine göre bir slider çeşidini yükleyip sayfaya ya da yazıya ekleyebilirsiniz.

Eklediğiniz sliderın ayarlarını daha sonra sağ tarafta bulunan bölümden yapabilirsiniz.

Eklediğiniz sliderı daha sonra kaldırmak isterseniz WordPress Admin > Eklentiler sayfasından kaldırabilirsiniz.

Elementor ile slider ekleme

Elementor kullanıyorsanız Bileşen Ara bölümüne “slider” diye yazarak arama sonucusunda çıkan Resim Döngüsü öğesi ile ekleyebilirsiniz.

İlgini çekebilir: En İyi 5 WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentisi

Eklenti ile WordPress slider ekleme

Eklenti ekleme alanından slider diye aratarak tercihinize göre Şimdi Kur ile bir eklenti kurup slider ekleyebilirsiniz.

Eklenti alanından eklediğiniz kaydırıcıyı etkinleştirdikten sonra sayfa/yazı tasarım alanındaki Bloklar bölümünde görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir