E-posta takma adı, iletileri tek bir adrese veya birden çok e-posta adresine iletmek için kullanılabilecek bir yönlendirme e-posta adresidir. Takma adlar, genellikle proje veya görev üzerinde çalışan küçük bir ekip gibi, bireyler veya bölümler için kullanılır. Örneğin, çoklu e-posta adreslerine sahip bir çalışma ortamında (ofis gibi) mesajları tüm personele dağıtan merkezi bir e-posta adresi oluşturmak isteyebilir. Tüm çalışanlara gönderilecek ve dağıtılacak mesajlar için takma ad, iş[email protected]örnek.com yapılabilir.

Not: Bir takma ad e-posta adresi olarak görünse bile, kullanıcılar standart bir e-posta adresi gibi bir takma adıyla giriş yapamazlar; takma adla ilişkili bir posta kutusu yok ve takma adın kendisi için hiçbir e-posta depolanmaz. Bunun yerine, e-postalar takma ad için sağlanan adres listesine gönderilir ve tek tek kullanıcıların posta kutularında saklanır.

Alan adı için e-posta takma adlarına erişmek için ProMail’e giriş yapın ve Alan Adı Ayarları bölümüne gitmek için Menü simgesini kullanın. Ardından, gezinti bölmesindeki Hesaplar’a tıklayın ve Takma Adlar sekmesine gidin.

Yeni bir e-posta takma adı oluşturmak için Yeni’ye tıklayınız. Yeni bir takma ad oluşturabilir veya var olanı düzenlemek için aşağıdaki seçenekler kullanılabilir:

  • İsim– Takma adın adı. Bu ad, e-posta takma adı adresini oluşturmak için kullanılacaktır. Örneğin, “info” takma adını ve alan adınızı “örnek.com” olarak adlandırdıysanız, e-posta takma adı adresi [email protected]örnek.com olur.
  • E-posta Adresleri (her satır için bir tane)– Bu alana takma adı gönderilen e-postaları alması gereken kullanıcıların tam e-posta adreslerini giriniz.
  • Yalnızca dahili kullanım– Bu seçeneğin, yalnızca takma ad alanı içindeki adreslerden e-postaların alınmasına izin vermek için etkinleştirin.
  • Tüm etki alanı kullanıcılarını dahil et– Bu seçeneği, tüm alan adı kullanıcılarını otomatik olarak takma adı içine dahil etmek için etkinleştirin. Not: Bu seçenek E-posta Adresi kutusunda listelenen e-posta adreslerini geçersiz kılmaz. Seçildiyse, E-posta Adresleri metin kutusuna girilen kullanıcılara ek olarak tüm etki alanı kullanıcıları eklenir.
  • Kullanıcıların bu takma ad’dan göndermesine izin ver – Kullanıcıların gönderen adreslerini yeni e-postalar ve yanıtlardaki e-posta takma adıyla manuel olarak değiştirmelerine izin vermek için bu seçeneği etkinleştirin.
  • Genel Adres Listesinde Göster – Genel Adres Listesindeki takma adı görüntülemek için bu seçeneği etkinleştirin.
  • Sohbette bir oda olarak göster– Diğer adın sohbet odasında bir oda olarak görünmesine izin vermek için bu seçeneği etkinleştirin. Sohbet için takma adların etkinleştirilmesi, anlık iletilerin, diğer taraftaki sohbet istemcilerinin yanı sıra web postası içinden diğer adlara gönderilebileceği anlamına gelir.
  • Alan adı yakalama olarak kullan– Bu seçeneği, alan adını,  bir yakalama hesabı olarak kullanmak için etkinleştirin. Tüm takma adlar, alan adında geçersiz bir adrese gönderilen tüm e-postaları yakalayacak bir e-posta adresidir. İletiyi göndericiye geri döndürmek yerine, iletinin tümünü yakalama hesabı olarak atanan posta kutusunda saklanır. Not: Bu seçenek yalnızca Sistem Yöneticisi, alan adı için bir özellik olarak tümünü yakaladığında etkinleştirilir. Ayrıca, her seferinde alan adı olarak tek bir e-posta takma adı atanabilir. Tümünü yakalayan kişi olarak farklı bir takma adın etkinleştirilmesi, zaten mevcut olan tüm atamaları geçersiz kılar.

Yakalama Tüm Takma Adlar Hakkında Bir Not

Tüm takma adlar basitçe şöyledir:

Gerçek bir hesaba karşılık gelmeyen bir alana gönderilen tüm e-postaları yakalayan bir takma addır. Yakalama tüm takma adlar, izlendikleri ve istenmeyen e-postalardan arınmış oldukları sürece yararlı olabilir. Ancak, e-postanın niteliğinden ve her gün gönderilen spam miktarından dolayı, bir e-posta sistemi, e-posta sistemlerine ve etki alanı yöneticilerine yük olabilir. Bu nedenle, dikkatli bir şekilde kullanmaları ya da önlenebiliyor olmaları önerilmemektedir. Ayrıca, bir e-posta hesabında otomatik yanıtlayıcıyı hiçbir zaman bir araya getirmenin, geri tepmenin sonuçlanabileceğinden, ek bant genişliği kullanımına neden olabileceği ve potansiyel olarak etki alanınızın kara listeye alınmasına neden olabileceğinden, bir e-posta hesabında asla ayarlanmaması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir