Bilgisayarların aralarında veri çekip gönderebileceği, paylaşabileceği ve yedekleyebilecekleri açık kaynakları kodlarını saklayan işleyen bilgisayar birimine denir. Aslında bir bilgisayar aynı zamanda bir sunucu olarak kullanılabilir. Sunucuların bilgisayarlardan ayrı tutulması, geçmişi çok eski bir süreç değildir. Daha önceleri sunucu olarak bu gün evlerimizde kullandığımız bilgisayarlar kullanılıyordu. Bu o zamanlar için mükemmel bir hız olabilir tabii, fakat günümüz teknolojisinde evde kullanılan en iyi ev bilgisayarı bile bir sunucudan daha hızlı olamaz. Gelişen ticaret hacmi bankacılık sağlık ve koşulların beraberinde getirdiği daha fazla veri tutma gereksinimi, normal bilgisayarların veri işlemede yetersiz kalmasına ve daha farklı bir düzen oluşturulmasına sebep olmuştur.

Sunucuların farklı türleri bulunmaktadır. Bunun sebebi kullanım alanlarının yaygın olmasından kaynaklanmaktadır. Yani bir sunucu web sitesi yayınlamak için de kullanılabilir, radyo yayını yapmak için de. Sonuç olarak herkes yapacağı işe göre sunucu tercih etmelidir. Sunucu türlerini inceleyecek olursak:

Dedicated Hosting Nedir?

Sunucu ve bağlantı dahil tüm hizmetler firma tarafından karşılanır.

Bir sunucunun tümüyle bir kişi tarafından kiralanmasına “Dedicated Hosting” denir. Genelde hosting için bir sunucuyu tümüyle kiralamanız gerekmez, sunucunun bir bölümü siteniz için yeterlidir. Ancak bazı siteler performans gereksinimleri ve ziyaretçi yoğunluğu gibi nedenlerle bir serverın bir bölümü ile yetinemezler ve bir sunucu hatta birkaç sunucu üzerinde barındırılırlar. Mesela mail, dosya, arama motorları veya sayaç siteleri performansları için, müzik siteleri ise kullandıkları bant genişliği için tek bir sunucuda barındırılırlar.
Dedicated hosting paketleri diğer hosting paketlerinden çok daha pahalıdır. Ayrıca fiyat konusu sadece sunucunun kendisi ile ilgili değil, sunucun kiralandığı şirket tarafından verilen hizmet ile bağlantılı olarak da değişir. Örneğin Managed Dedicated Serverler, daha pahalıdır.
Dedicated Hosting hizmetinin managed olması, sunucunun kiralayan hosting şirketi tarafından yönetilip yönetilmediğidir. Eğer sunucu hosting şirketi tarafından yönetiliyor ise buna Managed Dedicated Server denir.

Bu sunucuların alttaki özelliklere sahip olması tercih edilmelidir:

  • Sunucunun bakımı, işletim sisteminin güncellenmesi yapılması
  • Sunucu üzerinde bulunun dosya ve veri tabanının (database) belli aralıklarla yedeklenmesi
  • Sorun çıktığı anlarda yardımcı olacak teknik ekip ya da destek hattı olması
  • Sunucu üzerinde programların sayısının çok, özelliklerinin gelişkin olması (istatistik, antivirüs, mail vb).

Eğer teknik bilginiz bir serverı dışardan yönetmeye, server sorun yaşadığında veya çöktüğünde onu kurtarmak için yeterli işlemleri yapmaya yeterli değilse managed bir server almanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Co-location Hosting Nedir?

Bir web sunucusunu yüksek hızda internet erişimi, güvenlik, yedekleme ve teknik destek gibi hizmetleri sağlayabilecek bir Network Operasyon Merkezinde barındırmaktır. Yani kendinize ait sunucuyu internet bağlantısının sürekli olduğu, elektrik kesintilerine uğramayacağı ve soğutma hizmetinin verildiği özel odalarda barındırmak üzere hazırlanmış özel yerlerde tutma işlemidir. Bu özel merkezlerde barındırmak için bir ücret vermeniz gerekir. İşletim sistemi, donanımı ve tüm diğer ayrıntıları kontrol etmek tamamıyla sunucu sahibinin yükümlülüğündedir. Genelde Co-location sunucuya erişim internet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sağlanır. Sunucu arızalanması durumunda sorumluluk tamamen müşterinin kendisine aittir.

Virtual Hosting Nedir?

Bir web sunucusunun sahip olduğu kaynaklarının paylaştırılarak bünyesinde birden çok sunucu oluşturulması; Alan, hafıza ve bağlantının bölümlere ayrılarak, her bölümün birbirinden bağımsız çalışmasına Virtual Hosting denir. Virtual Hosting, az sayıda kişinin kullanımına açılmış olmalıdır. Ayrıca kullanıcılara tekil sunuculardaki yetkiler (root erişim) verilmiş olmalıdır. Böylelikle kullanıcı sunucu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanına  sahiptir.

Shared Hosting Nedir?

Shared Hosting, Virtual Hosting’e göre daha çok kullanıcı ile aynı serverı paylaşmaktır.  Bir sunucuda birden fazla alan barındırılabilir. Yani sunucuyu bir çok kullanıcı (kimi durumda 100′den fazla) birlikte kullanır, Bu da sunucu üzerinde yüzlerce site barındırması anlamına gelir. Bu tip sunucuların hem fiyatları, hem de performansları çok daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir