Bugün okuyucularımıza işletim sisteminizi (Windows veya Ubuntu) DVD’ye ihtiyaç duymadan USB bellek ve RUFUS uygulaması yardımıyla nasıl yükleyebiliceğimize dair bilgilendirme yazısı derledik. Hazırsanız başlayalım!

USB bellekler icat edilene kadar bilgisayar veri girişleri çok büyük sıkıntılar teşkil ediyordu. Bugün en küçük fotoğraf dosyasını 1,44 MB kapasiteli Floppy Disk ile aktarabilir misiniz? Disketler ve CD okuyucular sonrasında DVD derken artık bulut sistemleri (Cloud System), USB bellekler, Taşınabilir Hard Diskler ve SSD’ler sayesinde büyük veriler hızlıca kopyalanıp aktarma yapılabiliyor.

Bilgisayarlarımıza format atmak ve işletim sistemi OS (Operating System) Windows v.b kurmak için yakın zamana kadar CD veya DVD kullanıyorduk. Ancak günümüzde birçok kullanıcı bilgisayarına artık DVD sürücüsü bile koydurmuyor veya bilgisayarını hızlandırmak için varsa çıkartıp yerine bir SSD hard disk takıyor. Çoğu bilgisayarda kendinden yüklü gelen işletim sistemleri zamanla ya ihtiyacı karşılamıyor ya da formatlanarak yenilenmesi gerekiyor.

Rufus Yardımıyla Windows Format USB Belleğini Nasıl Oluştururum?

Öncelikle yükleme aracı oluşturabilmek için en az 8 GB kapasiteli boş bir USB belleğe ihtiyacımız var. Boş olması önemli çünkü yazılım yüklenirken zaten içindekiler formatlanacak, verilerinizi kaybetmemek için yedekledikten sonra belleğinizi boşaltarak işleme başlayabilirsiniz.
USB belleğimizi yükleyici aracına çevirecek ‘Rufus’ adlı bir aplikasyon mevcut.

Rufus, hafıza kartları veya USB Belleklerini Windows yükleyici USB Bellek haline getiren çok pratik bir uygulamadır. Bu uygulamayı bilgisayarımıza indireceğiz. Aşağıdaki linke tıklayıp indirebilirsiniz https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v3.13/rufus-3.13.exe

İsterseniz uygulamayı Git deposuyla da klonlamanız mümkün.
$ git clone git://github.com/pbatard/rufus
Açık kaynak kodlu bu uygulama kuruluma ihtiyaç duymaz, indirdikten sonra kullanıma hazırdır.

 • Rufus Programını çalıştıralım, eğer birden fazla USB bellek bilgisayara takılıysa, işlem için kullanılacak USB yi seçelim en üstteki “AYGIT” yazan yerden seçelim, ya da diğer belleği bilgisayarımızdan çıkaralım.

İstediğimiz Windows sürümüne ait ISO yu oluştururken dil, sürüm ve mimari seçimlerinizi bilgisayarınıza uygun seçmeye dikkat edin.

 • İndirdiğimiz ISO dosyasını ‘SEÇ’  butonuna basarak indirdiğimiz yerden bularak seçelim.
 • Seçtiğimiz ISO dosyasının sağlam olduğun emin olmak için ise ‘SEÇ’ butonunun solunda bulunan işarete tıklayarak doğrulamasını sağlayalım. En alttaki durum çubuğunda Yeşil renkli ‘DURUM’ çubuğunda test işlemi tamamlandıysa ‘HAZIR’ yazısı görünecektir.
 • Son olarak en alttaki ‘BAŞLAT’ düğmesine basarak işlemi başlatabilirsiniz.
 • Belleğin şekillendirileceği ile ilgili bir Uyarı ekranı göreceksiniz. Eğer daha önceden dosyalarınız yedeklediyseniz ‘TAMAM’ a tıklayarak işleme devam ediyoruz. Yedeklemediyseniz işlem USB bellekteki tüm verilerinizi silecektir DİKKAT edin.
 • ‘TAMAM’ butonuna da tıkladık ve işlem bir süre ‘DURUM’ çubuğunda ilerlemeyi gösterecektir. İşlem bittiğinde işlemimiz bitti demektir.Tebrikler RUFUS kullanarak Windows10 yükleyici USB sürücüsü oluşturdunuz.

Peki UBUNTU Yüklemek İçin USB Belleğini Nasıl Oluştururum?

Ubuntu İşletim Sistemi Masaüstü

UBUNTU, Canonical LTD. firmasının başlıca ürünü, Linux tabanlı kullanılan, açık kaynak kodlu Ubuntu işletim sistemidir. Masaüstü, sunucu, bulut, akıllı telefon ve tabletler için hazırlanmış çeşitli türleri mevcuttur. Bilgisayarınıza Ubuntu işletim sistemi yüklemek istiyorsanız şimdi başlayalım.

 • Yine Rufus kullanarak işlemleri yapacağımız için öncelikle resmi sitesinden hangi türevini kullanmak istiyorsanız öncelikle hedef ISO dosyasını indirmeniz gerekiyor. Ubuntu ISO dosyalarını bulabileceğiniz resmi web sitesi. https://releases.ubuntu.com/focal/ Bu adreste ister doğrudan, ister torrentle indirme seçeneğiniz mevcut. Dosyaların sağlıklı bir şekilde bilgisayarınıza indirildiğinden emin olun.
 • RUFUS ekranında ‘Önyükleme Seçeneği’ yazan yerde UBUNTU ISO dosyasını seçebilmemiz için sağdaki ‘SEÇ’ butonuna basarak dosyamızı kaydettiğimiz yerden seçelim. Doğru dosyayı seçtiğimizden emin olalım.
 • Dosyanın sağlamlığını ‘SEÇ’ butonu yanındaki ‘TİK İŞARETİ’ ne basarak Test etmeyi unutmayalım. Aşağıdaki yeşil renkli ‘DURUM’ çubuğumuzda ilerlemeyi takip edip ‘HAZIR’ yazısını görelim
 • Artık ‘BAŞLAT’ düğmesine basarak işleme başlayabiliriz.
 • Bellekteki verilerin silineceği ile ilgili UYARI penceresi göreceksiniz. Verilerinizi yedeklediyseniz ‘TAMAM’ butonuna basarak devam ediyoruz.
 • ‘DURUM ‘ çubuğunda işlemin ilerlemesini takip ediyoruz işlem tamamlanınca durum çubuğumuz YEŞİL renk alıp ‘HAZIR’ yazısı belirecektir.
 • Tebrikler Rufus uygulamasıyla UBUNTU kurulumu için bir USB sürücüsü oluşturdunuz.

Peki Neden RUFUS? Aynı İşi Yapan Başka Uygulama Yok mu?

Rufus uygulaması haricinde aynı işlemi yapabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Ancak Rufus benzerlerine göre çok daha hızlı ve kullanımı kolay. Seçim Sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir