Güzel bir oyun veya kullanışlı bir program temin ettiniz ve yükleyip açtınız. Fakat o da ne, aldığınız  ‘msvcp140.dll yolu bulunamadı’ uyarısı veya buna benzer bir hata mesajıyla hevesiniz kursağınızda kaldı.

Oyunu tekrar yüklemeniz çoğunlukla sorunu çözmenize yardımcı olacaktır ancak çözemediyseniz sakin olun. Bu hatayı nasıl çözer ve nasıl devam edersiniz, madde madde anlatacağız.

DLL DOSYASI Nedir?

Windows, sistemin düzgün çalışması ve programların sisteme uyumlu olması için Windows dosyasının System32 klasörü içinde ‘DLL’ uzantılı birçok sistem dosyası bulundurur.

Her bir dll dosyası, sistemde bazı programların sorunsuz çalışmasına olanak tanır. DLL dosyaları, Windows’ta belirli bir etkinliği gerçekleştirmek için, bir dizi kod ve veri içeren kitaplıklardır.

Programlar, bir etkinlik gerçekleştireceği zaman system32 klasörü içinde birçok sayıda bulunan bu kitaplıklara ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan ‘DLL’ dosyaları, programlar tarafından çağırılır ve kodlarını o programın kullanımına sunarlar.

Bu kod kitaplıklarını içeren DLL dosyaları olmasaydı programları yazacak olan her program geliştiricisi, her defasında uyumluluk sağlayan bu kodları programına yazmak zorunda olacaklardı.

Bunun yerine Windows geliştiricileri, ‘DLL’ dosyaları yardımıyla bu sorunu çözmüş. Aynı anda birden çok program bu dll dosyalarını kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır.
Aslında Windows kullanırken yaptığımız birçok şey, arka planda dll dosyaları yardımıyla gerçekleştiriliyor.

Niçin MSVCP140.DLL Hata Mesajını Alıyorum?

Windows’a yüklediğimiz programlar işletim sistemimizde bazı değişikliklere neden olurlar. Bazen bu uygulamalar yüklenirken ‘msvcp140.dll’ dosyasının yolunun değişmesine veya dosyanın yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.

Bu yüzden aynı ‘msvcp140.dll’ dosyasını kullanmak isteyen diğer program veya oyunlar bu dosyayı kullanamadığı için çalıştırılamaz duruma gelecektir.

Böyle bir durumda aşağıdaki şekillerde hata mesajları alabilirsiniz.

  • msvcp140.dll dosyası bilgisayarınızda bulunmadığı için program başlatılamıyor. Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.
  • msvcp140.dll başlatılırken bir sorun oluştu. Belirtilen modül bulunamıyor.
  • msvcp140.dll yüklenirken hata oluştu. Belirtilen modül bulunamıyor.
  • msvcp140.dll bulunamadığı için kod yürütme devam edemiyor. Programı yeniden yüklemek bu sorunu çözebilir.
  • msvcp140.dll ya Windows’ta çalıştırılmak üzere tasarlanmadı ya da bir hata içeriyor. Orijinal yükleme medyasını kullanarak programı yeniden yüklemeyi deneyin veya destek için sistem yöneticinize veya yazılım satıcınıza başvurun.

Bu durumunda çözüm, eksik veya bozuk olan msvcp140.dll dosyasını bilgisayarınızdaki Windows sistem klasörüne doğru şekilde yeniden yüklemektir.

Şimdi hatayı nasıl düzelteceğimizi adım adım size anlatacağız.

MSVCP140.DLL Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bunun çeşitli yolları var. Altta verilen başlıkları deneyebilirsiniz.

Sorun Çıkaran Program veya Oyunu Tekrar Yükleyin

Yükleme işlemi esnasında oyun veya program yükleyicisi bazı sorunlarla karşılaşmış ve buna bağlı olarak hatalı veya bozuk dosyaların yüklemesine sebep olmuş olabilir.

Sorun çıkaran veya çalışmayan yeni uygulama veya oyunu öncelikle bilgisayarımızdan kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyelim. Sorun çoğunlukla çözülecektir. Hala çözülemediyse,

MSVCP140.DLL Dosyasını Elle Yükleyin

Bozuk veya hatalı olan bu dosyanın yenisini internet üzerinden aratıp indirmek ve dosyayı, sysem32 klasörüne elle yerleştirmek bir diğer yöntemdir.

Bu aşamada dosyayı ararken Windows’un özelliğine göre (32 bit veya 64 bit ) uyumlu dosyayı indirdiğinizden emin olun.

Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Sistem yolunda Windows’un hangi versiyonuna sahip olduğunu görebilirsiniz.

Bu yolu tercih ederseniz sorunu kolayca çözebilirsiniz ancak sistem dosyalarına elle müdahale etmek işleri daha kötü bir hale getirme riski taşımaktadır.

Bunun için dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu, sistemde kullanılacak bu dosyanın kendisinin tehdit edecek zararlı yazılım (malware) içerme ihtimali ki bu durum sisteminizi kullanılamaz hale getirebilir.

O yüzden dosyayı indirmek istediğiniz web sitesinin güvenilir olduğundan emin olmanızı ve indirdikten sonra da dosyayı taratmanızda fayda var.

Online virüs tarama siteleri bu konuda size yardımcı olabilir.

Önce dosyayı indireceğiniz siteyi sonra da dosyanın kendisini bu platformda taratın.

Dosyanın temiz olduğundan emin olun ve system32 klasörüne dosyayı yapıştırın.

Şimdi uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyin.

Bu yolu tercih ettiğinizde oluşabilecek diğer bir problem dosyayı paylaşan platformun güncel dosyayı paylaşmamış olması.

Çoğu paylaşım yapan platform bu dosyayı kendi sistemlerinden kopyalayıp web sitesinde paylaşırlar.

Dosyayı indireceğiniz web sitesinin güncel olduğunu anlamanız da pek olası değil.

Ya da sizin için bulduğumuz mscvp140.dll dosyasını indirin. Yüklediğinizde sorun yaşamaya devam ederseniz diğer yolları deneyin.

Komut İstemcisi Kullanarak Sorunu Çözün

Cmd.exe adında Windows içinde kullanılabilen çok kullanışlı bir ms dos tabanlı bir arayüzü vardır. Bu programı kullanarak sorunumuzu çözmemiz mümkün.

Klavyemizdeki ‘WINDOWS’ ve ‘R’ tuşuna birlikte basarak açılan pencereye ‘cmd’ yazın ve ‘TAMAM’ a basın cmd komut istemcisi çalışacaktır.

 

‘WINDOWS + ‘R’ Tuş kısa yoluyla CMD çalıştırmak.

Uygulamayı Yönetici (Administrator) modunda açtığınızdan emin olun.

‘WINDOWS’ ve ‘X’ tuşlarına aynı anda basarak ‘CMD’ komut istemi( Yönetici Modu) veya varsa Windows Powershell ( Yönetici Modu ) uygulamasını çalıştırın.

Bunlardan hiçbirini yapamadıysanız, Windows klasöründe system32 klasörüne gidin ve klasör içinde ‘cmd’ yazarak aratın cmd.exe dosyasını bularak çalıştırın.

Bu uygulama komutlar kullanılarak çalışmaktadır. CMD komut istemcisinde tarama yapacağımız bir program çalıştıracağız.

Ekranda kursörün olduğu yere tam olarak svc /? yazın ve ‘ENTER’ tuşuna basın size bu svc komutunun hangi alt komutlar kullanarak ne işlev gördüğü ile ilgili bir menü açılacaktır.

Burada svc /scannow komutuyla sistem taraması yapılarak bozulan veya hatalı dosyalar onarılmaya çalışılacak. Komut girilip işlemin bitmesi sağlanınca sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor.

İsterseniz bu programda istenilen tek bir dosya da taratılabilir. Aşağıda verilen komutun sonuna hangi dosyanın taranmasını istiyorsanız onu yazarak tek bir dosya taraması da yaptırabilirsiniz

sfc /scanfile=c:\windows\system32\msvcp140.dll

MSVCP140.DLL Dosyasının Asıl Kaynağına Windows’a Başvurun

En güvenilir olan yollardan biridir. Zaten dosyanın en güncel ve sağlam halini bu şekilde edinebilirsiniz.

Zaman içinde yüklenen programlar ve yapılan güncellemelerde ‘Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir ‘ in farklı versiyonları yüklenmiş olabilir, hangisi tarafından dosya hatası ortaya çıktığını anlamamız mümkün olmadığı için ‘Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir ‘ son versiyonunu aşağıdaki linkten yükleyip. Dosyaların güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Dosyayı Doğrudan Oyunun Yayımcısından Talep Edin

Bir diğer yolda çalışmayan msvcp140.dll dosyasını uygulamayı veya oyunu satın aldığınız yayımcıdan talep etmek. Hepsi olmasa da bu konuda yardım edebilecek yayımcılar bulunabilir. İlgili dosyayı temin ettikten sonra msvcp140.dll dosyasını elle yükleme yönergesini uygulayarak devam edebilirsiniz. İyi oyunlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir