GPU Nedir?

GPU (Graphics Processing Unit) yani grafik işlemci birimi diye adlandırılan, anakart veya ekran kartı üzerinde bulunan grafik oluşturmakla görevli olan özel bir işlemci birimidir.

Diz üstü ve normal bilgisayarlarda,akıllı telefonlarda ve oyun konsollarında bulunan bu birimin grafik işleme kabiliyeti gayet yüksektir. Çoğu bilgisayarda anakarta entegre GPU birimleri olmakla beraber özel olarak üretilen GPU’lar entegre olanlara nazaran oldukça kabiliyetlidir.

GPU Nedir?

Ekran kartlarında bulunan, görevi sadece grafik işlemek ve ekranda görüntü oluşturmak olan bu işlemci birimi olmasaydı, bilgisayarlarımızda o muhteşem görüntülere sahip oyunları oynayamazdık. 

Asli görevi grafik işlemek olan bu özel işlemci birimi zaman zaman CPU (Central Process Unit) yani merkezi işlemciye de destek olmaktadır. 

GPU nun Görevleri Nelerdir?

GPU, üzerinde bulunan çok sayıda çekirdek sayesinde görüntü oluşturmak ve karmaşık matematiksel işlemler yapmak ve tekrarlanan görevleri tamamlamak üzere sınıflanmıştır. Sadece buna odaklanır ve bu işlemleri çok hızlı gerçekleştirir. Aslında GPU olmasa ekranda görüntü oluşmaz.

CPU da aslında görüntü işleyebilir ancak başka görevleri de olması nedeniyle ve saniyede oluşturabileceği görüntü sayısı GPU’ya nazaran daha düşük olduğu için bu görevi GPU ya devreder.

Grafik işlemi yapılan iş bilgisayarlarda ve performans gerektiren yüksek çözünürlüklü oyunlar için ayrı bir GPU birimi olmazsa olmaz donanımlardan biridir. 

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek FPS (Frame Per Second) değerine sahip bir görüntü akışını ancak harici bir ekran kartı ve onun işlemlerini gerçekleştiren GPU gerçekleştirebilir. 

GPU’nun Görevleri;

 • 2 Boyutlu veya 3 Boyutlu görüntü oluşturmak
 • Görüntü donanımlarına destek sağlamak
 • Renklerin desteklenmesini sağlamak
 • Hareketli görüntüleri çözmek
 • Çizim ve grafik programlarına destek vermek
 • Çokgen oluşturmak
 • Harici ekrana görüntü aktarımını sağlamak

Bir dönem yüksek hızda matematiksel işlem yapma kabiliyeti nedeniyle kripto para madenciliğinde de çok kullanıldı ve o dönemde oyuncular, iş bilgisayarları ve render yapılan mimari çizim bilgisayarlarında ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden oldu.

Özetle GPU ekranımızda görüntü oluşmasını sağlayan ve sadece o işe odaklanmış çok hızlı çalışan bir işlemci türüdür.

CPU Nedir?

CPU (Central Processing Unit) merkezi işlem birimi olarak adlandırılır ve bilgisayarlarımızın tüm işlemlerini üstlenen yöneten ve belirli bir hızda çözüme kavuşturan birimdir. Merkezi işlemci olan CPU bilgisayarın tüm işlemlerini gerçekleştirdiği için GPU’dan daha yavaş çalışır. 

Bilgisayarın açılıp kapanması, bir programın çalışması, donanımların görevini yapması gibi çok farklı kategorilerde her türlü işlem, CPU tarafından gerçekleştirilir.

Bilgisayarımızın anakartı üzerinde bulunur, piyasada en çok bilinen iki CPU markası, İntel ve AMD markalarıdır. Her iki marka çekirdek sayısı ve bit özelliğine göre sınıflanır ve gücü bu özelliklerine göre artar. 

Yakın zamanda bu işlemcilere ciddi bir rakip daha geldi. Apple halen kendi bilgisayarlarında İntel işlemciyi kullanıyor ancak yeni modelleri için “M1” adıyla yeni bir işlemci geliştirdi, oldukça kabiliyetli ve çok güçlü olan bu işlemci gelecekte işlemci piyasasını kasıp kavuracak gibi duruyor.

GPU ve CPU Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • CPU, GPU’ya nazaran daha fazla bellek tüketir.
 • CPU seri komutları işlemekte yeteneklidir, GPU ise paralel komutları işlemekte daha iyidir.
 • CPU (Merkezi İşlem Birimi), GPU’ya nazaran daha yavaştır.
 • Çekirdek sayısı CPU’da 10 lu rakamlarda olabilirken, GPU’da 40.000 kadar çekirdek olabilmektedir.
 • CPU düşük gecikme, GPU ise yüksek verime odaklanmıştır.

Peki GPU’lar bu kadar iyiyse neden CPU olarak kullanmıyoruz diye sorabilirsiniz cevap basit GPU sadece tek bir işlem yapmakta, yani görüntü işlemekte iyidir. CPU yavaştır ancak çok sayıda zorlu görevin altından kalkabilir, GPU’yu ise çok sayıda işçisi olan ve tek bir ürün çıkaran bir fabrikaya benzetebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir