Yeni teknoloji, 4K UHD (Ultra High Definition) ve yüksek Hz değeri ile yüksek görüntü kalitesine sahip televizyonların ortaya çıkmasını ve yüksek hızlı sahnelerin çekilmesine olanak sağlayan yüksek FPS (Frames Per Second) değerine sahip dragon kameralar ile video çekim tekniklerinin gelişmesine yardımcı olmuştur. 

Teknolojinin gelişmesi ayrıca, firmaların daha üstün kalitede ürün geliştirme yarışına girmesine yol açmış ve belki çoğumuzun ihtiyaç duymadığı veya hiç kullanmayacağı özelliklere sahip elektronik cihazlar edinmemizi sağlamıştır. Ayrıca video oyun sektörü de yeni geliştirilen oyunlarda hep daha yüksek FPS değerinde görüntü elde etme yarışına girdiler. 

FPS Nedir?

FPS (Frames Per Second) yani saniye başına düşen kare sayısı olarak tanımlanan bir kavramdır ve video görüntüsü, birçok fotoğraf karesinin arka arkaya oynatılması sonucu ortaya çıkar.

Fotoğrafın keşfi ile başlayan bu süreç, arka arkaya çekilen fotoğrafların birleştirilip filmlerin geliştirilmesine kadar gitmiş ve sinema ile video sektörünün ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Yani FPS değeri 30 olan bir video görüntüsünde saniyede 30 adet fotoğraf karesi oynatılıyor demektir.

FPS Nedir?

Dediğimiz gibi, saniyede 10-12 kareden fazla çekilen fotoğraflar birleştirildiğinde video ortaya çıkıyor. Bir insan gözünün algılayabildiği en yüksek FPS değeri saniyede 10-12 karedir ancak sinema sektörü FPS değerini belli bir standart haline getirmiş ve elle çalışan video kameralarla ilk başlarda 16 kare sonrasında ise motorlu kameralar ile saniyede 24 kareye çıkılmıştır.

Eskiden video kasetlere kaydedilen görüntüler, dijital sensörlerin geliştirilmesi ile doğrudan dijital ortama yani harici bellek kartları veya harddisklere kaydedilir hale geldi.

Bu da video kasetin döndürülmesini gerektiren güç ihtiyacını azalttı böylece kameralar daha uzun pil ömrüne sahip oldu. Bunun yanında dijital ortamda saklanan bu görüntüler ne kadar yüksek FPS değeri içeriyorsa o kadar fazla yer kaplayacakları da hesap edilmelidir. 

FPS Değeri Neden Önemlidir?

Daha önceden belirttiğimiz gibi insan gözü saniyede maksimum 10-12 karelik görüntüyü algılayabiliyor, tabi ki bu değer düşerse aralarda görüntü atlamasının farkedilmesi de mümkün. Bu sebeple belli bir standardın altında FPS değerine sahip görüntü oluşturmamak gerekiyor. Sinemada 25 karelik bir standart oluşmuş, bilgisayar oyunlarında da 25 ile 30 FPS değerleri referans alınmaya başlamıştır. 

Yine günümüzde, futbol müsabakalarında çok hızlı gerçekleşen bazı pozisyonların daha açık anlaşılabilmesi için yüksek FPS değerleri ile çekim yapılması ihtiyacı doğmuştur. Özel geliştirilen kameralar yardımıyla yayıncılar saniyede 60, bazen 144 kare çekebilmektedir.

Spor programlarında eskiden çok duyduğumuz “Oynat Uğur’cum” ile başlayan bu süreçte artık futbol müsabakalarında neredeyse gözden hiç birşey kaçmıyor. 

Saniyede 144 kare çekilen bir görüntüyü kare kare ilerlemeye kalksanız bir saniye içinde gerçekleşen bir olayı 144 ayrı kare ile izlemeniz mümkün. Sinema filmlerinde bir silahtan çıkan kurşunun hareketlerini izlemek de bu sayede gerçekleşebiliyor. Yani FPS değeri ne kadar yüksekse o kadar düşük hızda (slow motion) görüntü elde edebilirsiniz.

Tabi görüntü oluşturmak sadece ışık ve onun yansıması ile mümkün olduğu için çok yüksek hızlarda görüntü elde etmek ancak yüksek kamera kalitesi ve iyi ışıklandırma ile gerçekleşebilir.

İdeal FPS Değeri Kaç Olmalıdır?

Video oyunu sevenler ve film severler, oyunların ve filmlerin hep daha yüksek FPS değerine sahip olmasını isterler, tabi aksiyon sahneleri olan bir film ve yüksek hızlı yarış oyunlarında bu ihtiyaç daha fazla ön plana çıkıyor.

Öncesinde de belirttiğimiz üzere sinemada standart hale gelen 24 FPS değerli görüntüler idealdir ayrıca gözümüzün algılayabileceği FPS değeri de 10-12 kare olduğu için 30 FPS’ den daha yüksek değerdeki görüntülere ihtiyacınız yok.

Ayrıca görüntü ne kadar yüksek FPS değerinde kaydedilmiş olsa bile monitör veya ekranınızın da bunu gösterebilecek kabiliyette olması gerekiyor.

TV veya ekranlarda dikkat etmeniz gereken değer Hertz (Hz) değeri olmalıdır. Eskiden 50 Hertz (Hz) olan görüntü yenileme hızları artık yeni nesil TV’lerde 200 Hz‘e kadar çıktı. Bu sebeple ekranınızın görüntü yenileme hızı yüksek değilse alacağınız sonuç iyi olmayabilir.

Bunlardan ayrı olarak bilgisayarınızdaki ekran kartı, CPU, RAM gibi donanımlar yeterli değilse yine aynı şekilde hüsrana uğramanız mümkündür. İyi bir konfigürasyonunuz olsa bile ard arda açılan programlar, ve yüklenip silinen değişik programlar istediğiniz verimi almanızı engelleyecek diğer unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. 

FPS Değeri Nasıl Ölçülür?

Bir görüntünün FPS değerini ölçebileceğiniz bazı test programları vardır. Bandicam Screen Recorder veya Fraps gibi programlar kullanılarak FPS ölçümü yapmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir