Ekran kartımızın özelliklerini öğrenmenin birçok yolu mevcut, nasıl mı? Size en pratik ve kullanışlı yöntemleri bu yazıda adım adım anlatacağız.

Bilgisayarımız ile yapabileceklerimiz, bilgisayarda bulunan donanım ( Hardware ) kapasiteleriyle sınırlıdır. Bilgisayarımızın donanımı, örneğin ekran kartı, RAM, CPU ( İşlemci ) ana birimler performans konusunda belirleyici olmaktadır.

Günümüz teknolojisinde Full HD, 4K gibi gerçekçi grafik içeriğe sahip oyunları belirtilen kalitede izleyip oynayabilmek için bu donanımların da yüksek kapasiteli olması gerekiyor.

Ekran kartımız bu konudaki en önemli unsurlardan biridir. Ekran Kartı özelliklerimizi bilmemiz bu sebeple önem arz ediyor.

Ekran Kartı Özelliklerimi Nasıl Öğrenirim?

  • Bu bilgiye birkaç basit adımla ulaşabilirsiniz. İsterseniz başlayalım. Klavyenizdeki ‘WİNDOWS’ ile ‘R’ tuşlarına birlikte basıp ‘ÇALIŞTIR’ penceresini açalım. Klavyenizde ‘WİNDOWS’ tuşu genelde sol alt tarafta bulunan üzerinde Windows simgesi olan tuştur. Eğer bu tuş yok ise ‘MASAÜSTÜ’ ndeki ‘BAŞLAT’ tuşuna basıp oradaki listeden ‘ÇALIŞTIR’ seçeneğini bulmak olmalı.
  • Açılan pencereye ‘dxdialog’ yazıp ‘TAMAM’ butonuna basalım.
  • Dxdiag yani ‘DirectX Tanı Aracı’ yeni pencere olarak açılacaktır.
  • Ekranın sol üst köşesinin ikinci sekmede ‘EKRAN’ yazan yere tıklayalım. Ekran Kartımızın özellikleri açılan pencerede belirecektir. Kapasite ve diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz
  • Eğer aynı pencerenin sağ altındaki ‘Tüm Bilgileri Kaydet’ düğmesine basarsanız bir rapor dosyası oluşturur ve tüm detayların kaydedilmesini sağlarsınız.

Bir diğer yol ise

  • Masaüstünde ‘BİLGİSAYARIM’ üzerinde sağ tıklayarak ‘AYGIT YÖNETECİSİ’ ni çalıştıralım.
  • Bilgisayarımızın donanımlarının liste olarak gösterildiği bir pencere açılacak.
  • Burada ‘GÖRÜNTÜ BAĞDAŞTIRICILARI’ na basarak ekran kartımızı bulabilir, üzerine sağ tıklayarak ‘ÖZELLİKLER’ seçeneğiyle tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
Aygıt Yöneticisi Ekranı

     Bilgisayarımızda harici bir ekran kartı var ise genelde hangi marka ise kendi programı da Windows’a kurulu olarak gelecektir. Ekran kartınıza ait programı açabilir tüm detayları ve ayarları buradan bulabilirsiniz.

Üçünücü bir seçenek ise ‘GPUZ’ adlı bir programı yüklemek. Bu program ekran kartınız hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz kullanışlı bir aplikasyon.

Linkten uygulamayı indirip çalıştırın. https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

Ekran kartınızın, tüm limitlerini, fan hızını, maksimum ve minimum sıcaklık değerlerini detaylıca izleyebilirsiniz. İyi oyunlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir