Genellikle grafik tasarım işlerinde ve görüntü, baskı teknolojilerinde kullanılan bir terim olan DPI (Dot Per Inch), inch başına düşen nokta sayısı anlamına geliyor. Teknoloji dünyasında özellikle LCD televizyonların ekran boyutunu ifade etmesi nedeniyle ile hayatımızda daha fazla yer eden İngiliz ölçü birimi Inch aslında bir uzunluk ölçüsüdür. 1 inch, metrik sistemde 2.54 cm’lik uzunluğa karşılık gelir ve 1 inch karelik alandaki görüntüyü oluşturan noktaların her birine DPI denir. 

DPI ve Çözünürlük İlişkisi

DPI oranı yüksek olan bir görsel oldukça kaliteli ve detaylı görünürken, düşük DPI değeri olan görseller büyütüldüğünde pikselleşme şeklinde bozulmalarla karşılaşırsınız. Matbaa baskı sistemlerinde özellikle yüksek DPI istenmesinin sebebi ise görselin büyük ölçülerde baskısı yapılsa dahi görüntüde bozulma meydana gelmesi engellenmiş olur.

Eğer bir tasarıma ait görsel büyük ölçülerde basılmayacaksa yüksek DPI çözünürlüğü ile hazırlanmasına gerek yoktur. Çünkü bu şekilde yapılacak bir baskı gereksiz mürekkep sarfiyatına neden olacaktır.

300 DPI Nedir?

Bir görselin inch başına meydana gelen alanında bulunan nokta sayısı en az 300 adet ise bu görselin 300 DPI özellikli olduğu söylenebilir. Genellikle baskı sistemlerinde tercih edilen en düşük görsel kalitesidir. Matbaaların bastıkları görsellerin kaliteli olmasının sebebi bu ölçü değerine verilen önemdir.

600 DPI Nedir? 

Metrelerce genişlikte ve büyük reklam panoları ile profesyonel fotoğraf baskılarının çoğunluğu ise 600 DPI ve üzeri oranlarda hazırlanırlar. Özetle bu değer ne kadar büyürse o küçük karenin içinde görüntüyü oluşturan noktaların sayısı da artıyor demektir.

İdeal DPI Sayısı Kaç Olmalıdır?

Baskı ve matbaa sektöründe küçük boyutlardaki (örneğin kartvizit) baskılar genelde 300 DPI kalitesinde istenir. Bunun yanında monitörlerdeki DPI değerleri genelde default olarak 96 ve 120 DPI arasında standardize edilmiştir. Bu değerler istenirse değiştirilebilir. Photoshop gibi görsel üzerinde çalışma imkanı tanıyan programlar kullanıyorsanız bu değerlerin ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz ancak bu değeri görebilmek için istenen DPI değerini gösterebilecek kabiliyette montörünüzün olmasına dikkat etmelisiniz.

Mouselar ve DPI Bağlantısı

Mouselar bilgisayarları kullanırken en çok kullandığımız donanımlardır. Özellikle grafik tasarımcılar ve oyuncular mouse seçerken oldukça seçici davranıyorlar. Bu konuda haksız da değiller. Özellikle geç tepki veren bir mouse, çalışırken veya oyun oynarken sizi zor durumda bırakabilir. “Mouse için DPI değeri neden önemlidir?” diye sorarsanız yüksek DPI özellikli bir mouse ile çalışırken çok daha hassas dokunuşlar yapma imkanınız vardır.

Benzer şekilde Counter Strike, PUBG gibi oyunları profesyonel olarak oynayan oyuncular yüksek DPI değerli mouse yardımıyla karşısındaki oyuncuyu çok daha yüksek hedefleme kabiliyetiyle vurma şansına sahip oluyorlar. 12000 DPI değerli bir mouse ile hedefin istediğiniz noktasını işaretlemek ve o noktadan vurmak mümkün hale geliyor.

Bu tarz oyunlarda bazı oyuncuların çok daha yüksek oranda hedefi tutturduklarına denk geldiyseniz bilin ki o kişinin bu başarısı sadece becerisiyle alakalı değil.

Sonuç

DPI (Dot Per Inch) değeri, bilgisayar ve görüntü teknolojileri için önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Monitör, mouse veya yazıcı tercihi yaparken bu değerlere dikkat etmek istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir