Bu Hata Mesajını Neden Alıyorum?

“dll” uzantılı dosyalar sistem dosyaları olarak bilinir ve programların, oyunların Windows işletim sistemi ile uyumlu çalışmasını sağlarlar. Siz de bir program veya oyun yükledikten sonra “d3dcompiler_43.dll” hata uyarı mesajıyla karşılaştığınız için buradasınız.

d3dcompiler_43.dll Hatası ve Çözümü

Ancak üzülmeye gerek yok çözümü basit bir hatadır ve bu yazıda “d3dcompiler_43.dll” hatasının çözümünü bulacaksınız.Hatayı çözmek için birkaç farklı metod var ancak önce basit olanlardan başlayalım.

Program veya Oyunu Tekrar Yüklemek

Bazen program yükleme sırasında bazı dosyalar tam olarak yüklenemediği gibi yükleme işlemi bilgisayarınızda mevcut bazı dosyaları bozabilir. Bu sebeple ilk uygulayacağımız işlem oyun veya programı silerek tekrar yüklemek olacaktır. 

Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler üzerinden eklediğiniz programı silerek tekrar yükleyelim eğer sorun düzelirse başka birşey yapmanıza gerek yok. Eğer düzelmediyse diğer adıma geçiyoruz.

DirectX Güncellemesi Yapmak

Windows işletim sisteminde oyunlar DirectX yardımıyla çalışmaktadır. DirectX bilgisayarınızın ses ve görüntü donanımlarınızın oyunla uyumlu çalışmasını sağlayan önemli bir bileşendir. DirectX güncellemesi yaparak sorunu çözmemiz mümkün olabilir. 

  • “Windows”+ “R” tuşlarına aynı anda basın ve açılan pencereye “dxdiag” yazarak “Enter” tuşuna basın.
  • DirectX Tanı Aracı, DirectX’in  versiyonunu gösterir sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol eder. 
  • Eğer Win10 kullanıyorsanız ve Windows işletim sisteminiz güncel ise DirectX 12 sürümü yüklü olmalıdır. Eğer sizde sorun varsa Windows güncellemelerini tamamlayın ancak tüm Windows sürümleri DirectX’ in son versiyonu ile çalışmaz.

System File Checker Çalıştırmak

Bilgisayarınızda “Windows” + “X” tuşlarına aynı anda basarak Windows Powershell programını yönetici moduyla çalıştırın veya yine yönetici moduyla oturum açtıysanız “Windows” + “R” tuşlarına aynı anda basarak açılan pencereye  “cmd” yazarak “Enter” tuşuna basın. Böylece “cmd” komut istemcisi çalışacaktır.

Bu pencerelerden birinde;

“DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth” komutunu çalıştırın.

İşlem bittikten sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar aynı pencereyi açın ve belirttiğimiz “sfc /scannow” komutunu girin.

İşlemi tamamladıktan sonra tekrar restart yapın ve uygulamayı çalıştırmayı deneyin. Eğer sorununuz devam ediyorsa bir diğer adıma geçeceğiz.

Dosyayı İndirip Kendiniz Yükleyin

Bir diğer seçenek de d3dcompiler_43.dll dosyasını kendiniz indirip yüklemeniz olacaktır. Dosya eksik veya bozuk ise bu şekilde kendiniz tamamlayabilirsiniz. Eksik sistem dosyalarından olan bu “.dll” dosyasını buradan indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınızda bulunan C:\Windows\System32 dosya yoluna eve eğer 64 bit Windows sürümüne sahipseniz C:\Windows\SysWOW64 klasörüne de kaydedin ve bilgisayarınız yeniden başlatın. Komut istemcisi veya Windows Powershell uygulamasını açarak “regsvr32 d3dcompiler_43.dll “ komutunu çalıştırın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra uygulamayı tekrar çalıştırmayı deneyin büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir