Bilgisayarımıza yeni bir program yüklediğimizde api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll  hata mesajıyla karşılaşırsak ne yapmamız gerekiyor şimdi madde madde anlatacağız. Arkanıza yaslanıp yazımızı takip edin mutlaka probleminizi çözecek bir adım bulacaksınız.

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll  hata mesajı

DLL ( Dinamic Link Library) dosyaları Microsoft Windows işletim sisteminde bulunan sistem dosyalarıdır. Bu küçük kod kütüphanesi dosyaları, bilgisayarımıza yüklediğimiz diğer programların kolay ve düzgün çalışmasını sağlar

Bu dosyanın bozuk, kayıp olması veya güncel olmaması nedeniyle böyle bir mesaj alıyor olabiliriz.

C:\Windows\System32 ve birkaç farklı klasörde bulabileceğiniz bu dosyaları yeniden yüklemek veya güncellemek sorunu çözecektir. Her işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

Peki Bu İşlemleri Nasıl Yaparız?

Güncelleme Yapın

Öncelikle Windows’un güncel olduğundan emin olalım işletim sistemimizin güncelleme ayarları kapalı ise böyle bir durum yaşanmış olabilir. Bu güncelleme, dosya güncellemelerini de sağlayabilir. Güncelleme yaptık ve sorun çözülmediyse;

Dosyayı Elle Yükleyin

En basit yöntemdir ancak virüs bulaşmış dosya veya başka nedenlerle bir takım riskler barındırır. Dosyayı indirmeden önce Bilgisayarımızın hangi Windows versiyonuna sahip olduğunu anlamamız gerekiyor.

Bunu nasıl anlarız? Denetim masasını açalım, oradan Sistem ve Güvenlik seçeneğine gelelim son olarak Sistem‘e tıklayalım. Bilgisayarımızın kaç bit versiyona sahip olduğunu bu ekranda görebiliriz.

 Şimdi dosyayı indirelim.

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll 32 bit indir

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll 64 bit indir

Bilgisayarımız 32 bit ise indirdiğimiz dosyayı herhangi bir sıkıştırma programı kullanarak açalım ve ‘Bilgisayarım‘ içine girerek Windows’un yüklü olduğu sürücüyü bulalım. Birden fazla hard disk sürücüsü varsa genelde ‘C’ sürücüsünde bulunur. C:\Windows\System32 klasörü içine açtığımız dosyayı yapıştıralım.

Bilgisayarımız 64 Bit ise aynı indirdiğimiz uygun versiyona sahip olan dosyayı, C:\Windows\System32 klasörü ve C:\Windows\SysWOW64 klasörünün ikisine birden yükleyin. ‘Aynı isimde dosya var mevcut dosya değiştirilecektir’ benzeri bir uyarı mesaj alırsanız onaylayın, yeni dosyayı o dosyayla değiştirmemiz gerekiyor.

Sorun çözülmediyse, programı Windows’tan kaldıralım ve tekrar yükleyelim.

Yine api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası alıyorsak, diğer seçeneğe geçiyoruz.

“Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir”i Yükleyin

‘Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir ‘i linkten yükleyelim. Bu sayede C++ kütüphaneleri yüklenerek, DLL dosyaların güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Her işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Bu yöntem büyük ihtimal sizi sorundan kurtaracaktır. İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir