Hepimiz internete girebilmek için kablolu vaya kablosuz bir şekilde modem veya router denen cihazlara bağlanmak zorundayız. Bu cihazlar internete açılan birer pencere gibidirler ve modemle eşleşen cihazlara (Bilgisayar, Telefon. Tablet v.s), modem tarafından bir IP adresi atanarak internete bağlanma imkanı tanınır. 

Modem cihazlarının da kendi ayarları vardır ve bazen Wi-fi şifresi değiştirmek veya bazı diğer ayarları yapmak üzere modem arayüzüne yani ayarlar menüsüne girmek gerekir. İşte bu arayüze bağlanmanın tek yolu modem markasına göre değişiklikler olsa da en sık kullanılan adres 192.168.1.1 lokal IP adresi‘dir. 

İnternet tarayıcınıza bir internet sitesi adresi girer gibi bu IP (Internet Protocol) adresini girdiğinizde modem ayarlarının yapılacağı arayüze bağlanırsınız.

Modem Arayüzü Nedir?

Modem arayüzü, modemin kullanıcı adı şifrelerinin değiştirilebileceği, modemin güvenlik şifreleme protokolünün değiştirilebileceği, kablosuz bağlantı şifrelerinin ve modem adının değiştirilebileceği yani modemle ilgili tüm ayarların yapılabildiği web tabanlı menüsüdür.

Modem Arayüzü Nedir?

192.168.1.1 Modem Arayüzüne Giriş

Daha önceden de belirttiğimiz üzere modeme bağlandıktan sonra internet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 adresini girip “Enter” tuşuna basarsanız doğruca kullanıcı adı ve şifre sorgusu yapılan bir sayfaya bağlanırsınız. Default olarak belirlenen kullanıcı adı ve şifre değiştirilmediyse markanıza ait aramayı internet üzerinden yaparak bulabilirsiniz.

192.168.1.1 Modem Arayüzüne Giriş

Ancak sorun şu ki tüm modemler 192.168.1.1 IP adresi ile arayüze bağlanmanıza izin vermezler, bazı Modemler veya Router’lar daha farklı IP adresi üzerinden bağlanmanıza izin verir.

Bu adres ona bağlanan kişilerin bağlanmasına izin verilen lokal bir IP adresidir ve “Default Gateway” olarak adlandırılırlar.

Modemin Default Gateway Adresini Nasıl Öğrenirim?

Aslında bu işlem çok basittir. Bilgisayarınız modeme bağlı ise bilgisayarınızda “Windows” + “R” tuşlarına aynı anda basın. Açılan pencereye “cmd” yazarak çalıştırın.

Modemin Default Gateway Adresini Nasıl Öğrenirim?

Komut istemcisi ekranına gelerek “ipconfig” yazıp “Enter” tuşuna basın. Modem markanız ne olursa olsun kendi oluşturduğu lokal IP adresini yani “Default Gateway” adresini ekranda görürsünüz.

Kendi adresiniz farklı bir adres ise burada çıkacaktır. Ancak bazı durumlarda şirketlerde veya özel yapılandırılmış ağlarda sizin arayüze bağlanmanız önlenmiş olabilir. Böyle durumlarda Ağ Yöneticinize başvurmanız gerekebilir.

  • Modem arayüzüne bağlanabiliyor ancak kullanıcı adı ve şifreyle giriş sağlayamıyorsanız yapacağınız ilk şey modem marka ve modelinizi (Modeminizin altında veya yanında mutlaka yazacaktır) internette aratmak olmalıdır. En güncel ve sağlıklı bilgiye markanın kendi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
  • Fabrika ayarlarında belirlenmiş kullanıcı adı ve şifresi internette, belki modeminizin üstünde veya modeminizin kullanma kılavuzunda mutlaka yazacaktır. 
  • Buralardan bulduğunuz şifrelerle giremediyseniz kurulumu yapan kişi tarafından belirlenmiş bir kullanıcı adı ve şifre olmalıdır. 
  • Eğer kurulumu yapan kişiye ulaşamıyorsanız modeminiz üzerindeki reset tuşu ile modemi resetlemeniz gerekebilir. Ancak böyle bir adım atarsanız arayüze girmeniz mümkündür ancak modem ayarları yapılandırılmadan internet bağlantınız olmayacaktır.
  • Böyle bir durumda modemi baştan kurmanız ve internete girebilmek için  modeminize internet servis sağlayıcınız tarafından verilen özel şifreleri tanımlamanız gerekecektir.
  • İnternet sağlayıcınızı telefonla arayarak bu bilgileri öğrenmeniz mümkündür. Bu işlemlerin de her marka ve modelde de nasıl güncellendiği kullanıcı kılavuzunda bulabilirsiniz.

Sonuç

Modeminizin arayüzüne giriş default yani internette fabrika ayarlarınca belirtilen kullanıcı adı ve şifresi ise mutlaka değiştirmenizi öneririz. Güvenlik açısından sorun yaşamak istemiyorsanız modeminizi kendi belirlediğiniz şifrelerle tekrar düzenlemek en mantıklı yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir